Oran: Ekonomide alarm zilleri çalmaya başladı

Oran: Ekonomide alarm zilleri çalmaya başladı

CHP İstanbul Milletvekili  Umut Oran Türkiye’nin dağ gibi büyüyen dış borcu nedeniyle  krizin kapıda olduğunu söyledi.

IMF Yönetim Kurulu, 4’ncü madde konsültasyonu çerçevesinde hazırlananı raporda, “Türkiye ekonomisi için en büyük riskin, sermaye akışında yaşanacak ani bir değişiklik” olacağının belirtildiğini anlatan Oran  “IMF, bu durumun, gelişmiş ülkelerdeki parasal normalleşmeden ya da ülkenin risk primindeki değişimlerden kaynaklanabileceğini belirtiyor. Bunun anlamı: “Ani sermaye çıkışı yaşanırsa büyük bir krize girersiniz! Zaten Amerikan Merkez Bankası Fed, kısa bir süre önce tahvil alımları ile piyasaya likidite vermeyi durdu, yani sıcak para muslukları kapandı. Avrupa’da yavaşlayan büyüme ve jeopolitik sorunları da Türk ekonomisini etkileyebilecek riskler arasında sayan IMF, Türkiye’ye artık sıcak para ile yani “el parası ile hovardalık” döneminin bittiğini hatırlatıyor. Özellikle 2010’dan bu yana Türkiye’de büyük bir dış açık oluştuğuna işaret eden IMF, içerideki sıcak paranın ani çıkışının, Türkiye ekonomisi için en büyük risk olduğunu belirtiyor ve “Önlem almazsanız ağır bir kriz yaşarsınız” mesajı veriyor.  dedi.

ACİL ÖNLEM

İMF’nin raporunda Türkiye’de uygulanan makroekonomik politikaların yeterince sıkı olmadığı vurgulanıp, enflasyon oranının Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde seyrettiği, reel politika faizinin negatife düştüğü ve TL’nin ekonominin dengelerinin gerektirdiğinden daha değerli (aleyhte) olduğu ifade ediliyor. Raporda, “Bu dengesizlikler, tasarrufları, rekabet gücünü ve potansiyel üretimi artıracak, dikkatlice sıralanmış makroekonomik politikalar ve yapısal reformlarla giderilmeli” uyarısında bulunuluyor.

Raporda, Türkiye’deki finans sisteminin sermaye yeterlilik oranlarının yüksek, yani iyi sermayelendirilmiş olduğuna işaret edilirken, Türk bankalarının dış fonlanmaya aşırı bağımlı hale geldiğine işaret ediliyor. Bu durumun, bankaların dolaysız döviz kuru riskini artırdığı uyarısında bulunulan raporda, bankalara teyakkuz halinde bulunmaları çağrısı yapılıyor.

Sıcak para ile ekonomiyi çevirmenin, ülkenin kanını emdirme ve geleceğine ipotek koyma olduğunu anlatan Umut Oran şöyle dedi:

AKP’yi hep, tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmeye çağırdık. AKP, hükümeti ise ekonomide sıcak para dışında bir oyun planı geliştiremedi. 126 milyar dolardan aldığı dış borç stokunu 400 milyar doların üzerine çıkaran AKP, “IMF’ye borcu sıfırladık, borç verecek hale geldik” söylemiyle, halkın algısını çarpıttı, adeta Türkiye’nin borcunu sıfırlamış algısı yaratmaya çalıştı.

Şimdi o IMF Türkiye’yi haklı olarak uyarıyor; “Önlem almazsanız, yanarsınız!” diyor… Hükümete tekrar çağrıda bulunuyoruz: Hamaseti bırak, gerçeğe bak! IMF’nin uyarıları gerçekçidir, ciddidir! Ekonomi çarkını çevirmede bir kaldıraç olarak kullandığınız sıcak parada artık deniz bitmiştir. Türkiye’nin tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine, borçla değil kendi ulusal kaynaklarıyla kalkınmaya ihtiyacı bulunuyor. Göz boyamaya dayalı, fos “program” açıklamalarını bir yana bırakıp, ülke ihtiyaçlarına göre gerçekçi bir ekonomik model ortaya koymanız gerekiyor. Aksi halde gerçekçi olmak gerekirse Türkiye maalesef adım adım bir ekonomik krize doğru gidiyor.


İlgili yazılar

Yargıtay Ergenekon Kumpasını Bozdu

Yargıtay bir kumpas davasını daha bozdu. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nın bozma kararıyla eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli orgeneraller

Lügatında “biz” olmayan Cumhurbaşkanı!

Güner YİĞİTBAŞI Avukat Ben. Lugatında, biz yok, sürekli ben. Anlayışında ve zihniyetinde, bilgi ve fikir paylaşımı, görüş alma, danışma yok.

Böke: Talan Ekonomisi Devam Edecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, 14 yılda adım adım inşa edilmiş olan bu siyasi düzenbazlığın

Bir Cevap Yazın