Anayasa Paketi Cumhuriyete Zarar Verdi

Anayasa Paketi Cumhuriyete Zarar Verdi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu halk oylamasına sunulan Anayasa paketinin içeriğinin Cumhuriyet’in temel ilkelerine ağır zarar verdiği ve bir rejim değişikliğine yol açtığıni söyledi.

Feyzioğlu “Halkımızın en az yüzde 50’si bu kadar önemli bir Anayasa değişikliği sürecinin eşit olmayan şartlarda
gerçekleştiği görüşündedir. Halkımızın en az yüzde 50’si, sonucun kabul edilemez usulsüzlüklerle sakatlandığı görüşündedir. Özetle, halkımızın en yüzde 50’si bu sebeple mutsuzdur, kırgındır ve hukuka güvenini yitirmiştir” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Türkiye’nin sancılı bir süreçten geçtiğini ancak, Atatürk’ün çizdiği aydınlık ve çağdaş cumhuriyet hedefinin mutlaka gerçekleştirileceğini söyledi. TBB’nın 34. Olağan kongresinde konuşan Feyzioğlu “Bizim davamız var Yerin yedi kat altında alın teri döken maden işçisinin davası. Hukukun üstünlmüğünü egemen kılma davası, 80 milyonu refah ve güven içinde yaşatma davası” dedi.

“Hukuk üstün olmazsa demokrasi olmaz”. Diyen Feyzioğlu şunları söyledi:
Yargı; bağımsız, tarafsız, etkin ve hesap verebilir olmazsa hukuk üstün olmaz. Etkin ve bağımsız savunma olmazsa, yargı adalet dağıtamaz. Hakim ve savcıyı, idarenin bürokratı olmaktan çıkarıp gerçekten hakim ve savcı yapan, etkin ve bağımsız savunmanın varlığıdır. Keyfiliğin hüküm sürdüğü bir ülkede, avukatın alın terinin de değeri olmaz. Yargının bağımsız, tarafsız, etkin ve hesap verebilir olmadığı; hukukun üstünlüğünün sağlanmadığı bir ülkede, hiçbir hakkın güvencesi yoktur.
Ülkemiz bir ateş çemberinin tam ortasında. Dünyanın en tehlikeli terör örgütleri ve arkalarındaki küresel güçlerin saldırısı altında. Buna karşın maalesef toplumun geniş kesimleri birbirine yabancılaştırılmış, hatta neredeyse düşmanlaştırılmış durumda. Oysa hepimizin talebi aynı. Adliye binasına bakıp adalet; hastaneye bakıp şifa; okula bakıp, evlatlarımız için en iyi eğitimi bekliyoruz. Devletin, hiçbir ayrım yapmadan hepimizi kucaklamasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın güvenini yaşamayı bekliyoruz. Öyleyse 80 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın yolu, gözümüzün önünde duruyor. Tek çıkış yolu, etnik kökenine, mezhebine, inancına, diline, siyasi düşüncesine, cinsiyetine bakmaksızın her vatandaşımızı adalet paydasında buluşturmak.
İşte bunun için bağımsız, etkin ve hesap verebilir yargı… İşte bunun için bağımsız ve etkin savunma…
İşte bunun için hukuk devleti… İşte bu, bizim milli davamız.


İlgili yazılar

Değişime sessiz kalma !

Türkiye büyük bir değişim(!) içinde; ‘Yeni Türkiye’nin bu anlamdaki yeni sloganı da ‘Gücü Keşfet!’ Hadi o zaman gelin birlikte kısa

Geceyarısı haber gönderdik ama…

Başbakan Ahmet Davutoğlu medyaya müdahaleyi itiraf etti.  Seçim mitinglerini sürdüren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Zonguldak’ta düzenlediği mitingde yine Doğan Grubu’na yüklendi.

IŞİD’de ne kadar Türk var?

Eli kanlı dinci terör örgütü IŞİD’e Türkiye’den katılım engellenemiyor. İstihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirmeye göre, şu an IŞİD terör örgütü içinde

Bir Cevap Yazın