Hükümetin 2023  hedefi çöktü!

Hükümetin 2023 hedefi çöktü!

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin hükümetin  çok önem verdiği  “2023  yılında 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmasının mümkün olmadığını” iddia etti.

Engin yaptığı yazılı açıklamada 2012 tarihli Eylem Planı’nda 2015 yılı ihracat hedefinin 206,8 milyar dolar olarak belirlenmişken, 2014 yılında açıklanan Orta Vadeli Program’da 2015 yılı ihracat hedefin 33,8 milyar dolar azaltılarak 173 milyar dolara indirildiğini anımsattı. 2015 yılının ilk 8 ayında gerçekleşen ihracat rakamlarının  2014 yılı ile kıyaslandığında, ihracattaki düşüşün çok net olduğunu kaydeden  Engin  şunları söyledi:

TİM ihracat verilerine göre, 2015 yılı Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre % 4,9 azalarak 10 milyar 482 milyon dolar olmuş, Ocak-Ağustos döneminde de ihracat geçen yılın aynı dönemine göre % 8,9 düşüşle 95 milyar 135 milyon dolara gerilemiştir. Son 12 aylık ihracat ise % 5,7 azalışla 147 milyar 947 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler, 2015 ihracat hedefi olan 173 milyar doların gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Son 3 seneye baktığımızda da, ülkemizin ihracatının 150 milyar dolar bandında sıkışıp kaldığı görülmektedir.

2015 yılı başından bugüne Türk lirasındaki % 30’u aşan değer kaybına rağmen ihracatın azalmış olması ihracatçılarımızın uluslararası rekabet gücünün önemli ölçüde zayıflamakta olduğunun göstergesidir. Teknoloji geliştirme, inovasyon, markalaşma ve yüksek katma değerli üretim gibi alanlarda Hükümet’in çalışmaları yüzeysel ve sözde kalmış, özel sektörü yönlendirmede ne yazık ki sürdürebilir ve gerçekçi bir vizyon ortaya konamamıştır. Oysa ki ihracatçılarımızın uluslararası rekabet gücünü artırabilmek için somut atılımlar ve yapısal reformlar yapılması gereklidir.
İhracat hedefleri örneğinde görüldüğü üzere, 2023 hedeflerinin gerçekçi bir şekilde belirlenmediği açıktır. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için yapılan çalışmaların yetersizliği ortadadır. Hükümet ihracatta ara hedefleri aşağı yönlü revize ederken, 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar doları sabit tutarak, aslında 2023 hedeflerinin gerçekleştirilemeyeceğini gizli tutmaya çalışmaktadır.


İlgili yazılar

Rus üniversiteleri de krizin parçası oldu!

Rusya Devlet Başkanı Putin’in gerginliği tırmandırma politikası sürüyor. Ticari ambargodan sonra Rus Üniversiteleri de  Türkiye’deki üniversitelerle ilişkilerini dondurma kararı aldı.

Erdoğan: AKP’liler Gerçeği Aramadı!

15 Temmuz Darbe girişimini araştırmak üzere kurulan Meclis komisyonu raporuna MHP’den de muhalefet şerhi geldi. Komisyon’un MHP’li üyesi Muğla Milletvekili

İstanbul ve Ankara’da kuvvetli yağış uyarısı!

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın ile Ankara’nın kuzey kesimlerinde kuvvetli yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan

Bir Cevap Yazın