Adı işçi bayramı

Adı işçi bayramı

Adı işçi bayramı!

Bir Mayıs bayram ama ben işçi ve emek bayramı olarak kutlamak istiyorum! Sadece ben mi?

Hayır! Tüm emekçiler böyle kutlamak istiyor. Büyük mücadelelerle elde edilen bu bayram dünyanın her ülkesinde kutlanıyor.  Nedense devlet memurları için böyle bir bayram tanımı yok. Ki bu bayram tarihte ilk kez Avustralya’nın Melbourne kentindeki taş ve inşaat işçilerinin 1856 yılında günlük çalışma sürelerini sekiz saat olması için Melbourne Üniversitesin den Parlamento Evi’ne kadar yürüyüşle başlattığı mücadele, 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde günde 12 saat olan çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi talebiyle başlattığı eylemle işçi sınıfı için küresel bir kimliğe dönüştü.

Ve bu savaş birçok işçinin ölmesine, idam edilmesine ve birçok neden olmuştur. Güvenlik güçleri yaşamını yitirdi. Polislerin şehit olması da eylem sırasında egemen güçlerin yani sermayenin, işçi sınıfının bu haklı mücadelesinin engellenmesindeki tutumlarından dolayıdır.

Evet, memurlardır dedim, ama bugünün Türkiye’ sinde memurlar bayram yapacak. Yani ileri demokrasi ve hakların kullanılması adına,  2009 yılında ve Türkiye de bir bayram tanımı var evlere şenlik yasalarla verilen bir hak olarak adı işçi bayramı ama işçinin yapmadığı bayram, peki kim bu yasayla bayram yapıyor.

 Memurlar!

Yanlış okumadınız. Aslında siz de biliyorsunuz içinizde mutlaka memur olanlarınız vardır ve evdesiniz. Tabii bu bayramı yasallaştırırken emek ve çalışanların bayramı diyerek geniş bir tanımlama koyduk. Böyle bir tanımda 1800lü yıllarda işçi hakları diye başlayan yolculuk sadece beden işçilerini kapsarken bugün aldığı şekil itibariyle sadece beden değil çalışan olarak adlandırılarak her işkolunu kapsamıştır. Böylece;  Türkiye de 1 mayıs işçi Bayramı’nda tatil yapanlar memurlardır. İşçiler ise adı işçi bayramı olan bayramlarında çalışıyor. Bu yaman çelişki olsa olsa bizim gibi taklitçi ülkelerde olur. Oysa kültür devrimini tamamlamış ülkeler de bu bayramlar uzun hak arayış kavgalarıyla 150-160 yıllık bir mücadelenin sonunda elde edilmiştir. Bizim ülkemizde de her hak mücadelesinde ve özgürlüğünde olduğu gibi verilmiş yani hazıra konmuştur. Böyle olunca da yasalarla verilen işçi bayramı hak ve özgürlüğünü işçiler değil memurlar işçi bayramı kutlamaya hak kazanmıştır.

Evet, bugün işçi bayramı!

İşçiler çalışıyor, sembolik veya göstermelik siyasi güç taraftarı bir gurup işçi sendika ağaları ile birlikte meydanlarda emekçi bayramını kutlayacak ama asıl işçi yani haklarını alamayan, sigortası zamanında ödenmeyen, hak edişleri karşılanmayan, tarlasında sabah ezanıyla kazma kürek çalışan, sabit gelirden yoksun, yıllık izin ve buna benzer kanunun tanıdığı haklardan yararlanamayan birçok işçinin yine adı olmayacak. Fakat adı işçi bayramı olarak tarihte veya gazete manşetlerinde yerine alacak!

Evet, Türkiye de işçi bayramı aslında memurun bayramı olarak kutlanıyor. Bu durumu devletin en tepesinden başlayarak, hükümetin en başında ki yöneticilerde bilir ki 1 mayıs memur bayramıdır. Ama nedense bu gerçek sessizliğin içinde bir çığlık olarak kulaklarımızın zarını yırtarcasına da olsa duymayız.

Oysa  1 mayıs işçi sınıfının 1880 li yıllardan başlayarak günümüze kadar birçok kadın, çocuk ve beden işçisini şehit vererek günümüze ulaşan hak edilmiş bir gündür! 1 Mayıs’ta işçiler çalışırken memurlar tatil yapacak. 1 Mayıs işçi bayramıdır!

Memurların değil…

 Ata Yalçın


İlgili yazılar

SALDIRGAN HANGİ PARTİLİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumrukla saldıran Orhan Övet’in AKP üyesi olduğu iddia edildi. Pskilojik bunalımda olduğu söylenen Övet’in  annesi

IŞIK TSK’da İhraç Devam Edecek

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Darbeye karışanlarla ilgili soruşturma henüz tamamlanmadı. İkinci bir liste var onları da göndereceğiz içinde bu

Ankara Barosu başkanlığını Canduran kazandı

Çekişmeli geçen Ankara Barosu başkanlığını 3 bin 552 oyla Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Avukat Hakan Canduran kazandı.Baroda seçim sonuçları

Bir Cevap Yazın