Otomotiv işçilerinin ilk zaferi

Otomotiv işçilerinin ilk zaferi

Bursa’da Renault’d abaşlayıp diğer fabrikalara yayılan hak mücadelesi TOFAŞ ve MAKO’da sona erdi. Her iki fabrikanın yöneticileri ile işçi temsilcileri arasında sürdürülen görüşme anlaşmayla sonuçlandı ve işçiler Tofaş ve MAKO’da iş başı yaptı.

Anlaşma uyarınca Pazartesi iş başı yapılırsa bin lira ödeme yapılacak işçiler. Ramazan ayına kadar bir iyileştirme düşünülüyor. Saat ücretine değil prim olarak ve yıllık  binlira ile 3 binlira arasında yılda iki kez ödeme yapılacak.

İşçiler kesin karar için Renault işçilerini bekleme kararı aldı.

Yaklaşık 10 gündür süren hak mücadelesinin iki fabrikada sonuçlanması üzerine işçiler tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bugün işçi temsilcileri ve Koç patronları arasında yapılan görüşmelerin ardından; TOFAŞ’ta Türk Metal’in kapı dışarı edileceği, direnişten kaynaklı hiç bir işçinin atılmayacağı ve ücretlerde kısmi iyileştirmelere gidileceği açıklandı. TOFAŞ’ta imzalanacak protokolün Mako’da da uygulanacağı ifade ediliyor.

Unutmayalım ki, bu gelişme Birliğimizin ve mücadelemizin sonucu olarak yaşandı.
Yani Reno, TOFAŞ, Mako, Ford, Türk Traktör, Ototrim fabrikalarını saran ve dalga dalga yayılan direnişimiz MESS patronlarına geri adım attırdı.
Fabrikalar arası bağlarımız ve birliğimiz olmasaydı bir milim geri adım atmazlardı.

BUNU ASLA UNUTMAYALIM!
TOFAŞ’da elde edilen kısmi kazanım büyük direnişimiz açısından yeterli değildir. Elde edilen kısmi kazanımın bile güvence altına alınması ancak büyük direnişin parçası olarak kalındığı sürece sağlanabilir.

Taleplerimizi kazanana, tüm fabrikalarda yazılı bir protokolle güvence altına alınana kadar direnişe devam etmeliyiz.

Şimdi bizim açtığımız yoldan Ford ve Türk Traktör işçileri de yürüyor. Artık bizler tüm harekete karşı sorumluluk taşıyoruz.
MESS çatırdadı, Türk Metal bir dizi fabrikada yere gömüldü.
Şimdi daha güçlü adımlarla yürüme, büyüyen direnişimizi zafere götürme zamanı.
Bunu başaracağımıza inancımız tam.


İlgili yazılar

Koç: Büyüme adil ve eşitlikçi paylaşıma dayanmalı

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, vahşi kapitalizme yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Yeni çağın getirmiş olduğu sorunları eski düşünce sistemleriyle çözmenin

Danış: Tahir Elçi arkadan gelen kurşunla öldürüldü

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin polis memurlarının olduğu noktadan

DİASPORA ACILARI KARALAMA KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, 1915 olaylarını değerlendirerek, Ermeni diasporasının acıları Türkiye’ye karşı bir karalama kampanyasına dönüştürdüğünü ifade

Bir Cevap Yazın