Gerekçede, izin almadan evlenmenin memuriyetten istifa nedeni sayılmasının, hukuk devletinin bir gereği olan ölçülülük ilkesine aykırı düştüğü, ailenin birliği ve refahını koruma konusundaki pozitif yükümlülüğünün de ihlali sonucunu doğurduğu ifade edildi.

Ankara 9. İdare Mahkemesi Dışişleri Bakanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Kanunu’nun 20. maddesinin 4. fıkrasının “İzin almadan evlenen memurlar istifa etmiş sayılır” şeklindeki son cümlesinin Anayasa’ya aykırılığını ileri sürerek iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. İptal istemini değerlendiren Yüksek Mahkeme, hükmü Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. İptal hükmünün gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Gerekçede, Dışişleri Bakanlığının, yürüttüğü görevlerin ülkenin çıkarlarına yönelik hassas konumu nedeniyle istihdam ettiği memurların kendisi, eşleri ve eş adayları hakkında güvenlik açısından sakınca doğurabilecek bir hâlin bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla düzenleme yapılmasının, personele bazı yükümlülükler öngörülmesi ve bu yükümlülüğe aykırı davranışın da yaptırıma bağlanmasının kanun koyucunun takdir yetkisi içinde olduğu vurgulandı.


İlgili yazılar

ERDOĞAN SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNE TAKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa Gökdere Meydanı’nda partisinin düzenlediği mitingde halka seslendi. 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu yapılmasını eleştiren Başbakan Erdoğan, “Sahte âlimlerin dizinde, oturan, fitnecilerle, casuslarla uluslararası örgütlerin maşası olmuş sahtekârlarla yürüyen bir parti değiliz” dedi. Başbakan Erdoğan Sosyal Paylaşım sitesi Twitter içinde mahkeme kararı çıkarılacağını söyledi. Erdoğan gezi eylemleri sonrasında ise facebook’un Türkiye’de engellenmesi için girişimde bulunmuştu.

CHP’de PM için yarışan 474 adaydan öne çıkanlar

İşte PM için başvuran isimlerden öne çıkan isimler  şöyle: Bursa Milletvekili Sena Kaleli Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Eski milletvekili Ercan

BAKIN PARALARI BAŞKA NEREDE SAKLAMIŞ

Halbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde ele geçirilen paralarla ilgili şok detaylar da ortaya çıkmaya başladı

Bir Cevap Yazın