Rabbim, Unakıtanlara bu kez Tuzla dedi

Rabbim, Unakıtanlara bu kez Tuzla dedi

Binlerce metrekarelik alan, çocuklarına fuar yapması için devrediliyor.

İstanbul’daki binlerce metrekare hazine arazisi satılıyor. Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının sahibi oldukları firmalar Tuzla’da özelleştirilecek hazine arazilerini “fuar alanı ve ileri teknoloji endüstri parkı” yapmak için alıyor. Teknoloji Parkı 62 bin 50 metrekare. Fuar alanı ise 5 bin, 63 bin, 48 bin, 19 bin, 18 bin metrekare olmak üzere 5 ayrı bölümden oluşuyor. Küçükçekmece Sefaköy’deki 16 bin metrekarelik hazine arazisi de “prestij hizmet alanı” olarak satılıyor. Tuzla’daki 123 bin metrekarelik hazine arazisi ise “gelişme konut alanı” olarak özelleştiriliyor.
Mustafa Çakır’ın Cumhuriyet’te yer alan haberine göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun soru önergesini yanıtlarken, özelleştirme kapsam ve programına alınan İstanbul’daki Maliye Hazinesi’ne ait taşınmazlar hakkında bilgi verdi. Yanıta göre, İstanbul’da satılacak olan hazine taşınmazları şöyle:
*Küçükçekmece Sefaköy-K.Tepe’de bulunan 16 bin 527 metrekare hazine arazisi prestij hizmet alanı olarak satılıyor. Alanın imar planı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlandı. İhaleye en yüksek teklifi 70 milyon lira ile Babacan Grup Yatırım İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. İhalede satış kararı 10 Ocak’ta Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderildi.
* Tuzla Aydınlı’daki 144, 145, 146, 147, 154 ada parselli 5 bin 655, 63 bin 552, 48 bin 172, 19 bin 931, 18 bin 460 metrekare yüzölçümlü Maliye Hazinesi’ne ait “fuar alanı” imarlı arazilerin satışında en yüksek teklifi eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının sahibi olduğu Telemobil Bilgi İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ-AB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ OGG (82 milyon lira) verdi. İmar planları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan alanlara ilişkin satış kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderildi.
* Tuzla Aydınlı’daki 26 bin 833, 28 bin 976, 30 bin 27 metrekare hazine arazisi “kentsel çalışma alanı” olarak ihale edildi. İhaleye Erne Mühendislik Turizm İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ 66 milyon lira ile en yüksek teklifi verdi. Ancak ihale itiraz üzerine iptal edildi.
* Tuzla Aydınlı’daki 123 bin 596 metrekare hazine arazisi “gelişme konut alanı” olarak özelleştirme kapsamına alındı. İhalede en yüksek teklif İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi’nden (75 milyon 500 bin lira) geldi. İmar planı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan alanın satış kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderildi.
* Tuzla Aydınlı’daki 62 bin 50 metrekarelik hazine arazisi “ileri teknoloji endüstri parkı” yapılması amacıyla özelleştirildi. İhalede en yüksek teklifi yine eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının sahibi oldukları Telemobil Bilgi İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ-AB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ OGG (11 milyon 150 bin lira) verdi. Karar, Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderildi.
Yat limanı da satılıyor
Bu arada Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş’ye ait Kadıköy’deki Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı da bir bütün halinde 30 yıl süre ile “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştiriliyor. İhalede son teklif verme günü dün sona erdi. İstanbul Sarıyer İstinye’de yer alan toplam 158 bin 497 metrekare yüzölçümlü taşınmazların satışında da son teklifler bugün alınacak.


İlgili yazılar

Faili meçhul olarak öldürülen çocukların listesi

Türkiye’de 20O2 – 2014 yılları arasında, yani demokrasi, insan hakları ve özgürlük iddiasıyla iktidara gelen AKP hükümetleri döneminde toplam  bin

İspat edersen ben giderim edemezsen…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e hodri meydan. Putin’in  ‘Türkiye IŞİD’den petrol alıp satıyor’ iddiasına sert çıkan Erdoğan, “İspat edilirse, ben bu makamda

Pavey: Tayyip nedeniyle parası olan ülkeyi terkediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, “AKP’nin kuşak mühendisliğinden endişeli” olduğunu vurgularken orta sınıfların “çocuklarının geleceğini kurtarmak amacıyla, Tayyip Erdoğan’dan

Bir Cevap Yazın