TÜBİTAK İngilizler tarafından dolandırıldı

TÜBİTAK İngilizler tarafından dolandırıldı

Manisa-Turgutlu’da 200.000 ağacın kesildiği Çaldağı’ndaki maden şirketinin, ağaç katliamına kılıf bulmak için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) 2.8 milyon lira  destek aldığı ortaya çıktı.

Manisa Çaldağı’nda ilk önce İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisinin ortağı olduğu Bosphorus Nickel Madencilik Tic. A.Ş. tarafından 2005 ve 2006 yıllarında “Çaldağı Nikel Cevheri Projesi” adıyla proje hazırlandığını ve  TÜBİTAK’a Projelere 2.399.143 TL ve 399.924 TL olmak üzere toplamda 2.8 milyon lira ödeme yapıldığını  anımsatan ören “TÜBİTAK çevre katliamına milyonlarca lira destek verdi. Bu destek verilirken hiç bir araştırma neden yapılmadı” diye sordu.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören yıllardır “Vahşi Madenciliğe” karşı  mücadele verdiğini belirtrek maden çıkarmada sülfürik asit kullanılarak açık yığın liçi usulünün artık dünyanın hiçbir yerinde uygulanmadığını  söyledi. Türkiye’de hükümet tarafından şirkete her türlü destek verilmiştir. “Dünyada ilk kez Manisa Çaldağı’nda yığın liçi yöntemini oksitli nikel cevherinde kullanarak satılabilir ürün haline getirilmesinin hedeflendiği” gerekçesiyle

İngiltere merkezli  şirketin TÜBİTAK’tan bilimsel AR-GE projesi yaptığını beyan ederek para aldığını iddia eden Ören “Ormanda ağaç katliamı yapan Bosphorus Nickel Madencilik Tic. A.Ş. daha sonra şirketi Sardes Nikel şirketine devrederek Türkiye’den ayrılmıştır. Çaldağı’ndaki maden işletmesi üçüncü kez el değiştirmiş ve TÜBİTAK’ın 2.8 milyon lira destek verdiği açık yığın liçi usulünden vazgeçilmiştir.  Proje uygulanmadığı için TÜBİTAK’ın parası uçup gitmiştir. Ülkemizde bilimsel gelişmeye, AR-GE projelerine büyük destek veren en önemli kurumun kaynaklarının bu şekilde heba edilmesi kabul edilemez bir durumdur. TÜBİTAK gibi önemli bir kurumun hiçbir bilimsel geçerliliğe sahip olmayan, dünyanın terk ettiği vahşi madencilik yöntemi olan bir projeye destek vermesini anlamak mümkün değildir.” diye konuştu.

Ören,  parayı alan ve 200.000 ağacı kesen şirketler ortada olmadığı için bunların hesabının sorulmasının da mümkün olmadığını bölgede faaliyet yürüten son şirketin hazırladığı yeni ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanması ile onbinlerce zeytin ağacı ile birlikte yüzbinlerce ağacın kesilmesinin yolunun açıldığını sözlerine ekledi.

BOSPHORS  MADENCİLİK KİMİN?

Ülkemizde nikel madenciliğini başlatan European Nickel PLC olduğu için bu şirketi tanımakla işe başlamak yerinde olur  sanırım. Şirket 1999 yılında bir grup  yatırımcı tarafından Balkanlardaki nikel  laterit yataklarını araştırarak düşük
maliyetli metalurjik bir işlemle (Sülfirik  Asit Liçi) nikeli geri kazanmayı amaçlayan  bir proses bulmak üzere kurulmuştur. 1999  yılında Arnavutlukta Adriatic Nickel  adında kurulan şirket 2000 yılında Europen  Nickel PLC adını alarak faaliyete devam  etmiştir. 2001 yılında şirket faaliyet  alanına Türkiye’yi de katmış ve Mart  2002’de Manisa-Turgutlu-Çaldağ nikel  madeninin işletme haklarını ele geçirmiştir.
European Nickel şirketi Türkiye’de  Bosphorus Nickel Madencilik,  Arnavutlukta Adriatic Nickel Resources  sh.pk, Bosna Hersek’te Dinara Nickel  d.o.o., Kosova’da Morovo Nickel LLC  adlarında faaliyet göstermektedir. European Nickel PLC bütün bu şirketlerde  100 % hisseye sahiptir. Diğer ülkelerde, o  ülkelere sıcak gelecek isimlerle faaliyet  gösterirken Türkiye’de niçin Bosphorus  adıyla faaliyet göstermektedir?

