Vergi borcuna ek taksit

Vergi borcuna ek taksit

Maliye Bakanlığı vergi borcu birikmiş vatandaşlara yeni  kolaylık getirdi. Buna göre; trafik cezasından MTV’ye kadar vergi borçlarında taksit sayısı 24’ten 36’ya çıkarıldı   Maliye Bakanlığı, bir süre önce yayınladığı bir iç genelge ile mali yönden zor durumda bulunan borçlu mükelleflerin Amme Alacakları Hakkında Kanun’un 48’inci maddesi kapsamında, borçlarının taksite bağlanmasına ilişkin esaslara açıklık getirdi. Borçların taksitlendirilmesine ilişkin süre 24 aydan 36 aya çıkarılırken, vergi dairelerine tanınan tecil ve taksitlendirme yetkisi tutarları yüzde 50 oranında artırıldı.

Düzenleme kapsamında tecil edilemeyecek alacaklar ise şöyle sıralandı: Katma Değer Vergisi, geçici vergi, Özel Tüketim Vergisi, Banka ve sigorta Muameleleri vergisi, Özel İletişim Vergisi, harçlar (ikmalen tarhiyata dayanan tapu harçları hariç), fonlar, paylar (eğitime katkı payı ve buna ait gecikme zammı dahil). Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve gecikme cezaları, trafik cezaları ve faizleri, Kaçak geçiş cezaları ile kredi ve harç borçları, tutarlarına bakılmaksızın ilgili vergi dairelerince sonuçlandırılacak. Gelir İdaresi’nin internet sitesindeki ‘Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu’ ile başvurulacak.


İlgili yazılar

İnce: Hiç kimse cumhuriyete meydan okuyamaz

CHP Yalova Milletvekili Muharrem ince AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana, Cumhuriyetin temel niteliklerine karşı sistematik biçimde saldırı yaptığını

Başçı hakkında suç duyurusu

Avukat Muhammet Şerif Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Başçı ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Şerif Aydınlatma,

IŞİD ve PKK’lı teröristlerin adreslerini MI6 vermiş!

Terör örgütü militanlarının bulunduğu evlerin adreslerinin İngiliz MI6’dan alındığı iddia edildi. İddia İngilizlerin ünlü gazetesi Daily Mail tarafından ortaya atıldı.

Bir Cevap Yazın