ANAYASA DENETİMİNE TAKILAN PARTİLER

ANAYASA DENETİMİNE TAKILAN PARTİLER

Adana’da il teşkilatında “tombala” oynatıldığı iddiasıyla polis baskınına uğrayan Güven Partisi, Anayasa Mahkemesi’ne partinin genel merkez ve il örgütlerinin 2012 yılına ait her hangi bir gelir ve gideri olmadığını bildirdi. Bilgi ve belgelerini sunmayan parti yönetimi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, partinin genel merkez ve il örgütlerine ait kesin hesapların denetimini gerçekleştiremedi.

Anayasa Mahkemesi’nin siyasi partilerin mali denetimlerine ilişkin kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Adalet ve Kalkınma (Adaletçi Kurtuluş) Partisi, 2012 yılı kesin hesabının incelenmesinde parti yönetimi, sadece genel merkez olarak teşkilatlandığını her hangi bir gelir ve giderin olmadığı ifade ederek, Yüksek Mahkeme’ye bilgi sunmadı. Partinin defterlerini inceleyemeyen Anayasa Mahkemesi, parti genel merkezinin faaliyette olması nedeniyle kira, su, elektrik ve telefon gibi yönetim giderlerinin olması gerektiğine dikkat çekerek, parti yönetimi hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Türkiye Hümanist Partisi de 2011 ve 2012 yılı kesin hesabının incelenmesinde hiçbir il ve ilçede teşkilatlanmadığı için sadece genel merkezi bulunduğunu ve herhangi bir gelir ile giderinin bulunmadığını bildirdi. Yüksek Mahkeme, Türkiye Hümanist Partisine, kesin hesabını sunmaması nedenlerinin açıklaması ve kesin hesap cetvelleri ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu kararını sunması için 30 gün süre verdi, ancak parti yönetimi yine bir bildirimde bulunmadı. Parti yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, Partinin kesin hesabının kabul edilmesinin mümkün olmadığına karar verdi.

PARTİ YÖNETİMİNE SUÇ DUYURUSU 

Sosyalist Demokrasi Partisi ise 2011 yılı kesin hesabını Anayasa Mahkemesine tam olarak sunmadı. Partinin, Genel merkez ve iller örgütleri kesin hesaplarının incelenip kabul edildiğine ve birleştirildiğine ilişkin parti merkez karar ve yönetim kurulunca alınmış kararını, edindiği taşınmaz ve değeri 100 TL’yi aşan taşınır malların, menkul kıymetlerin ve her türlü hakların değerleri ile edinim tarihlerini ve şekillerini belirten listelerini, teşkilatı bulunan Adana, Antalya, Giresun, Muğla, Ordu, Samsun, Sinop ve Zonguldak il örgütlerinin kesin hesap cetvellerini göndermediği tespit edildi. Bilgi ve belgeleri sunmayan parti yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, Partinin hesabının denetimini gerçekleştiremedi.
Büyük Anadolu Partisi ise Anayasa Mahkemesi’ne, 2011 ve 2012 yılına ilişkin kesin hesap incelemesinde 29 Ocak 2012 tarihinde fesih kararı aldığını bildirerek, herhangi bir gelir ve giderinin bulunmadığını belirtti. Bilgilerini sunması için verilen süre içinde de bir bildirimde bulunmayan parti yönetimi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, kesin hesap incelemesini yapamadı.

Ergenekon Partisi’nin 2011 ve 2012, Çağdaş Türkiye Partisi, Ayyıldız Partisi, Alternatif Parti ve Türk Birliği Partisi’nin ise 2012 yılına ilişkin kesin hesap incelemesinde ise genel merkez dışında bir örgütlenme olmadığı belirtilerek Anayasa Mahkemesi’ne bilgi ve belge sunulmadı. Bilgilerini sunması için verilen süre içinde de bir bildirimde bulunmayan partilerin yönetimleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, partilerin kesin hesap incelemesini gerçekleştiremedi.

GELİR VE GİDERİM YOK 

Adana’da il teşkilatında “tombala” oynatıldığı iddiasıyla polis baskınına uğrayan Güven Partisi ise Anayasa Mahkemesi’ne partinin genel merkez ve il örgütlerinin 2012 yılına ait her hangi bir gelir ve gideri olmadığını bildirdi. Belge sunmayan parti yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, genel merkezi ve il örgütleri faaliyette bulunan partinin en azından kira, su, elektrik gibi yönetim giderleri olması gerektiğine dikkat çekti. Bilgilerini sunması için verilen süre içinde de bir bildirimde bulunmayan parti yönetimi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Anayasa Mahkemesi, partinin Genel Merkez ve il örgütlerine ait kesin hesapların denetimini gerçekleştiremedi.


İlgili yazılar

Bahçeli son kararı cumartesi günü verecek

Önceki gün akşam toplanan MHP Başkanlık Divanı toplantısında seçim sonuçları ile olası koalisyon formülleri masaya yatırıldı. Devlet Bahçeli, koalisyon senaryoları

İş güvenliği meselesi mutlaka çözülmeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “Çalışanlarımızın nerede alt işveren olması ya da nerede alt işveren olmaması gerektiğini mevzuatımızda netleştirmek

İstanbul ve Ankara’da kuvvetli yağış uyarısı!

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın ile Ankara’nın kuzey kesimlerinde kuvvetli yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan

Bir Cevap Yazın