Ali İsmail davası Kayseri’de görülüyor

Ali İsmail davası Kayseri’de görülüyor

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de aralarında polislerin de olduğu kişilerce dövülen, gerekli ilk yardımı alamadığı için yaşamını yitiren Korkmaz’ın davasında ikinci duruşma bugün görülüyor.

‘Güvenlik‘ gerekçe gösterilerek Eskişehir’den Kayseri’ye taşınan davada dördü polis, sekiz sanık yargılanıyor.
İşte dakika dakika yaşananlar:

Güncelleme: 11:32
Tanık Semih Yapıcı “Ali İsmail kendine gelmeye başlayınca tekrar darpa başladılar” dedi. Tanık arada fenalaşıp duruyor. Ali’nin ablası ağlıyor.
Güncelleme: 11:26
Tanık Semih Yapıcı: “İlk fııncılar vurmaya başladı ve dengesini kaybetti. Sonra orada bulunan herkes dövdü. Dayak yiyen Ali İsmail Korkmaz’ın yüzünü hafızama kazıdım. Polislerden korkup müdahale edemedim.”
Güncelleme: 11:20
Tanık Semih Yapıcı: “Fırında iki polis vardı, birinin elinde cop vardı. İki dakika sonra dışarı çıktım, iki polis bir eylemciyi kolundan tutmuş götürüyordu. Gösterici yapmayın etmeyin diyordu, darp etmeye başladılar. Sivil şahıs Serkan Kavak da darp ediyordu, ben tekrar fırının önüne gittim, gazdan dolayı ayrılamadım.”
Güncelleme: 11:16
Tanık Semih Yapıcı: “Yürürken göstericiler ve polisleri gördüm. Bir süre sonra çevik kuvvet TOMAlarla atağa geçti. Ben de diğer insanlar gibi kaçtım”
Güncelleme: 11:14
Tanık Semih Yapıcı konuşuyor:
“2 Haziran günü bir Şeyma ile buluştum. Espark önündeki protestolara bakmaya gittik. Yunus Emre Caddesi’ne çıkan yollardan gittik. Kendisini eve bıraktıktan sonra bir ara sokakta eylemcilere polis müdahale ediyordu. AKP il binası az ilerisinde 4 yol üzerinde bir müddet bekledim. Eve gitmek istiyordum ama kendime güvenli yol arıyordum. 11:30 gibi Esparktan ayrıldık ve evlere dağıldık. Şeyma’yı eve bırakmayı teklif ettim.
Güncelleme: 11:09
Tanık Semih Berkay Yapıcı salona geldi.
Güncelleme: 11:04
Hakim salondakileri uyardı. ‘Tanıkların kendilerini rahat hissetmesi için sözlerine müdahale etmeyin.’
Güncelleme: 11:02
Davada tanıkların dinlenmesine geçiliyor.
Güncelleme: 10:59
Sanık vekilleri itirazlar üzerine toplu vekillikten çekildi. Her sanığı bir avukat savunacak.
Güncelleme 10:57
Katılma taleplerinin hepsi oybirliği ile reddedildi
Güncelleme 10:52
Müdahillik taleplerini değerlendirmek için ara verildi. Adliye önünde de gösteriler devam ediyor.
Güncelleme 10:49
Ali Yusuf Berkin’in babasının kucağında.
Güncelleme 10:44
Ali İsmail’in annesi: “Oğlumun hesabını sormaya geldim.”
Güncelleme 10:40
Ali İsmail Korkmaz’ın yeğeni Ali Yusuf Korkmaz adına velisi olarak Gürkan Korkmaz katılma talebinde bulundu. Savcılık talebin reddi yönünde mütalaa verdi.
Güncelleme 10:30
Balıkesir Barosu, Mersin Barosu ve Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan davaya müdahil olmayı talep etti. Savcılık ise “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesi ise talebin reddini istedi.
Güncelleme 10:25
Duruşma başladı. Görüntülerle ilgili Tübitak’tan istenen raporun henüz gelmediği öğrenildi.
Güncelleme 10:20
Başta CHP’li Sezgin Tanrıkulu olmak üzere çok sayıda milletvekili davayı izlemeye geldi. Vekiller, sanık yakınlarına ayrılıp boş kalan koltuklara oturdu.
Güncelleme 10:12
Kalabalık salondaki yerini aldı. Dava başlamak üzere
Güncelleme 10:00
Sanıklara ayrılan bölümdeki koltuklar boş, sanıklarla izleyiciler arasında jandarmadan duvar örmüş durumda.
Güncelleme 09:51
Büyük olduğu için tercih edilen 250 kişilik salon da yetersiz geldi.
Kayseri 3′üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, sanıkların kullandıkları cep telefonlarının tespiti için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) ve TÜBİTAK’a gönderilen yazıların yanıtının gelmesi bekleniyor. Ayrıca, ilk duruşmaya gelemeyen bazı tanıklar da dinlenecek.

