O mektuba hala yanıt verilmedi!

O mektuba hala yanıt verilmedi!

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu Enerji Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere Çalışma bakanlığı ile Sayıştay , TBMM Kit Komisyonu ve Plan-Bütçe komisyonuna gönderdiği  TKİ ‘deki 2 milyar dolarlık yolsuzluk mektubuna hala yanıt verilmediğini açıkladı.

Toplam 9 sayfalık mektupta yapılan işlerin ayrıntılarıyla anlatıldığını belirten Kuşoğlu Soma’daki facianın yaşandığı kömür madeninin de dahil olduğu 2 firmaya ihalesiz ve yönetim kurulu kararı olmaksızın en az 4 milyar liralık iş verildiğini  ve denetiminin yapılmadığını iddia etti. Kuşoğlu mektubun bir fotokopisini de bilgi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, Plan ve Bütçe Komisyonu, KİT Komisyonu Başkan ve üyeleri ile Sayıştay Başkanı’na da gönderdiğini anımsatarak, “Mektubun gereğini yapacak olan Enerji Bakanı Yıldız, daha önce iddialarımı kabul etmesine ve aradan bir buçuk ay geçmesine rağmen, çok ilginçtir bugüne kadar olumlu veya olumsuz bir işlem yaptığını duyurmadı. 301 kişinin öldüğü son yılların en büyük facialarından birinin yaşandığı madende bir de çok büyük bir yolsuzluk iddiası olacak ve ilgili bakan, yolsuzluk iddialarını reddetmediği halde soruşturma yapmayacak, yaptırmayacak, ilgililere işten el çektirmeyecek, işlem yapmayacak. Bu ne anlama gelir?

Bir de yolsuzluk iddiası olan Kurumun Genel Müdürü’nün “Bakan beni almaz. Akıllı adamdır” dediği rivayet ediliyor ise nasıl düşünürsünüz? Hatta bir de 301 kişinin öldüğü maden faciasını soruşturan Savcılık, TKİ’yi de suçlu bulmuş, Genel Müdür ve bazı bürokratlar için soruşturma izni istemiş ama bakan izin vermemiş deniyor ise ne düşünürsünüz? Hatta, “TKİ’nin MTA’dan aldığı 3 yeni kömür madeni sahasını istediği yerlere pazarlatmadan Genel Müdürü Bakan almaz” dedikodusu yaygın ise ne düşünürsünüz?dedi.


İlgili yazılar

mükerrer alınan o bedel iade edilecek

17 dağıtım bölgesinde yaklaşık 200 bin doğalgaz abonesinden birden fazla kez tahsil edilen iç tesisat kontrol bedelleri iade edilecek. Enerji Piyasası

Öcalan bunu da yapmış !

AKP hükümetinin Öcalan ile HDP heyetine yaptırdığı görüşmelerin tutanakları kitap oldu. Kitapta çözüm sürecinden cesaret alan ve hükümetin her dediğini

ÖCALAN İŞÇİ PARTİSİ HAKKINDA DAVA AÇTI!..

İmralı’da tatil yapan terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, 1999 yılındaki sorgu görüntülerini yayınlayan İşçi Partisi’ne dava açtı.

Bir Cevap Yazın