Hepsi Varlık Fonu’na Devredildi

Hepsi Varlık Fonu’na Devredildi

Kamuya ait şirketler Bakanlar Kurulu Kararı’yla Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, ETİ Maden, Çaykur ve Borsa İstanbul, Varlık Fonu’na devredildi.Varlık fonu yönetimi bu şirketlerin hisselerini uluslararası piyasada satabilecek.

Antalya, Aydın, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Muğla’daki mülkiyeti Hazine’ye ait 46 taşınmazların tahsisleri kaldırılarak Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

Başbakanlıktan, Hazine uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği bildirildi.
Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’na devredilen söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi.
Açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’nun söz konusu şirketleri, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

Başbakanlığa bağlı, ana faaliyet konusu fonların kurulması ve yönetimi olan, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kurulmuştu.


İlgili yazılar

Çıray : TRT’den Atatürk’e nefret kusuluyor

“TRT’den Atatürk’e nefret kusuluyor” iddiasında bulunan CHP’li Çıray, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a, “İnanmıyorsanız izleyin” diye seslendi. CHP İzmir Milletvekili Aytun

Yakınplan’da sanat

Murat İşbilen Ensemble ”Düşler” Albümü Çıktı! Yakınplan sanatta bu hafta Murat işbilen ve Quintet grubunun yeni çıkarttığı ” düşler” albümünden

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Erdoğan, kürsülerden Sisi’ye bağırıp çağırırken, Türk Dışişleri, Sisi’yle görüşme için hazırlık yapmaktan mutluluk duyuyormuş.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM’de “darbecilerle aynı

Bir Cevap Yazın