8.Sınıf öğrencilerinin sınavı

8.Sınıf öğrencilerinin sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 28-29 Nisan 2014 Pazartesi ve Salı günü yapılacak ikinci dönem ortak sınavlarına 1 milyon 271 bin 273 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi katılacak.
8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavları Pazartesi ve Salı günü gerçekleştirilecek. Öğrenciler, 28 Nisan 2014 Pazartesi günü sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınav olacak. 29 Nisan 2014 Salı günü ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sorumlu olacak. Her yazılıda 20 soru sorulacak.

ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLER SÜRESİ 55’ER DAKİKA 

Ortak sınavlar, yurt içi ve yurt dışı toplam 986 sınav merkezinde, 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda gerçekleştirilecek. Ortak sınavların yapılacağı her bir ders yazılısı için Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak ve aynı anda gerçekleştirilecek. Sınav süresi her bir ders yazılısı için 40’ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi 30’ar dakika olacak.
Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için her bir dersin sınav süresi 55’er dakika, sınavların aynı anda başlaması gerektiğinden özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 15’er dakika olacak. Salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler ilk ders yazılısı için saat 08.30’dan itibaren sınıf öğrenci yoklama listelerinde belirtilen salonlara alınacak. Her dersin sınavı başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak bu öğrencilere ek süre verilmeyecek. Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınav salonunu terk etmeyecekler, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra isteyen öğrenci sınıftan çıkabilecek.
Her ders sınavının tamamlanmasına 5 dakika kala sınavına devam eden öğrenciler sınav süresi tamamlanana kadar sınıfında kalacak, sınavda özel hizmet alması gereken engelli öğrenciler hariç sınav tamamlanana kadar sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecek.

SORU KİTAPÇIKLARI İSTEYEN ÖĞRENCİLERE VERİLECEK

Öğrenci, cevap kağıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapacak. Öğrenci, cevap kağıdındaki imza bölümüne imzasını silinmeyen bir kalemle kendisi atacak. Ortak sınavlara girmeyen öğrencilerden mazeretleri okul müdürlüğünce uygun görülenlerin mazeret sınavları, sınav takviminde belirtilen tarihlerde yapılacak. Mazeret sınavları da her gün üç oturum olmak üzere altı oturum halinde Bakanlık tarafından belirlenecek okullarda yapılacak.
Öğrencilerin yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği taşıyan cihazları bulundurmaması gerekiyor.
Okullarda emniyet görevlileri tarafından üst araması yapılmayacak. Ancak sınav evrak kutularının açılması sırasında her okulda bir emniyet personeli bulunacak. Bina sınav komisyonu kutu açma ve kapama işlemleriyle ilgili tutanakları hazırlarken emniyet görevlisi de bu tutanakları imzalayacak. Soru kitapçıkları Bakanlığa geri gönderilmeyecek. 29 Nisan 2014 tarihinde yapılan ikinci oturum tamamlandıktan sonra soru kitapçıkları isteyen öğrencilere verilecek. Alınmayan soru kitapçıkları milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek.

SONUÇLAR HAZİRAN AYINDA AÇIKLANACAK 

Öğrencilerin, 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam, ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak. 28-29 Nisan 2014 tarihlerindeki sınavlara katılamayanlar için mazeret sınavları, 10-11 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının Haziran ayında açıklanması planlanıyor.


İlgili yazılar

CHP’liler Ata’ya Yürüyecek

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, “Buradaki amacımız protesto değil. Emniyet Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin gerekli güvenlik tedbirlerini de aldığı bir yürüyüş

Davutoğlu: O gazetenin yöneticileriyle temasa geçtik

Başbakan Ahmet Davutoğlu,Cumhuriyet gazetesinde Charlie Hebdo dergisinin yeni sayısından karikatürler yayınlanmasıyla ilgili olarak gazete yöneticileriyle temasa geçtiklerini belirterek “O gece

Tarhan: CHP Güneydoğu’da HDP’yi destekliyor

Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan CHP’nin Güneydoğu’da HDP’yi desteklediğini iddia etti. Kanal A’da yayınlanan  bir programa konuk olan Tarhan,

Bir Cevap Yazın