Türkiye’de müteahhit enflasyonu var

Türkiye’de müteahhit enflasyonu var

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekim 2014’ itibariyle  “Yetki Belgesi Numarası” verilen toplam Müteahhit sayısının, 287 bin 760’ olduğunu açıkladı. Bu açıklamaya İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON  Başkanı Tahir Tellioğlu  “700 Milyon nüfuslu 27 AB Ülkesinde toplam 80 bin Müteahhit varken, 80 Milyon nüfuslu ülkemizde, 300 bine yakın Müteahhit ’in olması, ‘Türkiye’de Müteahhit enflasyonu’ olduğunu göstermektedir” diye tepki gösterdi.

Müteahhit sayısının bu kadar çok olmasının  temelinde; Müteahhitliğin kurumsal bir yapıda denetim altına alınmaması  ve girişimcilerin, istediği gibi müteahhitlik yapması olduğunu belirten Tellioğlu 300 bin müteahhitten 100 bininin, ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olarak ele aldığımızda, ‘çürük elma’ olduğunu ifade etti.

Tellioğlu  “Bugün hala, 1 daireyi, 2 ya da 3 kişiye satan sözde müteahhitlerin, adli ceza almalarına karşın, yine müteahhitlik yapabildiği, denetimsiz ve düzensiz projelerde, çok sayıda can ve mal kayıplarının yaşandığı bilinmektedir. İşini hakkıyla yapan müteahhit ile aşırı kar hırsıyla halkımızı mağdur eden müteahhitlerin, kanun çerçevesinde bir birinden ayrılması gerekmektedir. Müteahhitlik yasasının olmayışından kaynaklanan boşluğu, dolandırıcılar doldurmaktadır. Tüm bu sorunlara çözüm getirmek için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üzerinde çalıştığı, ‘Müteahhitlik Hizmet Yasası’, bir an evvel TBMM gündemine getirilip, yasalaşmalıdır. Ayrıca; bu taslak kanunlaştığı takdirde, can ve mal güvenliğimizi tehdit eden unsurların ortadan kaldırılacağını ve şehirlerimizin, çarpık ve plansız yapılaşmadan kurtarılacağını ön görmekteyiz.” dedi.

 


İlgili yazılar

Detaylı açıklama yapacağım

“Sözlerimin arkasındayım. Az bile söyledim.

Tarihi Mahalle Turizme Açılacak!

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve ismini Türkiye’nin 6. Başbakanı Şükrü Saracoğlu’ndan alan Ankara Kızılay’daki  Saracoğlu Mahallesi Taşınmazları ile birlikte  Emlak

Kaya: Başkanlık MHP’nin Sonu Olur!

MHP Genel Başkan Yardımcılığından istifa eden İstanbul Milletvekili Atila Kaya, Bahçeli’nin partide yaptığı toplantıda, Başkanlık sistemini ortaya atmasından bir hafta

Bir Cevap Yazın