Altın tüccarları Tayyip’in en büyük finansörleri

Altın tüccarları Tayyip’in en büyük finansörleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında yürürlüğe soktuğu en önemli ekonomik düzenlemelerden biri olan altın ve pırlanta gibi değerli madenlerin ithalatından vergi alınmaması uygulaması amacına ulaştı. 2007 ve 2011 genel seçimi ile yerel seçimde AKP’ye en fazla ayni ve nakdi yardımda bulunan şahıs ve şirketler arasında, altın ticareti yapanlar olduğu iddia edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Sezgin Tanrıkulu, “altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançlarından Kurumlar Vergisi alınmaması” düzenlemesinden yararlanan şirketlerin açıklanmasını istedi.

sezTanrıkulu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, altında KDV’nin sıfırlandığı 1 Ağustos 2004’ten 30 Aralık 2014 tarihine kadarki dönemde külçe altında gerçekleşen dış ticaret açıklarını sordu.
1 Ağustos 2004-30 Aralık 2014 tarihi arasında İTO Sicil No. su 330052/0 olan Atagold Kuyumculuk ve Tic. A.Ş. ünvanlı şirketin toplam ne kadar tutarda Altın İthalatı gerçekleştirdiğini öğrenmek isteyen Tanrıkulu, şu sorulara yer verdi:

4 Şubat 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren portföyü Türkiye’de kurulu borsalarda işlem gören altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançlarından Kurumlar Vergisi alınmaması (sıfır kurumlar vergisi) düzenlemesinden yararlanan şirketler hangileridir?

-4 Şubat 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren portföyü Türkiye’de kurulu borsalarda işlem gören altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançlarından Kurumlar Vergisi alınmaması düzenlemesi ile Türkiye’nin uğradığı vergi kaybının toplam tutarı ne kadardır?

2009 yılında Atagold Kuyumculuk ve Tic. A.Ş. ünvanlı şirketin yaklaşık 5 Milyon TL. Tutarındaki vergi borçları silinmiş midir?

2 Mayıs 1995 tarihinde İTO ya kayıt olan Atagold Kuyumculuk ve Tic. A.Ş. ünvanlı şirket 2004-2008 ve 2009- 2013 yılları arasındaki dönemlerde her bir yıl bazında ne kadar Kurumlar Vergisi ödemiştir?”


İlgili yazılar

MHP’de Kurultay Savaşı

MHP’li muhalifler kurultayın yapılacağı duyurulan Büyük Anadolu Oteli’nin yakınlarında toplandı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı, 4 genel başkan adayı

CUMHURUN DÜŞÜNCESİ MANŞETTE

Başbakan Erdoğan’ın Danıştay’ın kuruluş yıldönümü töreninde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşmasına gösterdiği tepki ve sözlerinin yankısı devam ediyor. CHP lideri

Özel: MHP’den Bakanlık Karşılığı AKP’ye Destek

AKP’nin haziran  ayı içinde “partili Başkanlık” için getireceği anayasa değişikliği teklifine ilk tepki CHP’den geldi. Grup başkanvekili Özgür Özel AKP’nin

Bir Cevap Yazın