AB’DEN SPASTİK ÖZÜRLÜLERE DESTEK

AB’DEN SPASTİK ÖZÜRLÜLERE DESTEK

Cengiz Aldemir Sözcü Gazetesi

Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi programı kapsamında Özürlü STK’larının Lobicilik ve Hak Temelli Yaklaşımlar Konusundaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi isimli projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre yaklaşık 8.5 milyon engelli yurttaşın yaşadığı, bu yurttaşlarımızın 500 ile 600 bininin spastik engelli olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı tahminlere dayanıyor. Çünkü; ülkemizde ne kadar engelli yaşadığı ile ilgili bir veri tabanı maalesef oluşturulamadı.

Ankara Gordion Otelde buluşan, Özürlü STK’ları, ‘Lobicilik ve Hak Temelli Yaklaşımlar Konusundaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ isimli projeyi detayları ile değerlendirdiler.

AB PROJESİ

Avrupa Birliği projeleri kapsamında olan proje, Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi programı kapsamında Sinop Spastik Çocuklar Derneği İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, Aktif Katılım Alternatif Gelecek Derneği ve İtalyan Centro Internazionale per la Promozione dell’ Educazione e dello Sviluppo isimli STK ortaklığında yürütülmekte olan, ‘Lobicilik ve Hak Temelli Yaklaşımlar Konusundaki Kapasitesinin Güçlendirilmesi’ isimli projenin tüm hızıyla devam edeceği mesajı verildi.

ÖZÜRLÜ STK’LAR KENDİ İÇİNDE ÖRGÜTLENMELİ

Proje hakkında konuşan Sinop Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Sayın Berrin Gürleyen, projenin amacının Özürlü STK’larının kendi içlerinde örgütlenebilme ve savunuculuk yapma kapasitelerinin artırılması ve bu sayede özürlülerin yasaların, uluslararası anlaşmaların ve ilgili mevzuatın kendilerine verdiği haklara daha kolay erişmelerinin sağlanması olduğunun altını çizdi.

EĞİTİM İÇİN NELER YAPILACAK

BU amaca ulaşabilmek için 6 ilde toplam 90 engelli STK’sı temsilcisine eğitim verilecek. Bu eğitimlerde kullanılmak üzere savunuculuk kitapları bastırılıp ve engelli STK’larına dağıtıldı. Şu ana kadar Sinop Ankara Diyarbakır ve İstanbul’da bölge toplantıları gerçekleştirildi. Muğla ve Hatay bölge toplantıları da mayıs ayı içerisinde tamamlanmış olacak. Ayrıca engellilere yönelik ayrımcılık konulu da bir film proje kapsamında üretildi.

DANIŞMANLIK ADRESİ

Projenin bir diğer sürdürülebilir çıktısı ise, Online Özürlü Hakları Danışmanlık Merkezinin kurulması oldu. http://engellihaklari.org/online-danismanlik/ adresinde hizmet veren sistem sayesinde engelli vatandaşlar kendi problemleri ile ilgili somut soruların cevabını doğrudan alabiliyorlar.


İlgili yazılar

Erdoğan: Biz mezheple ilgilenmedik ilgilenmiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ben inanıyorum ki, şu anda Filistin olayından memnun olan İslam ülkeleri var; çünkü memnun olmasalar, bu

Eski AKP’li’den Erdoğan’a ince mesaj

Eski AKP Milletvekili Fevzi İşbaşaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemi ile eyleminin tezat oluşturtuğuna dikkat çekti. Fevzi İşbaşaran Erdoğan’ın attığı  twitt’i paylaştı.

Çakırözer: Bireysel başvuru hakkı kısıtlanamaz!

CHP Eskişehir Milletvekili adayı Gazeteci Utku Çakırözer, AKP’nin seçim beyannamesinde yer alan “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının iş yoğunluğu nedeniyle

Bir Cevap Yazın