Alevi federasyonlarından ortak çağrı

Alevi federasyonlarından ortak çağrı

Alevi federasyonları Ortadoğu’da kutuplaştırma ve kan akıtmanın AKP ve ABD’nin mezhepçi politikaları nedeniyle  meydana geldiğini iddia etti. Federasyondan yapılan ortak açıklamada  Demokrasi ve özgürlük yalanları ile işgal edilen topraklarda, siyasal İslamcı terör örgütleri Irak ve Suriye’nin kan gölüne çevrildiğini belirtti.

Açıklama şöyle:

İnsanlığın ve uygarlığın düşmanı IŞİD adlı katiller ordusu Aleviler, Türkmenler ve Ezidilerden sonra günlerdir Kobani’de Kürtlere saldırıyor. Direnişin, dayanışmanın, kardeşliğin sembolü haline gelen Kobani IŞİD çetesine 24 gündür direniyor.

Bu direnişi ve feryadı dünyanın “uygar ülkeleri” duymak istemiyor. IŞİD’in ortaya çıkmasının ve bu saldırıların sorumlusu ülkeler Kobani’nin düşmesini bekliyorlar. Dün Kerbela’da İmam Hüseyin’e yapılan zalimlik, bugün Lazkiye’de, Humus’ta, Şengal’de, Kobani’de mazlumlara karşı yapılıyor. Kobani bugünün Kerbela’sı oluyor!

Kobani’de yaşanan saldırılara sessiz kalan AKP hükümeti, bu saldırılara ve saldırıların sorumlusu IŞİD’e karşı yapılan eylemlere saldırmakta tereddüt göstermiyor. Polisi arkasına alan Hizbul-Kontra’nın da katıldığı bu saldırılarda şimdiye kadar 23 kişi hayatını kaybetti, ülkenin dört bir yanı savaş alanına döndü. İstanbul ve Bursa gibi kentlerde Sivas katliamını akla getiren linç girişimleri yaşandı.

Alevi federasyonları olarak bizler, inançları ve farklı etnik kimlikleri karşı karşıya getiren bu politikaları tümüyle reddediyoruz. Halkımıza sağ duyulu davranmaya, kışkırtıcı eylemlerden uzak durmaya davet ediyor, tercihimizi savaştan yana değil barıştan, saldırganlıktan ve linçten yana değil halkların kardeşliğinden yana yapıyoruz! Çünkü, Aleviler olarak gerici ve faşizan tehlikenin farkındayız!

Ülkemizi bir iç savaşın eşiğine getiren AKP’nin mezhepçi, gerici ve bölücü politikalarına son vermenin, laik ve demokratik bir Türkiye yaratmanın yolu tercihini laiklikten, demokrasiden ve özgürlüklerden yana yapan güçlerin yan yana gelmesinden ve dini devletin kurumsal kimliği dışına taşımaktan geçer!


İlgili yazılar

Boz Ayılar Anzer Balı’na Dadandı

Rize’nin yükseklerinde boz ayı dehşeti yaşanıyor. koruma altında olan boz ayılar Rize’nin İkizdere ilçesinde bahçelerin yanı sıra  ilaç niyetine yenilen

Binali Yıldırım davayı kaybetti

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine  kendisi için “Milyon Ali” diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açtığı

Tayfun Son Yolculuğuna Uğurlandı

Gazeteci Tayfun Talipoğlu Ankara’da toprağa verildi. İzmir’de kaldığı evde kalp krizi yaşamını yitiren Tayfun Talipoğlu için önce Çankaya Cemevinde tören

Bir Cevap Yazın