AKP’de düşüş sürüyor!

AKP’de düşüş sürüyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen AKP’deki oy oranı düşmeye devam ediyor. Yüzde 40’ın altına inen AKP’nin oylarındaki düşüşün önümüzdeki günlerde de sürmesi bekleniyor. Gezici Araştırma Şirketi tarafından 9 – 10 Mayıs 2015 tarihlerinde 36 ilde 4 bin 860 kişi üzerinde yapılan ankete göre AKP yüzde 38.2, CHP yüzde 30.1, MHP yüzde 17.1, HDP yüzde 10.5 ve diğerleri yüzde 4.1 oy alıyor. Nisan ayında yapılan anket sonuçlarında AKP yüzde 39 olarak gözüküyordu.

Ankete göre AKP’nin bu kadar büyük oy kaybına uğramasının nedenleri arasında halkın geçim sıkıntısı yaşıyor olması ve geçim sıkıntısı yaşarken KaçAk Saray’ın maliyetlerinin bu kadar yüksek olması geliyor.

AKP’nin İşsizliği çözememesi, çözüm sürecini yönetememesi, yolsuzluk yaptı diyenlerin oranında ciddi artış olması, başkanlık sistemini istiyor olması, Suriyeli göçmenlerinin kontrolsüz varlığı, eğitim sorununu çözülememesi, medyaya baskının artması, yargıya müdahale edilmesi ve kadına şiddetin artması oy kaybının en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Halk Başkanlık İstemiyor

Ankete göre halk Erdoğan’ın talep ettiği başkanlık sistemini kesinlikle istemiyor. “Başkanlık sistemi olsun mu?” sorusuna yüzde 76.2 oranında hayır, yüzde 23.8 oranında evet cevabı veriliyor.

“Türkiye’de herhangi bir bir mahkemeye düşseniz adil bir şekilde yargılanacağınıza inanıyor musunuz?” sorusuna vatan yüzde 77.5 oranında hayır, 22.5 oranında ise evet cevabı veriyor.

“Türkiye’de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu?” sorusuna halkın yüzde 66.8’i Türkiye’de Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından medyaya planlı bir baskı uygulandığını düşünüyor. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 33.2. Yaş düştükçe ve eğitim yükseldikçe evet cevapları hızla artıyor.

Ekonomik Sıkıntı Var

“Ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?” soruna halkın yüzde 66,4’ü evet diyor. Bu sonuca göre halkın yüzde 21.2’si işsiz durumda.
“Suriye’ye Askeri bir operasyon yapılması gerektiğine inanıyor musunuz?” sorusuna halkın yüzde 93.2 hayır, yüzde 6.8 evet diyor. Yani kısaca hal kesinlikle savaş istemiyor.


İlgili yazılar

Hayrinünsa Gül villası için tablo aldı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görevini bıraktıktan sonra Eğer AKP’nin başına geçmezse İstanbul’da oturacağı Kanlıca’da 5 dönümlük arazi içindeki villalarına, eşi Hayrünnisa

Genç vasiyeti üzerine memleketinde toprağa verildi

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren CHP eski Tunceli milletvekili  Kamer Genç Tunceli’de toprağa verildi. Tunceli  Cemevinde düzenlenen cenaze törenine  CHP

Erdoğan: 200 Yıllık Bir Sorunu Bitirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan halk oylaması sonucu hakkında İstanbul’dan Huber Köşkü’nden vatandaşa seslendi. Erdoğan’ın konuşması şöyle: Milletimiz anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade

Bir Cevap Yazın