El Kaide’ operasyonu kapsamında 14 Ocak’ta tutuklanan cihatçıların ‘Ebu Hanzala’ rumuzlu ‘akıl hocası’ Halis Bayuncuk 10 Ekim’de sürpriz bir şekilde tahliye edildi.
Bayuncuk’un tahliyesi kafalarda ciddi soru işaretlerine neden oldu.
IŞİD’in Türkiye’deki lideri olarak da bilinen Bayuncuk, Ocak ayında Van merkezli olmak üzere Adana, Antep, İstanbul, Kilis ve Kayseri’de gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanan 13 kişiden biriydi. Halis Bayuncuk IŞİD’in “sorumlusu ve yöneticisi” olmakla suçlanıyordu.
TAHLİYESİNİ IŞİD’E YAKIN SİTELER DUYURDU
Bayancuk’un tahliyesi ilk olarak IŞİD’e yakın haber siteleri ve sosyal medya hesaplarından duyuruldu.
Bayuncuk, IŞİD terör örgütünü desteklediği gerekçesiyle Terörle Mücadele Birimi tarafından 2014 yılına kadar takip edilmişti. Şeriat mahkemeleri kurmak ve IŞİD destekçilerinin çocuklarını İslamcı militan olarak eğitmekle bilinen Bayuncuk  Suriye ve Irak gibi, Türkiye’yi de “cihat alanı” olarak ilan etmişti.
İSTANBUL’U DA ALACAĞIZ İNŞALLAH
Hizbullah hükümlüsü Hacı Bayancuk’un da oğlu olan Halis Bayuncuk’la ilgili iddialar 19 Haziran tarihli gazetelerde yer almıştı. Van merkezli yapılan operasyonda, Bayancuk’un, Suriye’deki kamplarda çekilmiş bazı görüntüleri de ele geçirilmişti.
Görüntüler, Türkiye’den örgüte katılan üyelere verilen dersleri de içeriyordu. Örgüt üyelerine yönelik yapılan konuşmalar kayıt altına alınmıştı. Kayıtların incelenmesinin ardından ise Bayancuk’un, Türkiye’nin de Suriye gibi cihat alanı ilan edildiğine yönelik sözlerinin bulunduğu belirlendi. CD’lerde Bayancuk’un, “Suriye’nin fethedilmesinin ardından sıra Türkiye’ye gelecek. İstanbul’u da alacağız inşallah” dediği görülüyordu.
Yine operasyonda ele geçin bilgi ve belgelerden örgütün, çatışma yöntemleri hakkında da bazı ipuçları elde edilmişti. Buna göre, örgüt öncelikle yönetim boşluğu bulunan ülkeleri belirliyor. Ve bu ülkelerle ilgili olarak, cihat kararı alınıyor. Cihat kararı alınan ülkelere ise silahlı birlikler gönderiliyor.
NEDEN BIRAKILDI?
IŞİD’in yöneticisi olan ve Türkiye’yi açıkça cihat alanı ilan eden Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk’un serbest kalmasında AKP yönetiminin etkisi olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: Odatv


İlgili yazılar

Özdil Geri Adım Atmadı

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’in 8 şehit olduğu gün Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar’ın Erdoğan kızının düğününe katılmasını eleştirdiği “hulusi bey” başlıklı

TÜBİTAK Direkten Döndü!

Adında “bilim” olan  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) uhrevi bir araştırma projesine alet edilmek istendi. Sözcü’den Ali Ekber

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran!

Ankara Barosu seçimleri öncesi Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun yaptığı ön seçimde baro başkan adayı belirlendi. Avukat Hakan Canduran, mevcut Baro

Bir Cevap Yazın