Anayasa Paketi Cumhuriyete Zarar Verdi

Anayasa Paketi Cumhuriyete Zarar Verdi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu halk oylamasına sunulan Anayasa paketinin içeriğinin Cumhuriyet’in temel ilkelerine ağır zarar verdiği ve bir rejim değişikliğine yol açtığıni söyledi.

Feyzioğlu “Halkımızın en az yüzde 50’si bu kadar önemli bir Anayasa değişikliği sürecinin eşit olmayan şartlarda
gerçekleştiği görüşündedir. Halkımızın en az yüzde 50’si, sonucun kabul edilemez usulsüzlüklerle sakatlandığı görüşündedir. Özetle, halkımızın en yüzde 50’si bu sebeple mutsuzdur, kırgındır ve hukuka güvenini yitirmiştir” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Türkiye’nin sancılı bir süreçten geçtiğini ancak, Atatürk’ün çizdiği aydınlık ve çağdaş cumhuriyet hedefinin mutlaka gerçekleştirileceğini söyledi. TBB’nın 34. Olağan kongresinde konuşan Feyzioğlu “Bizim davamız var Yerin yedi kat altında alın teri döken maden işçisinin davası. Hukukun üstünlmüğünü egemen kılma davası, 80 milyonu refah ve güven içinde yaşatma davası” dedi.

“Hukuk üstün olmazsa demokrasi olmaz”. Diyen Feyzioğlu şunları söyledi:
Yargı; bağımsız, tarafsız, etkin ve hesap verebilir olmazsa hukuk üstün olmaz. Etkin ve bağımsız savunma olmazsa, yargı adalet dağıtamaz. Hakim ve savcıyı, idarenin bürokratı olmaktan çıkarıp gerçekten hakim ve savcı yapan, etkin ve bağımsız savunmanın varlığıdır. Keyfiliğin hüküm sürdüğü bir ülkede, avukatın alın terinin de değeri olmaz. Yargının bağımsız, tarafsız, etkin ve hesap verebilir olmadığı; hukukun üstünlüğünün sağlanmadığı bir ülkede, hiçbir hakkın güvencesi yoktur.
Ülkemiz bir ateş çemberinin tam ortasında. Dünyanın en tehlikeli terör örgütleri ve arkalarındaki küresel güçlerin saldırısı altında. Buna karşın maalesef toplumun geniş kesimleri birbirine yabancılaştırılmış, hatta neredeyse düşmanlaştırılmış durumda. Oysa hepimizin talebi aynı. Adliye binasına bakıp adalet; hastaneye bakıp şifa; okula bakıp, evlatlarımız için en iyi eğitimi bekliyoruz. Devletin, hiçbir ayrım yapmadan hepimizi kucaklamasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın güvenini yaşamayı bekliyoruz. Öyleyse 80 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın yolu, gözümüzün önünde duruyor. Tek çıkış yolu, etnik kökenine, mezhebine, inancına, diline, siyasi düşüncesine, cinsiyetine bakmaksızın her vatandaşımızı adalet paydasında buluşturmak.
İşte bunun için bağımsız, etkin ve hesap verebilir yargı… İşte bunun için bağımsız ve etkin savunma…
İşte bunun için hukuk devleti… İşte bu, bizim milli davamız.


İlgili yazılar

Yayla ailesinin dramı!

Ali Dursun Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı  rehin alıp  öldüren teröristlerden Şafak Yayla Giresun’un Çanakçı ilçesi, Karabörg Beldesi’nde

Alkol yasağında yeni dönem

Alkol yasağında yeni uygulama 11 haziran da yürürlüğe girecek. Buna göre. Her türlü içki reklam ve tanıtımı yasak. Tabelalar kaldırılacak. Eşantiyon olarak alkol verilemeyecek.
. T

Arabulucular adliyeye geldi

DHKC örgütü üyeleri Gezi Parkı ve Berkin Elvan davalarına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin almış ve İstanbul Barosu Başkanı

Bir Cevap Yazın