PASCAL NOUMA, ALTIN PORTAKAL, MİLLİ TAKIM VE MASALLAR MASALLAR…

 

Baştan söyleyim iyi bir Beşiktaşlı, iyi bir Türk Filmleri izleyicisi ve arşivcisi fakat vasat bir milli takım takipçisiyim.

Varan 1

Bundan yıllar önce bir derbi maçında Pascal Nouma attığı bir gol sonrası rakip takım tribünlerine doğru gider ve elini şortunun içine sokup taraftara doğru bakar. Ardından yorumlar, sanki ülkenin namusu elden gitmiş gibi bir patırtı kütürtü ve linç. Ve nihayet Pascal Nouma Beşiktaş’tan kovulur. Ve elden giden namus ve ahlaki değerler yerine yeniden geri gelir.

Yıllar sonra zaten’’ halkın sevgilisi’’ olmuş Pascal Nouma ülkenin eğlence kaynağı ve sevilen bir parçası haline gelir. Dizilerde, filmlerde, kliplerde reklamlarda oynar. Magazin programları onu takip ve lanse eder.

Özellikle ‘’çok namuslu ve ahlaklı futbol camiasının büyük ağabeyleri’’ ekranlardan ahlak ahkamları keserek  linç ettikleri futbolcu hakkında futbolu bıraktıktan sonrası için tek laf etmez. Belkide gördükleri yerde hatıra fotoğrafı bile çektirmişlerdir kim bilir.

Varan 2

Bilmem kaçıncısı yapılan ve son yıllarda Oscar ödül törenlerinden devşirme kırmızı halılarla halkı kucaklayan Altın Portakal Film Festivalinin zamanı gelir. Festival başkanı Yılmaz Erdoğan olur, bu durum herkesin içine sinmez, homurdanmalarda olur ama yapacak bir şey de yoktur.  Daha sonra sansür vakası ortaya çıkar, sanki ülkemize çok yabancıymış gibi herkes şok olur. Bazı jüriler istifa eder. Olayların, şaibelerin ve dedikoduların ardı kesilmez. Eskiden emektar Yeşilçam oyuncularının üstü açık arabalarla halkı selamlayarak şehir turu attığı şirin ve kaliteli bir festival, son birkaç yıldır artık tüm esprisini kaybetmiş ve bir festivalden öte şıklık ve magazinel bir etiket merakı içinde Avrupa ve Amerika’da yapılan festivallerin başarısız bir imitasyonu haline gelmiştir.

Varan 3

Milli takım yeni bir yapılanma ile üstündeki ölü toprağını atmaya hazırlanmıştır. ‘’İmparator’’ göreve gelmiştir. Artık herkes rahat bir nefes alacaktır ve milli takım artık altın çağını yaşayacaktır. İşin garibi çoğunluk da buna inanmıştır. Bir, iki, üç maç derken nefes kesilmiş, neredeyse havlu atılma konumuna düşülmüştür. Futbolda esamesi olmayan, ülke nüfusunun çoğunluğunun stadın yolunu bilmediği ülkeler bize futbol dersi vermiştir. Ama bizim bir İmparatorumuz ve her şeyi en iyi bilen bir futbol camiamız ve medyamız vardır. Onlar her şeyin en iyisini bilirler. Ve bizi bu durumdan yine onlar kurtaracaktır. Allah onları başımızdan eksik etmezse daha çok çekeceğimiz var demektir.

SONUÇ

Sonuç her alan da bomboş bir sıfır ve başarısızlıktır. Eğitim, kültür, sanat, spor,  ahlaki değerler, kültürel değerler, geçmişimiz ve tarihimiz ile bağımız, maalesef son derece zayıftır. Yerin dibine batırdığımız insanı bir bakmışız başımızın üstüne koymuşuz.  ‘’Aydın’’ diye  ‘’entelektüel’’ diye ‘’Sanatçı’’ diye bilinen ve adlandırılan insanları başımıza taç etmişiz. Bilimsel, sanatsal, kültürel ve teknik değerlerden oluşan bir festival bile yapamayıp birbirlerine girmişler. Ulusal kurtarıcımız ‘’İmparator’’ futbolda bizi kurtaramamış, freni boşalmış kamyon misali yokuş aşağı gider olmuşuz. Nereye ne zaman toslayacağımız belli değil.

Sözün özü,  kendinizden çok üstün yetenekli ve akıllı olduğunu sandığınız insanları artık gözünüzde büyütmeyi bırakın ey halkım!!!

Her şey ortada. Kültür de, sanat ta, spor da, ahlaki değerlerimiz de her şey ortada. Artık gerisini siz değerlendirin. Bu kadar yüksek ego ile Edirne’den öteye hiçbir alanda gidemiyoruz. Eğer toplumsal olarak her alanda sağlam bir özeleştiri yapmazsak kendi kendimizi kandırır dururuz. Bunu biz görmesek de elin oğlu zaten görüyor. Ne demiş üstad;

Bu iş çok zor yonca,

Çünkü insanlar yıllar boyunca

Hiç soru sormadan durur…

Tüm Halkımıza saygılarımla…


İlgili yazılar

Gök: Uludere’de istihbaratı Fidan mı verdi?

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Uludere’de 35 kişinin ölümünden MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ne kadar sorumluğu olduğunu sordu. Gök, Meclis’te

ALOOO ÇANKAYA!..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasasını onayladı. Cumhurbaşkanı Gül yasayla ilgili olarak Twitter’dan yaptığı açıklamaya tepkiler çığ gibi büyürken, dikkat çeken bir başka tepki de CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’den geldi.

Karamollaoğlu: Erdoğan’dan Hala Umutluyuz!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kutuplaşmaya neden olacağı gerekçesiyle kampanya çalışması yürütmeyeceklerini belirtti. Değişiklik teklifine ilişkin önerilerini yineleyen Karamollaoğlu,

Bir Cevap Yazın