Nazi Almanyası hukuku gibi!

Nazi Almanyası hukuku gibi!

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan 35 maddelik HSYK  ve CMK’da değişiklik öngören teklifin Nazi hukukçusu Carl Schmitt’ten esinlenerek hazırlandığını iddia etti.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen  Erdemir “HSYK seçimlerinin üzerinden daha 48 saat bile geçmeden, yürütmenin yargı üzerinde vesayet kurduğu hissinden yola çıkarak jet hızıyla hazırlanan bu ucube teklif  Meclis’e verildiği günün gece yarısı Adalet Komisyonuna sevk edilmiştir. ‘Sürekli istisna hâli’ kavramının mucidi Nazi hukukçusu Carl Schmitt’ten esinlenen bu kanun teklifinde darbe dönemlerini aratmayan düzenlemeler yer almaktadır” dedi.

Teklifte, Nazi hukuksuzuluğunu meşrulaştıran hukukçu Carl Schmitt’in imzasının da bu teklifteki imzaların yanında yer alması gerektiğine inandığını belirten  Aykan Erdemir  “Bu faşizan kanun teklifine ve onun Meclis’e dayatılma biçimine karşı çıkmak suçsa bu suçu büyük bir gururla işlediğimi itiraf ediyorum. Buyursunlar bu yasa aleyhinde konuşan ve oy verenleri yeni adı ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olan Yassı Ada’da oluşturacakları bir toplama kampında enterne etsinler. Temel hak ve özgürlüklere sınırlama getiren bu kapsamlı düzenlemenin Meclis’e bir Hükümet tasarısı olarak değil de bir grup AKP’li vekilin teklifi olarak gelmesi de bir ibret vesikasıdır.” diye konuştu.

 


İlgili yazılar

Öldürülmeden önceki son açıklama!

Öldürülmeden yarım saat önce eylemciler  Cumhuriyet’ten Ahmet Şık’a çarpıcı açıklamalar yaptı… Neden eylemi yaptılar, ne istiyorlar, Avukatlar mı, Savcı ile

Cumhurbaşkanını TBMM Seçsin!

Alman Friedrich Ebert Stiftung Vakfı’nın himayesinde Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği tarafından düzenlenen “Başkanlık Sistemi Paneli”ne katılan 4 siyasi parti temsilcisinden

MHP : AYM İPTAL EDECEKTİR

-MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, TBMM’de görüşülen MİT Kanun Teklifi’ne ilişkin, “AKP iktidarının nasıl bir çarpık yönetim anlayışına sahip olduğunu göstermektedir” diyerek, “Meclisten ve AKP’nin serüvenci icraatına ve hukuksuz uygulamalarına sessiz kalan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geçse bile HSYK Kanunda olduğu gibi Anayasa Mahkemesi tarafından mutlak surette iptal edilecektir” dedi.

Bir Cevap Yazın