ÜRETEN TÜRKİYE’NİN SOYULAN BANKASI

ÜRETEN TÜRKİYE’NİN SOYULAN BANKASI

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı olan Erdoğdu, bugün Sabah Gazetesi’ne şirket avukatının yaptığı, “Bankanın zarara uğratıldığı arazinin ucuza satıldığı iddialar asılsızdır” şeklindeki açıklamalarına değinerek, “Gerçekleştirilen bir dizi şaibeli işlem sonucunda Halk Bankası’nın 137 milyon TL’lik alacağı, önce 50 milyon TL’ye düşürülmüş, daha sonra da 15 milyon Dolara satılmıştır. Gerçekleştirilen bu işlemler dolayısıyla Halk Bankası 110 Milyon TL zarara uğratılmıştır” diye konuştu.

Halkbank’ın 1998 yılında Meksan AŞ’ye 5 milyon 850 bin Dolar kredi kullandırdığını ve bu kredi karşılığında İstanbul Pendik Ballıca Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 5 Milyon metre kare araziyi teminat olarak aldığını kaydeden Erdoğdu, kredinin geri ödemelerinde sorun çıktığını ve Meksan’ın 14 Temmuz 2009 tarihinde iflasına karar verildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Halk Bankası’nın alacağının 137 Milyon TL’den 51 Milyon TL’ye düşürüldüğü yetmezmiş gibi, 51 Milyon TL’lik alacağının iflas kararının verildiği tarih ile temlik tarihi arasında geçen süre boyunca doğan yaklaşık 25,3 Milyon TL’lik gecikme zammı dikkate alınmadı. Bu aşamada Halkbank alacağını, 15 milyon Dolar karşılığında Akabe A.Ş.’ye temlik etti. Yani Halkbank, Mustafa Latif Topbaş, Mahmut Muhammed Topbaş, Abdullah Tivnikli, Metin Uysal, Bekir Aydoğan ve Mustafa Ünlü’nün ortak olduğu Akabe AŞ’ye 137 milyonluk alacağını yaklaşık 27 Milyon TL’ye devrederek, 110 Milyonluk Liralık teminatlı alacağından vazgeçti.”

SATICI VE ALICI AYNI 

Akabe’nin alacağı temlik almasından sonra iflas masasının, Ballıca Köyü mevkiinde bulunan 5 milyon metrekarelik arazinin, pazarlık usulüyle satışına karar verildiğini anlatan Erdoğdu şunları söyledi:

“Söz konusu gayrimenkul 30 Kasım 2012 tarihinde pazarlık usulü satışa çıkarılmış ve bu satışa sadece Güven Enerji katılmış ve 120 milyon TL’ye satın almıştır. Güven Enerji Şirketi 4 Ağustos 2008 tarihinde 5 bin TL sermayeyle kurulmuş bir şirket olup, hisseleri 28 Kasım 2012 tarihinde, yani satıştan üç gün önce, Kadri Tunç Peker ve Mehmet Şahin tarafından devralınmıştır. Güven Enerji, satışa katılmak için gerekli olan 40 milyon TL teminatı Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan temin etmiştir. İflas idaresinden gayrimenkulü pazarlık usulüyle satın alan Güven Enerji’nin ortağı Mehmet Şahin ve şirket yetkilisi Sabahattin Er ile iflas masası alacaklısı Akabe İnşaat Şirketi ortakları Abdullah Tivnikli ve Mustafa Latif Topbaş bu şirketlerin ortağıdır. Yani satıcı ve alıcı aynı gruptur. Mevcut satış organizasyonunun, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun Sözleşmelerin yorumu, muvazaalı işlemler başlığı altında düzenlenmiş olan 19. Maddesi kapsamında muvazaalı bir işlem olduğu da açıktır.”


İlgili yazılar

AKP’nin baskısı ters tepti

HSYK üyelikleri için Danıştay’da yapılan seçim sonuçlandı.Danıştay  üyeleri oylama sonucunda Taci Bayhan’ı 87, Şaban Işık(ı ise 73 oy ile yeni

Boydak Holding’e Kayyım Atandı!

Mobilya sektörünün en büyük markalarını bünyesinde barındıran Boydak Holding’e kayyım atandı Patronları önceki cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen ve

Çinli yatırımcılar Türkiye’yi keşfetti

Bir dönemler “sosyalizmin kalesi” olan Çin Halk Cumhuriyeti, son dönemlerde Türkiye’ye en fazla yabancı sermaye getiren ülke konumuna yükseldi. Gümrük

Bir Cevap Yazın