Cumhurbaşkanı Erdoğan intikam peşinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan intikam peşinde

Yolsuzlukları yapanlar değil ama yolsuzlukları eleştiren bir yargıç, mahkemeye sevkedildi. Yargıç Sevgi Övüç Şehitlere “Kelle” diyen  Erdoğan’ı tazminata mahkum ettiği için mahkemeye verildi.
İstanbul Anadolu 14. Sulh Ceza Mahkemesi Yargıcı olan Sevgi Övüç, yargı mensuplarının kullandığı internet sitesi adalet.org’da yaptığı yolsuzlukları eleştiren yorum nedeniyle yarın hakim karşısına çıkacak.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu kurulması haberleri üzerine Ağustos ayında paylaştığı “hırsızlık ve yolsuzlukları kapatmak için 14 savcı az değil mi” sözleri üzerine Övüç hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), hakim Sevgi Övüç’e destek çağrısı yaptı

Yarsav’ın açıklaması şöyle:

Bugün ekranlarda, haber sitelerinde hep birlikte izledik, Sayın Cumhurbaşkanı “adalet arıyorum adalet” diye sesleniyordu. Hedefinde yargıç ve savcılar vardı. Vatanını sevmeyen, hain, cüzdanını bir yerlerde unutmuş vicdansız yargıç ve savcılar…

…..

İlhan Cihaner, Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren, Mehmet Tamöz, birbirine eklenen soruşturma ve yargılamaların hedefindeki isim Ömer Faruk Eminağaoğlu… Şimdi de tanıdık bir isim ve yine, yeniden yargıç Sevgi Övüç…

Sadece yargıç ve savcılar mı?

Avukatlar da hedefteydi, onlarda oturdu sanık sandalyesine.

Sadece yargılama mı?

Disiplin soruşturmaları, sürgünlerin yanı sıra uygulanan itibarsızlaştırma yöntemleri…
….
17-25 Aralık süreci sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun kurulduğu ve 14 savcının büroda görevlendirildiği haberinin hukukçuların üyesi olduğu “adalet.org” sitesinde yer alması üzerine üzerine “17 Aralık hırsızlık ve yolsuzluklarının üzerini örtmek için 14 savcı az değil mi?” şeklinde yorum yapan yargıç Sevgi Övüç hakkında büroda görevli 4 savcının şikayeti üzerine “hakaret” suçundan dava açılmıştır. Üstelik, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verilmesine rağmen kaldırılan özel yetkili mahkemelere dönüştürülen sulh ceza mahkemesi tarafından itiraz üzerine “kovuşturmaya yer olmadığına” kararı kaldırılarak açılmıştır bu dava.

Yargıç Sevgi Övüç’ün hukukçuların üyesi olduğu, hukuki yorumların yapıldığı bir sitede toplum vicdanını rahatsız eden bir soruşturmanın üzerinin örtülmesi endişesini taşıyan yorumu sanık sandalyesinin adresi olmuştur. Gelinen süreç endişesinde kadar da haklı olduğunu da göstermiştir.
…..
Adalet için, adil, cesur ve bilge yargıçların, hukukçuların nefes alabildiği, kendi adaletini aramadığı bir toplum için, çoğulculuk için, hoşgörü kültürünün yerleşmesi için, demokrasi için sizleri Yargıç Sevgi Övüç’ün 28.11.2014 TARİHİNDE İstanbul Çağlayan adliye 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.30’da başlayacak olan duruşmasını birlikte izlemeye, tarihe tanıklık yapmaya ve hukukumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Yargıç Sevgi Övüç’ün arkasında olduğumuz gibi, güç ve iktidar savaşı mağduru yargıç, savcı ve avukatların dün olduğu gibi bugün ve yarın da arkalarında durmaya devam edeceğimizi bir kez daha yüksek sesle ifade ediyoruz. Saygılarımızla.

 


İlgili yazılar

Çelik: Kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıktı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını ileri sürdü. Bakan Faruk Çelik, son zamanlarda sık

Beşiktaşlı Kalkvan’a Tutuklama Kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine yazı yazarak, iş adamı İhsan Kalkavan hakkında

İktidar kendisini masum, vatandaşı makul şüpheli saydı

Ankara Barosu, Meclis Soruşturma Komisyonu 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmemesi konusunda alınan karar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın