19 Mayıs’a buruk kutlama

19 Mayıs’a buruk kutlama

Soma’da meydana gelen 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları resmi düzeyde gerçekleştiriliyor. Törenler kapsamında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet Anıtkabir’i ziyaret etti, Atatürk’ün mozolesine çelenk sundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, Soma’daki maden faciası nedeniyle buruk kutlanıyor. Ankara’daki tören Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet Anıtkabir’i ziyaret etti. Aslanlı yoldan yürüyen heyet, Atatürk’ün mozolesine çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu, ardından da İstiklal Marşı’nı okudu. Bakan Kılıç, Misakı Milli Kulesinde, Anıtkabir özel defterini imzaladı.
Bakan Kılıç, Anıtkabir özel defterine yazdığı mesajında, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk… 95 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığınız Milli mücadeleyi, temsilen bugün ülkemizin İstiklal mücadelesi için, canını feda eden tüm şehitlerimizin aziz emanetlerini üzerimizde taşıyarak, huzurundayız” derken şunları kaydetti:
“Soma’da yaşanan ve hepimizi derinden yaralayan maden kazasında kaybettiğimiz,301 canımız her zaman yüreğimizde yad edilecektir. Yaktığın kurtuluş ve bağımsızlık meşalesi bugün ilk günkü canlılığını korumakta ve ülkemizin muasır medeniyet yolculuğunu aydınlatmaktadır. Hükümet olarak bu kutlu günü Türk gençliğine armağan etmiş olmanın bilinci ile bütün politikalarımızda, gençlerimizin potansiyelini harekete geçirecek adımlara önem veriyoruz. Türk gençliğine emanet ettiğin İstiklal ve Cumhuriyeti, ilelebet kanımız ve canımız pahasına, muhafaza edip yaşatacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Ruhun Şad olsun.”
Soma’da 13 Mayıs’ta yaşanan maden faciasının ardında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları yurt genlinde iptal edildi. Törenler resmi programlarla sınırlı kaldı

HÜKÜMETTEN SADECE ÇAĞATAY VARDI

Geçtiğimiz yıl 19 Mayıs’ta yapılan törene katılan ve Ata’nın mozolesine çelenk koyan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da olduğu ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve beraberindeki Gençlik Temsilcileri heyetini Tarabya Köşkü’nde kabul edeceği öğrenilirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Ankara’da Başbakanlık Yeni Bina’da gençlerle bir arada olacağı ancak Anıtkabir’deki törene katılmayacağı belirtildi. Başbakan Erdoğan geçtiğimiz yıl da 19 Mayıs törenine katılmazken, son olarak 2012 yılının Atatürk’üGençlik ve Spor Bayramı’nda Anıtkabir’e gelmişti.


İlgili yazılar

Kabul Edilirse Rejim Değişiyor

Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım görüşmede varılan ortak

Araştırmayı istemiyor ama çağrı yapıyor!

CHP’nin terörün nedenlerinın araştırılması için Meclis komisyonu kurulması önerisini reddeden Başbakan Ahmet Davutoğlu liderlere silahların bırakılması konusunda çağrı yapmalarını istedi.

Balbay: Kurultay tarihi kesin mi?

CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Adayı Mustafa Ali Balbay partinin kurultay sürecine tartışmalı girmemesi gerektiğini belirterek, “Böylesi bir dönemde

Bir Cevap Yazın