Tankerle taşımacılığa yeni standart getirildi

Tankerle taşımacılığa yeni standart getirildi

Tankerle yapılan tehlikeli ve patlayıcı madde taşımacılığına standart getirildi. Artık her önüne gelen tehlikeli madde taşımacılığı yapamayacak. TESK tarafından hazırlanarak Resmi Gazete’de yayımlanan tankerlerle tehlikeli ve patlayıcı madde taşımacılığına kurallar konularak standarda bağlandı. Ülkemizde tankerlerle tehlikeli ve patlayıcı madde taşımacılığı yapan 6 bin 955 şoförün, getirilen kuralları harfiyen bilmeleri gerektiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Artık yeni tanker faciaları yaşamak istemiyoruz. Bunun için bu tür tehlikeli araçları kullanacak olan şoförler girecekleri sınavlarda başarılı olmaları halinde trafiğe çıkabilecekler. Bu araçların karıştıkları kazalarda onlarca vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve ağır yaralanmalarının doğurduğu elim sonuçların önüne geçebilmek için Konfederasyonumuz ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanan standart bu alandaki boşluğu doldurabilecek bir çalışmadır” dedi.

ŞOFÖRLER ARAÇLARINI VE ÖZELLİKLERİNİ İYİ TANIYACAK

Bu araçları kullanacak olan şoförlerin, tehlikeli madde taşınmasında kullanılan tankların ve ekipmanların test ve muayene kontrol sürelerini de takip edeceğini kaydeden Bendevi Palandöken, “Bu tehlikeli araçlarda yeter sayıda yangın söndürme tüpü bulunduracak. Şoför trafik kurallarına ve talimatlara uygun olarak, taşıtı güvenli bir şekilde kullanacak. Tehlikeli durumlarda ya da kaza anında acil durum prosedürlerini uygulayacak. Tehlikeli madde taşıdığını belirtir tüm ikaz levhalarını, plakaları eksiksiz olarak araçta bulunduracak. Dolum ve boşaltım esnasında gerekli tüm emniyet tedbirlerinin alınmasını sağlayacak seviyede mesleki bilgi ve beceriye sahip olacaktır” şeklinde konuştu.


İlgili yazılar

Yeni Güvenlik Paketi açıklandı

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu’nda kararı alınıp açıklaması yapılmayan yeni güvenlik paketini partisinin grup toplantısında açıkladı.

Meslek odalarına kelepçe

Maddeye göre kamu kurumlarının yanı sıra Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği

Sinemanın Sultanı Eskişehir’den geçti

Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen “Sokağa Çıkın Sinema Geliyooor!” etkinliğinin kapanış törenine katılmak için Odunpazarı Belediyesi’nin davetlisi olarak Eskişehir’e gelen Türkan

Bir Cevap Yazın