TMSF Bankasya’ya el koydu!

TMSF Bankasya’ya el koydu!

Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığı nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı Bank Asya’nın tamamı Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi.

Dün gece 23.15 deten itibaren Bankasya’ya ait hisselerin tamamı TMSF’ye devredildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla harekete geçen TMSF bankanın hisselerinin yüzde 63’ünü devralmıştı. Bugün de bankanın tamamına el koyuldu.
BDDK’nın daha önceki açıklamasında Bank Asya’nın Bankacılık Kanunu kapsamında ‘kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması’ şartını ihlal ettiği ifade edilmişti.

TMSF’nin Bankasya’ya el koymasından sonra gözler cemaatin gazete ve televizyonlarına çevrildi. Kulislerde Gülen’e yakınlığı ile bilinen Samanyolu Tv, Samanyolu haber, öncelikli olmak üzere uydu üzerinden yayın yapan televizyonlara da el konulabileceği konuşuluyor.

ERDOĞAN EL KONULMASINI İSTEMİŞTİ

Bank Asya, iktidarın Gülen Cemaati’ni ‘paralel yapı’ ilan etmesinden  sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef tahtasına oturtulmuştu. Erdoğan, Bank Asya için “Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka şu anda batmış zaten. Fakat bu, taşıma suyla ayakta durmaya çalışıyor. Şimdi bu batan böyle bir finans kuruluşunu, aynen devam mı ettirelim?” demişti.

FUAT AVNİ DUYURDU

Zaman’ın haserine göre, Fuat Avni, @fuatavni_f hesabı üzerinden BDDK üyelerinin Bank Asya’yı devretmek için  M.Ali AKBEN, “göreve başlar başlamaz BDDK’yı toplayıp Bank Asya’yı TMSF’ye devretme kararı aldıracağını yazmıştı.
1. Y…., anketlerin sonucunu gördükçe çıldırıyor. Artık AKP’nin tek başına iktidar olamayacağını anladı.

2. Seçim sonrası sıkıntıyı görünce Bank Asya olayını hızlandırma kararı verdi.

3. Y….’in talimatıyla BDDK Kurul Üyeleri İstanbul’a acil toplantıya çağrıldı. Bugün saat 3’te olağanüstü toplanacaklar.

4. Y…., seçim anket sonuçlarının çok kötü gelmesi sonucunda, acilen Bank Asya’ya el konulması talimatını BDDK Başkanı’na iletti.

5. BDDK başkanlığına atamış olduğu M.Ali AKBEN, göreve başlar başlamaz BDDK kurulunu toplayıp Bank Asya’yı TMSF’ye devretme kararı aldıracak

6. BDDK Yeni Başkanı, Y….’e Bank Asya’ya 71 yazılması için;

b) Bank Asya’dan sorumlu denetim daire ve başkan yardımcılarının imzasının gerekli olduğunu

c) Hukuk dairesinin mütaalası olmadan yapılmasının aslında mümkün olmadığını iletti.

d)İçi boş raporlarla kurul üyelerini ikna ederek talimatı yerine getireceğini, hukuken büyük sıkıntılar doğuracağının bilinmesini söyledi

7. Ayrıca ‘2 BDDK Bşk ve 350 teknik bankacılık bilen bürokrat rapor yazmazken, TMSF kendi raporuyla, kendine devrederse, biteriz’ dedi.

8. ‘Atandıktan bir hafta sonra ve seçimlerden bir hafta önce bunu yapmam tetikçilik olacak’ deyince de Yezid’den fırçayı yedi.

9. Zift Medyası ‘Paralel bankada 800 bin işlem kayıp’ manşetini Y….’in talimatı ile attı.

10. BDDK Başkanı M. Ali AKBEN ve Kurul üyelerini yönlendirmek ve kamuoyu nezdinde rahatlatmak için manşet atıldı.

11. Haber doğru olsa M. Ali AKBEN’e gerek kalmaz, yapmadığı hukuksuzluk kalmayan Mutalip ÜNAL bankaya el koyardı.

12. Usulsüzlük olsa, BDDK’ya 9 ay sonra M. Ali AKBEN gibi bankacılık mevzuatını bilmeyen biri atanmazdı.

13. BDDK bilişim uzmanları inceleme sonucunda Bank Asya’da kayıt silme işleminin olmadığını 8 ay önce BDDK’ya rapor etti.

14. Bank Asya’ya atanan yönetim bu rapordan haberdar. Baskı ve menfaat sözüne rağmen tetikçi denetim firması bile olumsuz rapor veremedi.

15. BDDK Kurul üyeleri ve bürokratları, bilin ki seçim sonrası tablo belli olunca Yezid, operasyonu öne çekti kumpasa geliyorsunuz.

16. Tetikçi M. Ali AKBEN, hukuk karşısına çıktığında geçmiş günlerini çok arayacaksın. Benden hatırlatması. Uyarmıştı, dersin.


İlgili yazılar

Trump ABD Başkanı Seçildi

Sinema sanatçısı Ronald Reagan’dan sonra televizyon şovmeni emlakçı bir isim daha ABD Başkanı seçildi. 70 yaşındaki  Donald Tump Clinton’a karşı

Anne Gülsem Elvan vurulma anını ilk kez izledi

Gezi Park’ı eylemi sırasında polis tarafından başından vurularak  öldürülen 13 yaşındaki Berkin Elvan’ın ailesi  CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün ile

CHP’li Muharrem İnce YSK’ya gitti..

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, YSK’ya yaptığı başvuruda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığının kesinleşmesi ile birlikte, görevinin de son

Bir Cevap Yazın