Gerekçede, izin almadan evlenmenin memuriyetten istifa nedeni sayılmasının, hukuk devletinin bir gereği olan ölçülülük ilkesine aykırı düştüğü, ailenin birliği ve refahını koruma konusundaki pozitif yükümlülüğünün de ihlali sonucunu doğurduğu ifade edildi.

Ankara 9. İdare Mahkemesi Dışişleri Bakanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Kanunu’nun 20. maddesinin 4. fıkrasının “İzin almadan evlenen memurlar istifa etmiş sayılır” şeklindeki son cümlesinin Anayasa’ya aykırılığını ileri sürerek iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. İptal istemini değerlendiren Yüksek Mahkeme, hükmü Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. İptal hükmünün gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Gerekçede, Dışişleri Bakanlığının, yürüttüğü görevlerin ülkenin çıkarlarına yönelik hassas konumu nedeniyle istihdam ettiği memurların kendisi, eşleri ve eş adayları hakkında güvenlik açısından sakınca doğurabilecek bir hâlin bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla düzenleme yapılmasının, personele bazı yükümlülükler öngörülmesi ve bu yükümlülüğe aykırı davranışın da yaptırıma bağlanmasının kanun koyucunun takdir yetkisi içinde olduğu vurgulandı.


İlgili yazılar

BU İDDİA ÇOK KONUŞULUR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, siyasetin bu hafta yeni gelişmelere gebe olduğunu belirterek, “Erdoğan, 30 Mart’ta o koltuğunda oturamayacak. Onun artık diktatörlüğü yıkılmış olacak. Bu hafta yeni gelişmeler olacak. Erdoğan’ın korktuğu başına gelecek. Belki de 30 Mart’ı bile görmeden siyasetten çekilebilir” dedi.

Çankaya’dan 4 bin kişiye sağlık hizmeti

Çankaya Belediyesi’nin önemli sosyal hizmetlerinden biri olan Evde Sağlık Hizmeti 2014 yılında da 4 bin 278 kişiye ulaştı. Belediyenin ücretsiz

AKP’nin 14 yılını özetleyen konuşma

TBMM  bütçe görüşmelerinde, CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu’nun son gün yaptığı konuşma çok konuşulacak. Erdoğdu, Yolsuzluk. yasaklar ve yoksullukla mücadele söylemiyle

Bir Cevap Yazın