Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi!

Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi!

Ali İsmail Korkmaz davasının 4. duruşması Kayseri’de yapıldı. Duruşmada Adli Tıp’ın yeni raporu ve Tübitak’ın netleştirdiği kamera kayıtları izlendi. Sanık Yalçın Akbulut’un tutuklanması yönündeki talebi reddeden mahkeme bir sonraki duruşma tarihini 26 Kasım olarak belirledi.

Gezi eylemi sırasında Eskişehir’de polisler ve bazı siviller  tarfından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılandığı davanın 4. duruşması Kayseri’de görüldü.

Mahkeme öncesinde Kayseri’de polis kente giren herkesi şüpheli sıfatıyla aradı.  Mahkeme Başkanının okuduğu TÜBİTAK raporunda kamera kayıtlarını yok etmek için 4 kez sürücünün temizlenmeye çalışıldığı ortaya çıktı.

DAKİKA DAKİKA DURUŞMA:

14.45 Ebubekir Harlar’ın avukatı, “Kimse Ali İsmail Korkmaz’a vurmadım demesin. Açık konuşalım hepsi vurdu, ilk olarak da benim müvekkilim vurdu” dedi.

14.40 Sanık Şaban Gökpunar’ın vekili Av. Hasan Kanatlı “Tübitak raporu neyi aydınlattı diye sorsanız, hiçbir şey aydınlatmadı” diyerek dosyanın Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Büro’da incelenmesini talep etti.

14.20 Sanık vekili Av. Mutlu Karayılan tanık “S.B.Y’nin TC devletine nasıl baktığı bellidir.Burada teatral bir kurgu yapıldı.Yoksa Mevlüt’le ilgili delil yok” diyerek Ali İsmail’in kullandığı ilaçtan ötürü öldüğünü iddia etti.

14.15 Söz alan sanık vekili Av. Mutlu Karayılan dosyadaki net görüntülerde dahi dövülenin Ali İsmail Korkmaz olduğunun  net olmadığını iddia ederek “Öldürüldüğü ispatlanamamıştır” dedi. “Görüntüler Emniyet Genel Müdürlüğü’nde, olmazsa Hollanda’da netleştirilmeli” diyerek polis incelemesini polisin yapmasını istedi.

14.10 Savunma yapmaya devam eden tüm sanıklar Ali İsmail’i  “devlet” istediği için öldürdüklerini belirtirken, sanık polis Yalçın Akbulut Ali İsmail’i döven kişinin kendisi olmadığını öyle olsaydı gözünün mor olması gerektiğini savundu. Sanık polis Hüseyin Engin raporları ve ifadeleri tekrar kabul etmeyerek kimseyi darp etmediğini ifade etti ve beraatini istedi.

14.05 Sanık Muhammed Vatansever: “Devletin polisinden kaçan kişiyi polis istediği için yakaladım. 14 aydır tutukluyum. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

13.55 Sanıklar Yaptıkları savunmalarda Ali İsmail’i küfür ettiği için hastaneye götürmediklerini ve yakaladıklarını belirtettiler.

Sanık Ebubekir Harlar: “Ali İsmail Korkmaz’ın önüne geçip bıraktım. Bu da darp sayılmaz. Derdim evime gitmekti. Tahliyemi talep ediyorum”

Sanık Ramazan Koyuncu: “Ali İsmail Korkmaz ana avrat küfür ederek gelen bir insandı. Yaptığım suç olsaydı polis beni gözaltına alırdı”

Sanık İsmail Koyuncu: “Devlete karşı boynum kıldan incedir.Saygımdan kaçan suçluyu yakalamak istedim.İnsanlara sevgim de sonsuz”

13.49 Sanık polis Mevlüt Saldoğan  “72 saat görev yaptım. Psikiyatristler durumumuzu değerlendirsin”

13.45  Av. Ayhan Erdoğan “Polisler orada polisiye görev yapmamışlar, sivillerle birlikte Ali İsmail Korkmaz’ı eziyet ederek öldürmüşlerdir. Tutuklanmaların talep ediyorum.

13.35  Av. Tonguç Cankurt Av. Esra Başbakkal Kara,  Av. Tonguç Cankurt, Av. Esra Başbakkal Kara Tübitak raporlarının dikkate alınmasına ve görüntüleri sildiren Hüseyin Engin’in tutuklanmasını talep etti.

13.20 Tübitak raporlarını değerlendiren Av. Aykut Altınok “Görüntülerle tanık beyanları uyumludur” dedi.

13.15 Aile vekillerinden Av. Özlem Şen Abay dosyadaki sağlık raporlarını değerlendirerek raporların birbiriyle uyumlu olduğunu beyan etti. Davaya bakan avukatlardan Özgür Özlem Öngel ise Ali İsmail’in kullandığı kalp ilacının ölüme etkisi üzerine beyanda bulunurken ” Son yılların en vahşi cinayeti bir ilcın üstüne yıkılamaz” diye itiraz etti..

13.10 Raporlara ve davaya beyanda bulunan Emel Korkmaz adil yargılanma talep ederek “19 yaşına kadar yetiştirdiğim çocuğuma bir tokat bile atamamışken öldüren bu katillerin cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

DURUŞMADA İKİNCİ BÖLÜM

13.05 Ali İsmail Korkmaz davasının dördüncü duruşmasının ikinci bölümünde savcı tevsii tahkikat talebi olmadığını belirterek esas hakkında mütalaa için süre talep etti. Davanın yeni savcısı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına,Yalçın Akdoğan’ın tutuklanmasına karar verilmesini istedi.

15.30 Ara kararın okunmasınn ardından duruşma salonunda “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” sloganları atılırken bir sonraki duruşma tarihi 26 Kasım 9.30 olarak açıklandı.

Kaynağımız, Sendika.0rg ekibine teşekkürlerimizle


İlgili yazılar

Günal: O çocukların vebalinden nasıl kurtulacaksınız?

Suriye’de savaş her gün onlarca masum insanın canını alıyor. MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet Günal Suriye’de yaşanan dramın sorumlusunun

Silahlar sınır kapısında farkedildi.

Türkiye-Suriye sınırında önceki gün “patlayıcı madde krizi” yaşandı. Malatya’dan yüklenen 21.5 tonluk “plastik patlayıcı PETN içeren 1 milyon adet infilaklı

Yandaş Şirkete Özel Kıyak!

Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Seydişehir Eti Alüminyum fabrikası ve Oymapınar Barajı’nın geri alınmaması için Danıştay ve Anayasa Mahkemesi

Bir Cevap Yazın