Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan açıklama

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan açıklama

Alevi Bektaşi Federasyonu İstanbul Nurtepe’de bir standa saldırı ile başlayan daha sonra da Gazi ve Okmeydanı’na sıçrayan ve yaralamalara kadar varan olayların derhal durdurulmasını istedi.

Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahallerde gerekçesi ne olursa olsun, Alevilerin Kürtlerle, Kürtlerin Alevilerle ya da solun solla çatışmasının kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada “Herkes derhal aklını başına almalıdır!
Taraflar çatışmaların durması için kendi arkadaşlarını derhal çatışmanın olduğu alanlar dışına taşımalıdır. Geçmişte yaşanan acı olaylar herkes için yeterince derslerle doludur!” denildi.

ABF’den yapılan açıklama şöyle:
Bilinmelidir ki; Bu tür çatışmaların galipleri olmaz! İktidarın Alevi mahallerini kriminalize etme ve “terör yuvaları” olarak gösterme çabası bilinirken, Gazi, Nurtepe, Okmeydanı gibi mahallerde Alevleri Kürtlerle yada Kürtleri Alevilerle karşı karşıya getirmenin vebali çok büyüktür.
Bilinmelidir ki; Çatışmaların devam etmesi yeni Uğur Kurt’ların ölümüne davetiye çıkarmak anlamına gelecektir. Buna da kimsenin hakkı yoktur.
Kimse oyuna gelmemeli, herkes sağduyulu davranmalı ve çatışmalar bir an önce bitirilmeli, polis de bu mahallerden derhal çekilmelidir.
Bilinmelidir ki; Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Alevi mahallerinde iki gündür süren çatışmaların bitmesi, sağduyunun ve kardeşliğin hakim olması için üzerine düşeni yapacaktır!


İlgili yazılar

İşte CHP’nin milletvekili aday listesi

Seçim hazırlıkları için düğmeye basan CHP’de milletvekili adaylarına yönelik çalışmalar hızlandı. Habertürk gazetesinin iddiasına göre parti yönetimi, önümüzdeki günlerde milletvekilliği

AKP’li Tayyar’a Haciz Şoku

AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar kişilik haklarına hakaret ettiği için Sincan Eski Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın açtığı davayı

Babacan’ın hukuk vizyonuna veto

“Paralel yapı ile mücadele” ve “yargı bağımsızlığı” gibi konularda Köşk’ün ekleme yapmasına izin veren 62. Hükümet’in, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın

Bir Cevap Yazın