Askerlerden mağduriyet pankartı

Askerlerden mağduriyet pankartı

Askerler meclis önünde pankart açtılar

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri AKP iktidarında ikinci kez mağdur edildiklerini ifade etmek için meclis kapısında pankart açtılar

Cengiz ALDEMİR

ADAM-DER “Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri ) üyeleri TBMM Dikmen kapısında önce basın açıklaması yaptılar sonra CHP’li milletvekillerini ziyaret ederek destek istediler.

CHP’li milletvekillerinin de destek verdiği ADAM-DER üyeleri adına konuşmayı dernek basın sözcüsü ve gazeteci Rahmi Yıldırım yaptı.

Rahmi Yıldırım, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbeleri dönemlerinde, görüşlerinden dolayı, haklarında mahkeme karan olmaksızın, darbecilerin keyfi kararlarıyla ordudan atıldıklarını, işkenceden geçirildiklerini, sivil hayatta açlığa ve işsizliğe mahkûm edildiklerini, askerleri temsil ettiklerini ifade ederek şöyle konuştu :

TBMM 10 Mart 2011 tarihinde oybirliğiyle kabul ettiği 6191 sayılı yasa ile darbe dönemlerinde mağdur edilen askerlerin özlük haklarının iade edilmesini kararlaştırdı. Geçmiş hükümetlerin hiçbir yakınlık göstermedikleri darbezede askerlere ilk kez el uzatılması dolayısıyla, yasa mağdur askerler tarafından umut ve sevinçle karşılandı. Yasayı uygulamakla yükümlü hükümet de Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla mağdur edilmiş askerlerin gözyaşlarının dindiğini, bu nedenle aldıktan hayır dualardan sevinç duyduklarını söylediler.

İKİNCİ KEZ MAĞDUR EDİLDİK

Ancak 2S Şubat sürecinde YAŞ kararlanyla mağdur edilmiş askerlerin gözyaşlan dinerken, yasanın mağdurlar aleyhine yorumlanmasıyla 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbelerinin mağduru askerler yasadan yararlandırılmayarak ikinci kez mağdur edildiler. Bu vesileyle bir kez daha 6191 sayılı yasanın yanlış yorumlanarak yol açıimış mağduriyete dikkatleri çekmek istiyoruz” diye konuştu.

CHP Milletvekilleri adına İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ise, CHP olarak öteden beri ADAM DER şahsında Askeri Darbe Muhalifi Askerlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çaba sarf ettiklerini, ancak bu mağduriyetin giderilmesi için iktidarın yanlı ve tek yönlü bakış açısını bir an önce terk etmesi gerektiğini söyledi.

ADAM-DER üyeleri açıklama sonrası meclis’e giderek milletvekillerini ziyaret ettiler. Ziyaret ettikleri milletvekillerinden CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, konu ile ilgili kanun teklifi verdiğini ve konunu takipçisi olacağını söyledi.

ADAM-DER’in mağdur edilen asker sayısı ve kanun değişikli ise şöyle :

GEÇİCİ MADDE 32 MAĞDURLARI

Askeri darbeler Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde de ağır insan hakları ihlallerine yol açıt. Darbeciler, kendileriyle aynı görüş ve inançta olmayan binlerce askeri mahkeme karan olmadan, keyfi kararlarla TSK’den çıkardılar.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 235 general ve 4 bin 171 subay,

12 Mart 1971 darbesinde 600 dolayında subay astsubay ve öğrenci asker,

12 Eylül 19S0 darbesi hazırlık sürecinde (1 Ocak 12 Eylül 1980) 30 dolayında Öğrenci asker,

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında 397 subay, 176 astsubay, 447 öğrenci asker,

1984 yılından itibaren 900:ü 28 Şubat surecinde olmak üzere 615 subay, 92S astsubay, idari kararlarla ordudan uzaklaştırıldı

27 Mayıs 1960 darbesinin muhatabı askerlerin hakları,

a) 5 Ağustos 1960 tarih ve 42 sayılı yasa,

b) 11 Temmuz 1973 tarih ve 1782 sayılı yasa,

c) 10 Kasım 1981 tarih ve 2551 sayılı yasa.

d) 12 Aralık 1992 tarih ve 3854 sayılı yasa ile iade edildi; “Göreve devam etmiş olsalardı elde edecekleri mali haklar” tanındı

İzleyen darbelerin kurbanı askerlerin yaralarının sarılması için ilk ve tek adım 10 Mart 2011 tarihinde atıldı. TBMM, bu tarihte kabul ettiği 6191 sayılı yasa ile TSK Personel Kanunu’na Geçici Madde 32’yi ekledi. Geçici Madde 32, 22 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


İlgili yazılar

Halaçoğlu: Baykal’ı destekleme sözü vermedik

CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal,  CNN’deki Tarafsız bölge programında gazetecilerin sorularını yanıtlarken  MHP’nin  son gece tavrını değiştirdiğini söyledi. CHP Grup

Casusu olmayan casusluk, fahişesi olmayan fuhuş davası

Askeri casusluk davasında hüküm giyen subayların aileleri Anayasa Mahkemesi önünde Adalet Nöbeti tuttu. Tutuklu ve hükümlü ailelerinin yanı sıra Balyoz

İşte MHP’nin 4 şartı!

MHP, AKP’den gelecek olası bir koalisyon teklifine karşılık şartlarını belirledi. CNN Türk haber bültenine bağlanan Doğan TV Ankara temsilcisi Hande

Bir Cevap Yazın