Erdemir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin dün akşamdan itibaren internet ortamına düşen son kayıtlarla çalkandığını belirtti.
THY ile ilgili iddiaları gündeme taşımak istediğini ifade eden Erdemir, şöyle dedi:
“İnternet ortamına düşen bir kayda göre, bir THY yetkilisi ile Başbakan’ın danışmanlarından biri arasında geçen konuşmada THY yetkilisinin şu sözü dikkatimizi çekiyor, ‘Onlarca malzeme taşıyorum, Nijerya’ya gidiyor şu anda. Müslümanları mı öldürecek Hıristiyanları mı öldürecek vebal altındayım’ diyor bu yetkili. Fransız Haber Ajansı AFP bir haber geçti ve bu haberde THY’nin Boko Haram militanlarıyla çatışmaların sürdüğü Nijerya’da bilinmeyen gruplara silah taşıdığına ilişkin iddialar yer aldı. Günümüzde Türkiye’deki rüşvet ve yolsuzluk skandalının gelip dayandığı nokta, Türkiye’nin uluslararası terörizm ve uluslararası terörizmin finansmanıyla ilişkisi boyutuna dayanmıştır.”
Boko Haram’ın 2002 yılında Nijerya’da kurulan bir radikal İslami terör örgütü olduğuna işaret eden Erdemir, “Bu örgüt son 12 yılda ilginçtir ki 2002 yılında kuruluyor yani AKP’nin iktidara geldiği günden bugüne kadar 10 bin kişinin ölümünden sorumlu bir örgüt” diye konuştu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BUGÜN NİJERYA’DAKİ ŞİDDETİN NERESİNDE?”

Türkiye’nin bugün bir yol ayırımında olduğunu ifade eden Erdemir, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir THY yetkilisinin kamuoyuna sızdırılan konuşmasında dile getirildiği gibi Boko Haram terör örgütüne ya da Nijerya’daki benzeri silahlı örgütlere yasa dışı yollardan kaçak silah ve mühimmat taşıyan bir devlet mi? Yani Türkiye Cumhuriyeti bugün Nijerya’daki şiddetin neresinde?” diye sordu.
Erdemir şöyle devam etti:
“THY bugün ne yazık ki terör örgütüne destek ile anılmakta, silah kaçakçılığı ile anılmaktadır. Ben buradan THY yöneticilerine bir çağrıda bulunuyorum. Kendileri bir an önce bu meseleyi açıklığa kavuşturmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinin THY vasıtasıyla Nijerya’daki farklı yasa dışı gruplara silah ya da mühimmat taşımasına ilişkin iddialar en ufak bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde temize çıkarılmalıdır.
THY’ye alınmayan çeşitli gazeteler var. THY uçaklarına bu gazeteleri almıyor belli ki THY uçaklarına yasa dışı yollardan silah ve mühimmat alıyor. Bu gazeteler silahtan daha mı tehlikelidir?”


İlgili yazılar

Cemaat Parti kuruyor

Meclis bahhçesinde basın mensuplarına kuracağı yeni partinin detaylarını paylaşan Bal “Kuracağımız yeni parti merkez sağ, ancak sola açık bir parti

Koza-İpek Grubu mallarına el kondu!

Cemaatin en önemli destekçilerinden Kanaltürk, Bugün Tv’nin sahibi olan, enerji ve madencilik alanında çok sayıda şirketi bulunan Akın İpek’e ait

Tanrıkulu: Silvan’da kurşunlanmayan ev kalmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 12 günlük sokağa çıkma yasağı ilen edilen Silvan’da yaklaşık 10 bin kişinin evlerinden göç

Bir Cevap Yazın