European Nickel PLC’nin Türkiye’deki  şirketi Bosphorus Madencilik 18.7.2002  tarihinde Đstanbul’da kurulmuştur.  13.01.2004 tarihinde European Nickel PLC  şirketin bütün haklarını 3.9 milyon dolara  satın alarak, şirket merkezini Đzmir’e  taşımıştır.  Şirketin Yönetim Kurulu; Felix Pole  (Ekonomist) Yönetim Kurulu Başkanı,  Simon Purkiss (Metalurji Müh.) Genel  Müdür, Andrew Lindsay (Ekonomist)  Finans Müdürü, John Sutherland  (Muhasebeci) Sekreter, ve diğer üyeler  Euan Worthington (Jeolojist), Sir David  Logan (Diplomat) , Paul Lush’dan  (Hukukçu) oluşmaktadır. Şirketin Türkiye projesindeki yöneticileri Mike Oxley-  Çaldağ Proje Müdürü ve jeolojist Chris  Masurenko’dur.
Şirket yöneticileri isimleri size sıradan  gelebilir ancak dikkatle incelendiğinde  yönetimde önemli şahsiyetler olduğu  görülmektedir. Şirket yönetimindeki en dikkat çekici isim Sir David Logan’dır. Bu  zat 1997-2001 yıllarında Đngiltere’nin  Türkiye Büyükelçisi idi ve Đstanbul ve  Ankara’da görev yaptı. Şirkete 29.4.2004  tarihinde katıldı. Şirket Başkanı Felix Pole   30 Eylül 2004 tarihli konuşmasında şöyle  demektedir ” David’in akıcı Türkçesi ve  Türkiye’deki güçlü bağlantıları bize çok  yardımcı oldu”. Ne tür bağlantılar ve hangi  konularda yardım ? insan ister istemez  düşünüyor.
Sir David Logan’ın başka bir görevi de %  70’ine Anadolu Efes’in sahip olduğu Efes  Breweries International Şirketinde Tuncay  Özilhan, Đbrahim Yazıcı, Mustafa Uysal,  Micheal O’neil, Ali Tigrel ve Christos Alex  Komninos (1972-2000 yılları  arasında Hellenic Bottling Company’de  çeşitli pozisyonlar ve Genel Müdürlük) ile  birlikte yönetim kurulu üyeliğidir. Bu  Hellenic Bottling Company ilginç bir  firma. Kıbrıs doğumlu sahibi George  David’in Kıbrıs’ın Rumlaşması için  gayretleri bilinmektedir. G. David’in bir  başka özelliği de Soros ile olan  yakınlığıdır. (KAYNAK: Metaluriji Müh. Odası)

 


İlgili yazılar

Soma’da ortaya çıkan gerçek

Soma’da 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan facianın ardından kurulan Meclis Araştırma Komisyonu işçilerin verdiği bilgiyle adeta şoke oldu. Çünkü , madeni

BAKIN KİM MEDYA PATRONU OLUYOR

Cübbeli Ahmet Hoca, TV açmayı planlıyor.

Silahları AKP’liler temin ediyormuş

Bir süre öncesine kadar Yurt Gazetesi’nde görev yapan Gazeteci Ömer Ödemiş Şam Mezze cezaevindeki tutuklularla görüştü. Onlardan Ahmed Nadir Eldij’in iddiaları

Bir Cevap Yazın