Memur, emekli, asgari ücretli ne kadar zam alacak ?

Memur, emekli, asgari ücretli ne kadar zam alacak ?

Memur, emekli, asgari ücretli ne kadar zam alacak ?

Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılı Programı kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı

2015 yılı memurlar, emekliler, asgari ücretliler ve kamu için zor geçecek. 2015 yılı programına göre, memura, emekliye ve asgari ücretliye gelecek yıl verilecek zam yüzde 3’ü geçmeyecek. Kamu da tasarruf önlemlerinden payını alacak. Kırtasiyeden, temizliğe kadar tüm alanlarda kamuda tasarruf geçerli olacak.

ASGARİ ÜCRETLİYE 3+3
Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılı Programı kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.

Hürriyet gazetesinden Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, halen brüt 1.134 TL düzeyinde olan asgari ücret için gelecek yıl yüzde 3 artı 3 zam verilmesi planlanıyor. Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor ve aralık ayı sonunda açıklanıyor. Bu nedenle programda yer alan oranlar kesinlik taşımıyor, ancak hükümetin bu konudaki hazırlığını göstermesi açısından önem taşıyor.

DİĞER ÜCRETLİLER İÇİN DE ZOR GEÇECEK
Programda yer alan bilgilere göre, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da benzer bir şekilde artırılacak. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 oranında artırılacak.
Memurlar için de Memur-Sen’le yapılan toplu sözleşme kapsamındaki hükümler geçerli olacak. Bu çerçevede memur maaşları ve memur emekli aylıkları 2015 yılının Ocak ayında yüzde 3 ve Temmuz ayında yüzde 3.63 oranında artacak. Yüzde 3’ün üzerine gelen 0.63 ise enflasyon farkı olarak memur ve emekliye verilecek.

HER YERDE TASARRUF
Kamu da sıkı tasarruf tedbirlerinden payını alacak. Bu çerçevede, savunma ve güvenlik giderlerinde reel artış yapılmayacak; buna karşılık kırtasiye ve büro malzemesi alımları, temizlik hizmetleri, temsil, tanıtma ve personel taşıması hizmetlerinde tasarrufedilecek. Bununla birlikte, 2015 yılı içerisinde özel okul desteği programı kapsamında 0,6 milyar TL harcama yapılacak. Ayrıca, 2015 yılında yapılacak genel seçimler nedeniyle siyasi partilere yardım için 0,5 milyar TL; genel seçim giderlerine yönelik olarak 0,3 milyar TL ödenek ayrılacak.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Komisyon mal varlığımızı araştırsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yandaş medya tarafından ortaya atılan kızı ile ilgili “lüks daire” iddialarının araştırılması için daha önce örneği

Oran: 2014 Türkiye için kayıp yıl oldu

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Türkiye için 2014, ekonomide tam anlamıyla “kayıp bir yıl” oldu” dedi.  Oran yaptığı açıklamada ülkeyi

İran: Erdoğan’ın ifadesi boş ve münafıkça

Yemen’deki iç savaşta Husileri destekleyen İran’ı eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki çok sert oldu. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset

Bir Cevap Yazın