MHP’li Yalçın: Suriyeli göçmenler ayrı bir yasaya mı tabi?

MHP’li Yalçın: Suriyeli göçmenler ayrı bir yasaya mı tabi?

ABD,AB ve AKP’nin Esad’ı devirmek için Suriye’de ateşlediği iç savaştan kaçan yaklaşık iki milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. Suriyelilerin en çok  bulunduğu iller ise Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep. Başlangıçta geçici olarak geldiği belirtilen Suriyelilerin büyük bir bölümünün Tür vatandaşlığına geçirileceği açıklandı. içişleri Bakanı Efgan Ala yaklaşık 1 milyon 250 bir mültecinin kalıcı olduğunu açıkladı.

Ucuz işçi olarak istihdam edilen Türkiye’deki Suriyeliler işyeri açmak istedikleri takdirde, diğer yabancı uyruklu gerçek ya da tüzel kişilere uygulanan resmi prosedürlerin dışında tutuluyor.

MHP Gaziantep Milletvekili  Edip Semih Yalçın  resmi mevzuatlara uyulmadan, yasal prosedürler yerine getirilmeden birçok Suriyelinin işyeri açtığını belirtti. Konunun Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ile Bakkallar ve Bayiler Odası tarafından  kendisine iletildiğini anlatan Yalçın  İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde  kaç  işyeri açıldığını sordu. Yalçın  denetim yapılıp yapılmadığının da açıklanmasını istedi.

 


İlgili yazılar

Muhalefet yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını unutturmamaya kararlı

Muhalefet partileri yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını unutturmamaya kararlı görünüyor. Meclis Soruşturma Komisyonu’nun yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakan hakkında

Oran: Akan kanın sorumlusu AKP-HDP’dir

Eski CHP genel başkan yardımcısı ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran terör belasının hortlamasının ve akan kanın sorumlusunun AKP-HDP

CHP’li Altay’dan sert sözler

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ”Erdoğan birgün Kürtlerle dans ediyor, birgün milliyetçilerle dans ediyor. Kimse bu sinsi senaryolarına alet olunmamalıdır” dedi.

Bir Cevap Yazın