KAYSERİ ABLUKA ALTINDA

Duruşma nedeniyle kentteki yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, Kayseri Adliyesi ve çevresi polis ablukası altında.
Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla davayı takip etmek için Kayseri’ye gidenlerin otobüsleri mahkeme kararıyla durdurularak didik didik aranıyor.

EVLATLARI ANNELERİNİN ELİNİ ÖPEBİLDİ Mİ?

Duruşmaya katılmak için anne Emel Korkmaz, baba Şahap Korkmaz ve bazı yakınları Hatay’dan Kayseri’ye geldi.
Ali İsmail’in fotoğrafını göğsünde taşıyan anne Emel Korkmaz, duruşma salonu girişinde yaptığı açıklamada oğlunun hesabını sormaya geldiğini söyledi. Sanıklara tepki gösteren anne Korkmaz, “Ali İsmail’in hesabını sormaya geldim. Ali İsmail ile birlikte geldim. Acaba evlatları annelerinin elini öpebildi mi? Çocukları babam nerede diye sorduğunda ne cevap verdi. Biz 19 yaşında gencecik çocuğa kıydık, hapiste miyiz dediler, yoksa ne dediler merak ediyorum?” diye sordu.

SALONA ALKIŞLARLA GİRDİLER

Ali İsmail Korkmaz davası, bu dava için dönüştürülen konferans salonunda saat 09.40’ta başladı. Duruşmaya Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel, babası Şahap, ağabeyi Gürkan ile tutuklu sanıklar polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu Muhammet Vatanseven, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz sanık polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve avukatları katıldı. 250 kişilik duruşma salonu tamamen dolarken, bazı avukatlar duruşmayı ayakta takip etti.

POLİS AVUKATI DAVADAN ÇEKİLDİ

Ramazan Koyuncu’nun avukatının davadan çekildiği belirtildi. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi salona alkışlar arasında girdi. Başta CHP’li Sezgin Tanrıkulu olmak üzere çok sayıda milletvekili davayı izlemeye geldi. Vekiller, sanık yakınlarına ayrılıp boş kalan koltuklara oturdu.

Kaynak:sendika.org


İlgili yazılar

Ağbaba: Başbağlar katliamını aydınlatmak boynumuzun borcu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Başbağlar katliamı için  “22 yıldır ağlayan gözlerinize, kanayan yüreğinize tüm Türkiye tanıklık etti. Ama

Irak Parçalanıyor, Hedefleri Bağdat !

Musul ve Tikrit’i ele geçiren radikal dinci terörist ordu, Bağdat’ı ele geçirmeyi planlayarak yürüyüşe geçtiler. Şehir ve kasabaları ele geçiren

TÜİK İNTİHAR İSTATİSTİĞİ ÇIKARDI

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 3 bin 225 kişinin intihar ettiğini, intihar edenlerin yüzde 72’sini erkekler, yüzde 28’ini kadınların oluşturduğunu, intihar

Bir Cevap Yazın