Allahtan ümit kesilmez!

Allahtan ümit kesilmez!

Karaman’a  bağlı  Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü yakınlarındaki kömür ocağındaki göçükte mahsur kalan işçiler işçilerden ümit kesildi.  TKİ Müdürü işçiler için ‘Allah’tan ümit kesilmez’ açıklaması yaptı!
Ocakta mahsur kalan 19 kadar işçiyi kurtarmak için çalışma başlatıldı. Göçüğün meydana geldiği kömür ocağına, kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Karaman Valisi Murat Koca ise göçükte mahsur kalan işçi sayısının 20 olduğunu açıkladı. has  şekerler madencilik
Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madenciliğe ait kömür ocağında ilk belirlemelere göre ocaktaki suyun galeriyi basması sonucu 19 işçinin mahsur kaldığı açıklandı.
Karaman Valisi Murat Koca, “Yer altında biriken su galeriyi işgal etti. İlk haberlere göre 25 işçi kurtarıldı. 19 işçi ise mahsur kaldı. Yaklaşık 50 metrelik bir bölümü su işgal etmiş durumda. 19 işçiyi kurtarma ve yeraltındaki suyun tahliye çalışmaları devam ediyor” dedi.
Kurtarma ekiplerinin çalışması aralıksız sürerken, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan da bölgeye 16 kişilik kurtarma ekip gönderildi.

ALLAH’TAN ÜMİT KESİLMEZ

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Enerji Bakanımız ve Ulaştırma Bakanımız yolda. Bizim de arkadaşlarımız olay yerine ulaşmaya çalışıyor. Genelkurmay tahlisiye ekiplerimizi askeri uçakla alıp Konya’dan Karaman’a bir an önce ulaştırmaya çalışıyor. Daha önceki su birikintisinin ani olarak ocağın içine boşalması söz konusu. Buna su patlaması diyoruz. Şu an su çekme işlemleri başlatıldı. Allah’tan ümit kesilmez” ifadelerini kullandı.

PANİKLEDİK

Yaşanan maden faciasından sağ kurtulan işçi Kerim Parlar Habertürk canlı yayınında dehşet anlarını anlattı:  “Biz arkadaşlarla aynı hizada çalışıyorduk. Bir anda fırtına çıkar gibi oldu. Arkadaşlar ‘kaçın’ dediler. Diğer arkadaşlar peşimizden gelmediler. Biz geriye döndük ama ‘bize kaçın’ dediler.  Tırmandık o esnada su arkamızdan geldi. Maskelerimiz yanımızdaydı. Ama maskelerimizi takma fırsatımız olmadı. Panikledik, nefesimizin kesileceğini düşündük.

MADEN SAHİBİ KONUŞTU

18 işçinin su altında kaldığı Has Şekerler Madencilik Şirketi’nin sahibi Saffet Uyar faciayı yeraltı suyuna bağladı. İki dönem belediye başkanlığı yapan ve son seçimde AKP’den seçime girip kaybeden Uyar’ın verdiği bilgiye göre işçiler yemek yerken facia meydana geldi.
Karaman’ın Ermenek ilçesinde, 18 işçinin su altında kaldığı Has Şekerler Madencilik Şirketi’nin sahibi Saffet Uyar, Radikal’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı. İşçilerin yerin 350 metre altında ve ocağın tabanında çalıştıkları sırada su altında kaldıklarını kaydetti.
Ocakta yaşam odasının bulunmadığını, sadece ilk yardım odasının olduğunu kaydeden Uyar, “Fakat oraya girseler de su gelirse kurtulamazlar, su dinlemez. Ancak aşağıdan yukarıya sürme bacaları var, oraya çıktılarsa kurtulma şanslar var. Oldukları yerde kaldılarsa kurtulma şansı görmüyorum” dedi. Facianın yer altına sularından kaynaklanmış olabileceğini savunan Uyar, ocakta daha önce herhangi bir ölümlü kaza meydana gelmediğini anlattı.

