TANRIKULU ARINÇ’A TUNÇ PEKER’İ SORDU

TANRIKULU ARINÇ’A TUNÇ PEKER’İ SORDU

Sezgin Tanrıkulu yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında ismi geçen Kadri Tunç Peker’in İlim Yayma Vakfı Kurucu Üyelerinden de olduğunu belirterek “2003–2013 yılları arasındaki dönemde hissedarı olduğu şirket veya şirketler ile yönetim kurulunda yer aldığı şirket veya şirketler hangileridir? dedi.
Tanrıkulu’nuun yanıtlanmasını istediği sorular şunlar:

Kadri Tunç Peker’in 2003–2013 yılları arasındaki dönemde hissedarı olduğu şirket veya şirketler ile yönetim kurulunda yer aldığı şirket veya şirketlere hangi kamu ihaleleri verilmiştir?

Kamu tarafından verilen ihalelerin bedellerinin toplam tutarı ne kadardır?

Kadri Tunç Peker aynı zamanda Halkbank’ın Meksan şirketine kullandırdığı ve tahsil edilmeyen teminatlı alacağı olan Pendik’te Ballıca Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 5 milyon metre kare arazinin Meksan şirketinin iflasının ardından iflas masası tarafından pazarlık usulüyle 120 Milyon 2 TL.’ye satıldığı Abdullah Tivnikli ve Mustafa Latif Topbaş’ın ortakları olduğu Güven Enerji Şirketinin yöneticisi midir?

Pendik’te Ballıca Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 5 milyon metre kare araziye Kadıköy 3. İcra ve İflas Müdürlüğü bilirkişileri tarafından 198,6 milyon TL olarak değer tespiti yapılmasına rağmen arazi neden 30 Kasım 2012 tarihinde Kadıköy 3. İcra ve İflas Müdürlüğü itirazına rağmen 78,6 Milyon TL. düşük fiyata satılarak kamu zarara uğratılmıştır?

Pendik’te Ballıca Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 5 milyon metre kare arazinin 26 Şubat 2014 tarihi itibarıyla piyasa değeri ne kadardır?

Arazi için imar izni hangi tarihte verilmiştir?

Arazi de halen devam eden ve tamamlanmış inşaat projeleri hangileridir?

İnşat projeleri hangi şirketler tarafından gerçekleştirilmiştir?

Soru önergesine konu olan 11- 25 Şubat 2014 gecesi internet ortamına düşen ses kaydında Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşma şöyle:

Ya ne bileyim. Şimdi bu kadar verebildik baba. Zaten zor yer kaplıyor. Falan başka bir kısmını başka bir yere koyuyoruz. Bir kısmını bizim şeye verdik. İşte Tunç ağabeye verdik. Ondan sonra…
-Tunç’a tamamını aktardın mı?
-Nereye baba?
-Tunç’a diyorum tamamını aktardın mı?
-Ya sormuşlar.10 milyon Avro alabiliriz demişler herhalde
-Neyse Neyse bu kadar şeyleri konuşma şeyde. Böyle de olsa konuşma”

“Tunç” olarak geçen kişi Kadri Tunç Peker midir?

12- 17 Aralık günü saat: 23:15’te başlayan Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmesinde ‘’Tunç’a tamamını aktardın mı’ sorusuyla Kadri Tunç Peker’in kast edildiği iddiası doğru mudur?


İlgili yazılar

Davutoğlu: Çökme nedeniyle çalışmalar yavaş

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağındaki su baskınında mahsur kalan 18 işçiye henüz ulaşılamadı.  Karaman’a giden

AKP’nin oy oranı düşüyor!

MetroPoll Stratejik ve Sosyal Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, Mart ayında yaptıkları seçim anketinin sonuçlarına göre, CHP’nin 27,7-28

Gül: Fidan’a Gitme Talimatını Ben Verdim

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunun yazılı olarak gönderdiği soruları yanıtlayan Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 17-25 aralık süreci öncesinde

Bir Cevap Yazın