Günal: Denetim Raporları Meclisten Saklanıyor!

Günal: Denetim Raporları Meclisten Saklanıyor!

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal Sayıştay’ın  güzel raporlar hazırladığını ancak milletvekillerine gelmediğini söyledi.  TBMM Bütçe Plan komisyonunda konuşan Günal özellikle Gelir İdaresi Başkanlığının raporunu istediğini ancak alamadığını ifade ederek “Maliye Bakanlığı kendi içinde yapmış olduğu incelemeyi numarasını, tarihini ve sayısını dahi vererek yapılan birtakım usulsüzlüklerden bahsetti. Gelirle ilgili, uzlaşmalarla ilgili kesinleşen vergi denetim kurulunun 2012 raporunda bununla ilgili bir inceleme yok.

Vergi uzlaşmalarındaki yolsuzluk soruşturması sizi ilgilendirmiyor mu? Nerede peki? 1 milyarlık cezasıyla ilgili verginin yüzde 10’u alınıp yüzde 90’ı siliniyor yani anaparasının yüzde 90’a yakını alınırken, cezaların 1 milyar da 100’e yakını alınıp 900’ü siliniyorsa ve bunlarla ilgili de kamuoyunda bir sürü şey oluyorsa biz burada sizden ayrıntılı rapor istiyoruz” dedi.

Günal şöyle devam etti.

Biz bütçeyle ilgili raporları istiyoruz, bize ne olup bittiğini bari gönderin. Rapor Değerlendirme Kurulu var kuşa çevirme kurulu olarak, maalesef biz yaptık oldu! Kimin adına? Meclisin adına. Meclis sadece Hükümetten mi ibaret? O zaman derdi ki “Hükûmet adına denetim yapar.” Anayasa’yı yapanlar o kadar bilmiyor mu? Ne diyor? “Meclis adına denetim yapar.” Kime sunar? “Maliye Bakanına sunar” mı diyor? “Meclise sunar” diyor. Böyle bir garabet olur mu arkadaşlar? Denetçiler incelemesini yapıyor, raporunu yazıyor, Rapor Değerlendirme Kuruluna geliyor, Daire Başkanı görüyor, Rapor Değerlendirme Kurulu görüyor, kuşa çeviriyor, Meclise istediğiniz kadarını gönderiyorsunuz… Ama Sayıştay’da herkesin gördüğü raporun detaylarını biz işin sahibi olarak göremiyoruz.

“143 milyon mal, hizmet alımı”, “158 milyon yatırım.” var diyorsunuz. Daha ne yapacaksınız? “Bitti, 2015’te açılıyor, sadece yandaki rezidansla ilgili bir şey var” deniyor peki 158 milyona ne alacaksın? Hangi binaya ihtiyacın var, hangi yan tesise ihtiyacın var, neyin eksik kaldı? Maalesef bu iş çığırından çıktı hukuk tanımazlığın bir örneği oldu. Maalesef “balık baştan kokar” misali “hukuk baştan kokuyor!”


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu : adam değiller ne diyeyim

Partisinin gurup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu eski dört bakanla ilgili komisyon kararını eleşterip bakanların rüşvet aldığını iddia ettiği

Saraçoğlu’na zorla tahliye gölgesi

Saraçoğlu Mahallesi sakinlerinin zorla tahliye edilmek istenmesi tepki topladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu Mahallesi’nin yargı

İSTANBUL’DA 10 BİN SAHTE SEÇMEN BELİRLENDİ

İstanbul Sarıyer’deki sahte seçmen planı Türkiye’yi alarma geçirdi. Muhalefet partileri ayağa kalkarken, AKP’li belediyelerin seçime gireceği başka bölgelerde sahte seçmen yazdırılıp yazdırılmadığı şüphesi doğdu.

Bir Cevap Yazın