Acaba madendeki son durum nedir?
Saffet Uyar: Ben de tam bilemiyorum. Şehir dışındaydım. Şu anda içeride 18 işçinin olduğunu söylediler. Şu an elektrikli motorlarla suyu tahliye etmeye çalışıyorlar.
Çok mu su birikmiş?
S.U.: Bayağı bir var herhalde ki üç motor koymuşlar, suyu çekiyorlar. Diğer ocaklardan da motor getirip tekrar vuruyorlar.
Su nasıl ocağa doluşmuş, biriken sular mı bunlar?
S.U.: Kaynak suyu mu, yoksa biriken sular mı, kış suları mı, ben de bilemiyorum.
İşçilerin durumu nasıl?
S.U.: Şu anda onlardan haber alamıyoruz. 18 kişiden haber alamıyoruz.
Yerin kaç metre altındalar?
S.U.: 350 metre civarında…
Olay ne zaman ve nasıl meydana gelmiş?
S.U.: Saat 12.15’te, öğleyin. Yemek yiyorlarmış içeride. Yemek yedikleri anda patlamış su. Birden doluşunca… Çok hızlı gelmiş su. Hızlı gelince, sekiz işçi daha varmış, onlar kaçmış. Diğerleri kaçamamış.
Onlar suyun altında mı kaldı?
S.U.: Büyük bir ihtimal suyun altında kaldılar, evet.
Umut var mı?
S.U.: Daha umudu kesmedik. İçeride kaçacak yerler var, oralara kaçabildilerse, suyun gücüne dayanıp da kaçabildilerse, oralarda hayat devam edebilir. Ama sudan kaçamadılarsa, orada, herhalde…. başka bir şey yok.
Daha önce ocakta böyle bir su patlaması oldu mu?
S.U.: Hayır, ilk defa böyle bir şey başımıza geldi. Biz buraya 2009’da başlamıştık. Şu ana kadar bizde ölümle kaza olmamıştı, hiç olmamıştı. Beklenilen bir şey değildi.
Daha önce ihtar olmuş muydu, “Burada kaynak suyu var, patlayabilir” diye…
S.U.: Yok, hayır, bildiğim kadarıyla bize böyle bir şey gelmedi. Böyle bir şeyle de karşılaşmadık. Sabahleyin görüştüm, hiç su yoktu. Bu birden bire nasıl patladı, onu bilmiyoruz.

Kurtarılan işçilerle görüşme şansınız oldu mu?
S.U.: İşçilerle görüşemedim, mühendisle görüştüm. O da oradaymış, kaçmış. “Ekmek yiyorduk” dedi, “İşçiler yemek diyordu bizimle beraber, o an çok büyük bir ses geldi, su geldi. 7-8 tanemiz bir tarafa kaçtık, onlar nereye kaçtı, bilmiyorum” dedi.
Onlar suyun altında mı kaldı?
S.U.: “Başka kaçacak yerler vardı, oralara mı kaçtılar, nereye gittiler, bilmiyorum” dedi mühendis.
O an ocakta kaç işçi varmış?
S.U.: Mühendisle beraber 29 kişi varmış. 21’i içeride kalmış. sonra da üç daha çıkmış, 18’i kalmış.
Madende toplam kaç işçiniz vardı?
S.U.: Toplam 130 civarında çalışanımız vardı. Üç vardiya halinde çalışıyorduk.
Sadece bu galeride mi çalışıyordunuz?
S.U.: Evet, orada çalışıyorduk. Başka galeride çalışmıyorduk.Madenin zemin katı burası mıydı?

S.U.: Evet, tabana inilmişti.

Siz bu faciayı neye bağlıyorsunuz?
S.U.: Yeraltı suyu. Başka bir şey olamaz.
Burada yaşam odası var mıydı?
S.U.: Yaşam odası yoktu, ilk yardım odası vardı. Hemen yakınlarında… Fakat oraya girseler de su gelirse kurtulamazlar, su dinlemez. Ancak aşağıdan yukarıya sürme bacaları var, oraya çıktılarsa kurtulma şanslar var. Oldukları yerde kaldılarsa kurtulma şansı görmüyorum.


İlgili yazılar

İran da kaçak petrolden vurdu!

Rusya’dan sonra İran da Dinci terör örgütü IŞİD’in el koyduğu rafenerilerde üretilen petrolün Türkiye tarafından satışının yapıldığını iddia etti. İran

ODTÜ’ye dozerlerle girdiler

Başkentin sayılı ormanlık alanlarından olan ODTÜ arazisinden yol geçirmek isteyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, gece yarısı dozerler ile girdiği kampüste yine ağaç kıyımı yaptı.

Sırada Cumhuriyet, Sözcü, Hürriyet ve Zaman var

AKP Ankara milletvekili Aydın Ünal: “1 Kasım’dan sonra Hürriyet, Cumhuriyet, Sözcü ve Zaman’dan da hesap sorulacak.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eski

Bir Cevap Yazın