17 bin cinayet hala faili meçhul

17 bin cinayet hala faili meçhul

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz Türkiye’nin yaşadığı en önemli sorun olan darbelerin etkilerinin hale sürdüğünü söyledi. Yılmaz “Ülkemiz yaşadığı darbelerin, cuntaların ve olağanüstü yönetim dönemlerinin etkilerinden kurtulabilmiş değildir. Bu dönemlerin yarattığı baskıcı siyasal kültür görünümünü değiştirse de, ülkemizin üzerinde tüm karanlığı ile varlığını devam ettirmektedir”dedi.

Faili meçhullerin hala bulunamadığını anlatan  Yılmaz  “Bu dönemlerin yarattığı tahribatların, travmaların ve acıların giderilmesi bir yana, her gün yeni travmaların beslediği bir sürecin içinden geçiyoruz. Bu süreci sona erdirsek bile, sonuçlarını ortadan kaldırmak belki de hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Bu karanlık dönemin travmalarından biri de faili meçhul cinayetlerdir. Bugün itibariyle faili meçhullerin sayısı 17.000 kişiye ulaşmıştır.Kimi; Çocuğunun elinden tutup Sokak ortasında yürürken ensesine sıkılan bir kurşunla,  kimi; çırılçıplak elleri ve kolları bağlanmış şekilde üzerine beton dökülerek, Kimi; emniyet binalarında asılı şekilde ya da başını yere çarptığı iddia edilerek,  Kimi; kireç kuyularında bedenleri çürütülerek, Kimi; tek kurşunla vurulup dağ başlarına atılarak yaşamdan, sevdiklerinden ve aramızdan koparılmıştır. Devletin en temel görevi; kişi güvenliğinin sağlanması ve yaşam hakkını korumasıdır. Yine her yurttaşına adil yargılanma hakkını tanımasıdır. Devlet bu ödevini güvenlik ve yargı gücünü kullanarak yerine getirmek durumundadır. Yaşam hakkının devlet görevlileri aracılığıyla yok edilmesi devletin kendini inkârıdır. Bu cinayetlerin Devlet görevlileri eliyle, başka organizasyonlar veya 3. Şahıslar tarafından yapılmasının önemi yoktur. Her durumda faili meçhullerin sorumlusu devletin ta kendisidir”diye konuştu.

CUMARTESİ ANNELERİNE DESTEK VERİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan inanç Yıldız ise Cumartesi Annelerinin İstanbul Galatasaray Lisesi önünde her cumartesi gerçekleştirmiş olduğu bütün eylemlere destek verdiklerini belirterek  “Türkiye’de hala AKP sözde toplu mezarların açıldığını söylüyor ama Türkiye’deki toplu mezarların üçte biri açılmıştır. İnsan Hakları Derneği Türkiye’de başka noktalardaki toplu mezarların adreslerini Akp’ye, hükümete, hükümet sözcülerine, parlamentoya teslim etmişlerdir.Diğer toplu mezarların açılmamasının sebebi AKP’nin bu faili meçhul cinayetlerde 80 sonrası geleneğinde onlarla beraber, kontrgerilla ile beraber iş tutmasıdır” dedi.

 

 

 


İlgili yazılar

Manşetler Gezi’nin yıl dönümü

Gazeteler Gezi eyleminin 1. yıldönümünde manşetlerinde hangi haberlere yer verdi.

2 milyon 579 bin işsiz

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü İstatistikleri, Nisan 2014 verilerini açıkladı. İşsizlik oranı ve işsiz sayısı  geçen yılın aynı

Canikli: Hedef büyük Kürdistan

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Nurettin Canikli’den Suriye ve Irak’taki terör eylemleri için “IŞİD bir araç; amaç, Suriye’den Irak’tan, Türkiye’den bir parça

Bir Cevap Yazın