Oran: 50 yıldır bitirilemeyen yatırım var

Oran: 50 yıldır bitirilemeyen yatırım var

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, AKP hükümetleri döneminde büyük tesis diye dev açılışlar (!) yapılırken, 50 yıldır bitirilemeyen önemli kamu yatırımları bulunduğunu söyledi. Oran, Erdoğan’ın  başbakan olmasıyla  birlikte defalarca istihdama katkısı olmayan sadece kamu kaynaklarını yandaşa transfer amacıyla park-bahçe, kaldırım kahve ve kanalizasyon açılışı yapıldığını belirterek  “Bunlar göz boyama açılışları. AKP’nin “Türkiye’yi yıkıp yeniden yaptıkları” algısı yaratan toplu açılışları, “Show must go on!” mantığından başka bir şey değil. Bu mantık Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde de sürüyor. Ancak çok önemli olduğunu düşündüğümüz ve yeterli ödenek ayrılmadığı için 50 yıldır bitirilemeyen yatırımlar var. Sanki bu yatırımlar lanetli” dedi.

İşte Umut Oran’ın  gündeme getirdiği ve yarım asırdır bitirilemeyen projeler:

DSİ’nin 1964’te başlayan Meriç Taşkın, Kara Yolları’nın aynı yıl başlayan İl Yolları Yapımı projeleri 50 yılını doldurdu.

TCK’nın Bozkır-Hadim-Adiller yol projesi 49, DSİ’nin Isparta Atabey Sulama projesi 46 yılı geride bıraktı.

Kamu yatırım programında ayrıca 1970’li yıllarda başlayıp hala devam eden 36 adet;

1980’lı yıllarda başlamış ve hala bitirilememiş 70 ve 1990’lı yıllarda başlayıp hala süren 325 önemli proje yer alıyor.

Umut Oran şöyle dedi:

Yani bir yanda toplu açılış şovu, öbür yanda bitirilemeyen asırlık gerçek yatırımlar. Üstelik bunlar; park, kaldırım, kanalizasyon değil, bitirildiğinde ülke ekonomisi ve sosyal yapısına önemli katkılar sağlayacak gerçek projeler.

AKP’nin algı yönetiminde anaokulu, park, kaldırım gibi işler “büyük eser”, “önemli proje”, “dev tesis” olurken; 40-50 yıl önce başlatılan gerçek yatırım projeleri yılan hikâyesine döndü.

Her yıl yatırım programlarında iz bedelle ya da sembolik ödeneklerle devam ettirilen bu yatırımların öngörülen bitirilme tarihleri sürekli ötelendi. Yakında açıklanacak 2015 yatırım programında bu tarihlerin de ötelenmesi kuvvetle muhtemel.  1960-1990 döneminde başlayan projelerin bitirilememesinden elbette önceki hükümetler de sorumlu. Ancak onların hiçbiri bu kadar uzun süre iktidarda kalmadı, kaynak imkânları AKP ile kıyaslanmayacak denli azdı.

Önceki hükümetlerin hiçbiri sanal kalkınma algısı yaratmak için bu tür bir toplu açılış şovlarına girişmedi. Şimdi Erdoğan ve Davutoğlu’na sormak lazım: Madem 12 yıllık başbakanlığınızda binlerce tesisi, eseri, projeyi topluma kazandırdınız, yarım asırlık kamu yatırımlarını neden bitirmediniz?

FOSEPTİK ÇUKURU

Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde il il gezerek, kerameti kendinden menkul binlerce “dev eser”, tesis, proje ve yatırımın (?!) toplu açılışını yaptı. Toplu açılış programları, Erdoğan ve partisinin Türkiye’yi baş döndüren bir hızla büyütüp, kalkındırdığı algısına yol açtı. Oysa toplu açılış listelerinde okul, park, üst geçit, kavşak, cami onarımı, kanalizasyon, sokak asfaltı, kaldırım, imam hatip lisesi, karakol ve bazı diğer idari binalar vb. ağırlıklı yer tutuyordu. Önemli proje, dev eser diye sayılanlar arasında, dış cephe onarım işleri, hatta foseptik, otopark, mesire yeri, fidanlık borsası, fitness, ıtri bitki merkezi, dere kenarına yapılan duvarlar gibi işler bile yer alıyordu. Bazı açılışlarda bir projenin üç bölümü üç ayrı proje gibi gösterildi. zaten yıllardır faaliyette olan okul, tesis gibi yerler yeni gösterilerek listeye alındı. Erdoğan’ın birkaç ay içinde aynı tesisi, binayı iki kez açtığına tanık olduk. Yapay biçimde şişirilen toplu açılış listelerinde ekonomiye getirisi olacak üretken projeler ise yok denecek kadar azdı. Özel sektör tarafından yapılan yatırımlar da toplu açılış listelerine dâhil edilip iktidar icraatı gibi gösterilerek şov aracı yapıldı. Listelerde, ekonomiye getirisi olacak katma değerli gerçek yatırımlar da zaten ağırlıkla özel sektöre aitti. Bunları daha önce belgeleriyle sunduk. Şimdi Erdoğan, “Show must go on!” mantığı ve aynı teknikle, “toplu açılış” şovunu, Cumhurbaşkanlığı döneminde de sürdürüyor.


İlgili yazılar

Feyzioğlu TGB toplantısında konuştu

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da düzenlenen toplantıdaki konuşmasının kutuplayştırıcı ve ülkeyi bölmeye yönelik olduğunu iddia etti.

Arınç: İsrafı ve münafıklığı önleyemedik!

Yaptığı açıklamalar ve gaflarla iz bırakan AKP’nin etkili isimlerinden Bülent Arınç kurucusu ve yöneticisi olduğu AKP’yi “israfçılıkla” suçladı. Arınç “On

HYSK Yargıtay’a 144 yeni üye seçti

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nca seçim yapıldı. HYSK Yargıtay’a 144 yeni üye seçti. HSYK, Yargıtay’a seçilen 144 üyenin isimlerini açıkladı.

Bir Cevap Yazın