Hepsi Varlık Fonu’na Devredildi

Hepsi Varlık Fonu’na Devredildi

Kamuya ait şirketler Bakanlar Kurulu Kararı’yla Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, ETİ Maden, Çaykur ve Borsa İstanbul, Varlık Fonu’na devredildi.Varlık fonu yönetimi bu şirketlerin hisselerini uluslararası piyasada satabilecek.

Antalya, Aydın, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Muğla’daki mülkiyeti Hazine’ye ait 46 taşınmazların tahsisleri kaldırılarak Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

Başbakanlıktan, Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği bildirildi.
Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi.
Açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’nun söz konusu şirketleri, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

Başbakanlığa bağlı, ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştu.


İlgili yazılar

İlk Turda İşaret Verildi

TBMM’de dokunulmazlık görüşmelerinin 1. tur oylaması sonuçlandı. İlk tur oylamada 536 oy kullanıldı.AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla  348 evet, 155 hayır,

Dündar’a Tavsiye Üzerine Zorunlu Tatil

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall, gazeteci Aydın Engin’in kendisine, Can Dündar’ın emniyetin tavsiyesi üzerine Can Dündar’ın yurtdışına çıktığını

Askeri hareket IŞİD’i bitirmez

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin Başika’da 600 Türk askeri konuşlandırmasıyla ilgili olarak “Velev ki kara harekâtıyla Musul IŞİD’den temizlendi. Türkiye’nin

Bir Cevap Yazın