Ağbaba: Evren MDP’ye çalışırdı Erdoğan da AKP’ye çalışıyor

Ağbaba: Evren MDP’ye çalışırdı Erdoğan da AKP’ye çalışıyor

Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1999, 2002, 2007’ye göre çok daha farklı bir seçim yaşandığını belirterek “Bu seçimin farklı olmasının en önemli sebeplerinden birisi Cumhurbaşkanı’dır. Cumhurbaşkanı, Başbakan ile illeri bölüşmüşler, il il gezip devletin olanaklarını kullanarak, AKP’nin seçim kampanyasını yürütüyorlar. Bütün siyasi partilerin olanaklarını kullanıyor. Bizim verdiğimiz vergilerle devletin uçağına biniyor, bir haksızlık yapıyor. Elinde Kuran-ı Kerim ile miting yapıyor. Bu bilinmelidir ki eğer Kuran-ı Kerim’e inancı varsa bu yaptığı Kuran-ı Kerim’e aykırıdır. Çünkü burada kul hakkı yiyor.” dedi.

Ağbaba Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında  seçim kampanyaları ve süreç hakkında değerlendirme yaptı. Ağbaba, “Bir seçim dönemini devam ettiriyoruz. 1994 yılından bu yana 15. Seçimim olacak. Ancak bu seçim, biraz daha farklı gidiyor diğer seçimlere göre. Ağbaba, “Cumhurbaşkanı toplu açılışlar yapıyor. Geçtiğimiz aylarda Malatya’ya gelmişti. Açılışları da kitabına göre uyduruyorlar. Malatya’da beşinci kez aynı hastanenin açılışı yapıldı. Belki Cumhurbaşkanı ve AKP’liler unutmuştur ama biz hatırlatalım açılması gereken bir yer var. Orayı açmayı unuttular. Binlerce yıl önce yapılmış olan Arslantepe Höyüğü var. Onu da açsınlar. Daha önce buranın açılışı yapılmamış çünkü onu da açabilirler. Şanlıurfa’da da Göbeklitepe var, 12 bin yıllık orayı da açabilir.” diye konuştu.

EVREN MDP’YE ÇALIŞIRDI  ERDOĞAN AKP’YE ÇALIŞIYOR

Cumhurbaşkanı’nın miting yapmasını kınadıklarını söyleyen Ağbaba şöyle dedi:

“Bakan, Milli Eğitime genelge yazarak, öğrencileri ve öğretmenleri mitinge getirtiyor. Maalesef devletin bütün imkanlarını kullandığı gibi, memurları da zorla mitinge götürüyorlar. Bu görüntü bana 12 yaşındaki halimi hatırlattı. 1980-81 yılında 12 yaşındayım Kenan Evren Malatya’ya geldi. Okulları tatil ettiler, bende başta olmak üzere bütün öğrencileri İnönü Caddesi’nde sıraya dizdiler, saatlerce bekledik. O zaman ki lider Kenan Evren idi, şimdi Tayyip Erdoğan. Farkları yok. O zaman Kenan Evren, Milliyetçi Demokrasi Partisi  (MDP) ne, yani  Turgut Sunalp’a çalışıyordu. Şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Ahmet Davutoğlu’na, AKP’ye çalışıyor. Bu konuda benzerlikleri çok. Kenan Evren öldü ama fikirleri iktidarda. Kenan Evren nasıl ki gelip vilayetin önünde, vilayetin balkonunda konuşma yapıyorsa, Tayyip Erdoğan da devletin bütün imkanlarını kullanarak, aynı şeyi yapıyor. 12 Eylül’ü nerdeyse aratan günleri yaşıyoruz. “Bir hakim karar alıyor, muhalif medya organlarını susturmayla” ilgili olarak. Akıl almaz bir şey. Hakimler verdikleri karardan dolayı tarihimizde ilk kez tutuklanabiliyor.”

 Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP)

12 Eylül Darbesinden sonra siyasi parti çalışmalarına izin verilmesiyle, Evren ve arkadaşları  emekli Orgeneral Turgut Sunalp ve 41 arkadaşına Milliyetçi Demokrasi Partisi’ni (MDP) kurdurdu.Turgut Sunal genel Başkan seçildi. Orgeneral Kenan Evren’in seçimden bir gece önce yaptığı televizyon konuşmasında, seçmenleri Milliyetçi Demokrasi Partisi’ne oy vermeye çağırdı.Gittiği yerlerde de MDP’ye oy vermelerini istedi.

Ancak bu yöntem ters tepti ve  Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi’nin iktidara gelmesini engelleyemedi.

1983 genel seçimlerinde MDP ancak 71 milletvekili çıkararak Halkçı Partinin ardından  üçüncü parti olarak meclise girdi.  MDP 1985 yılında kendini feshetti. Milletvekilleri Hür Demokrat Parti, Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi’ne katıldı.


İlgili yazılar

Mitinge katılın talimatları öğretmenleri isyan ettirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “toplu açılış” adı altında AKP’ye destek mitinglerine kamu çalışanlarının katılımının zorunlu hale gelmesi öğretmenleri isyan ettirdi. Eğitim İş

AKP eriyor!

Türkiye 30 mart yerel seçimlerini ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeme oranı % 24

ELİTAŞ: ADAYIMIZ İLK TURDA ÇIKAR

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra ,  Partisinin göstereceği Cumhurbaşkanı adayının birinci turda çıkacağının açık olduğunu

Bir Cevap Yazın