Arınç: Çerkes Ethem vatan haini değildi

Arınç: Çerkes Ethem vatan haini değildi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Çerkes  Ethem için “O bir vatan haini  değildi. Kimse de vatan haini diyemez” dedi. Merinos Kültür ve Kongre ve Merkezi’nde düzenlenen ‘8’nci Kafkas Diasporası Yılın En İyileri’ ödül törenine katılan Arınç Türkiye’de Çerkes Ethem’in Vatan haini olarak tanıtılmasını eleştirdi.

Arınç, “Türkiye’de hiçbir vatansever, resmi ideolojiye kendini kaptırmış 3-5 kişi dışında Çerkes Ethem’e hain diyemez. Çerkes Ethem, gerçekten İstiklal mücadelesinde varını, yoğunu ortaya koymuş bir insandır.  Asil bir insan, gerçek bir Çerkes olduğu için de kendisine tanınan bazı haklarına ve imkanları reddetmek asaletini de göstermiştir. 1936’da çıkan yasa veya kararlara rağmen o yargılanıp aklanmayı, milletin vicdanında tertemiz olmayı arzu etmiş. Ama bu bugüne kadar gerçekleşmemiş. Bence bu parlamentoda bulunup da Çerkes olduğunu iddia eden milletvekilleri için büyük bir ayıptır. Bir kanun teklifine gerek olmayabilir, ama bir meclis araştırması komisyonu kurulması çok isabetli olur. Yani önümüzde çok az bir zaman kaldı. Yetişir mi yetişmez mi bilmiyorum ama bir meclis araştırma komisyonu kurulsa, tarihi araştırsa sonunda Çerkez Ethem’in ne kadar masum olduğu, milletini seven ne kadar büyük bir vatansever olduğu, istiklal mücadelesinde vatanı için hayatını nasıl ortaya koyduğu apaçık ortaya çıkacaktır. Bunu bir fikir olarak söylüyorum. Şuanda meclis araştırmasından başka bir faaliyet aklıma gelmedi. Bugünden sonra bunu gerçekleştirmek üzere talimat vereceğim. Bu konuda parlamentoda hangi arkadaşımızı olursa bir 20 kişi imza atacak. Çerkes Ethem komisyonunu hep beraber kurar ve sonucunu hep birlikte alkışlarız” dedi.

www. yakinplan.com’un notu:

Kurtuluş Savaşı öncesinde kurduğu  birliklerle yararlı hizmetler yapan Bandırmalı Çerkes Ethem TBMM kurulduktan sonra alınan kararları tanımadı. Düzenli ordunun kuruluşun karşı çıktı, emirleri dinlemedi, hükümete başkaldırdı. 1920 yılının son aylarında ayaklanmaya başlayan  Çerkez Ethem, mektuplar ve özel ulaklarla Kuva-yi Milliye’nin  komutanlarını etkilemeye çalıştı. Ethem’in Yörük Ali Efe’ye 12 Aralık 1920 tarihinde gönderdiği şifreli telgrafta TBMM Hükümeti’ni birkaç kişinin aleti olmakla suçlamakta, Demirci Mehmet Efe’yi yok etmeye kararlı olduğunu  bildirdi. Çerkez Ethem, 2 Ocak 1921 tarihinde İstanbul Hükümeti’ne çektiği telgrafta, TBMM Reisliğine Mustafa Kemal’in,  Bilecik’ten dönerken Ankara’ya götürdüğü İstanbul Hükümeti’nin temsilcilerinin hemen serbest bırakılmasını isteyen bir telgraf çektiğini bildirmektedir. Bu telgrafta ayrıca, TBMM Hükümeti’nin ordularının kendisine taarruz konumunda olduklarını, kendi kuvvetlerinin taarruz edecek kuvvette olduklarını, bu durumu Yunan makamlarına da bildirdiğini yazmaktadır. Düzenli ordu İsmet Bey ve Refet Bey’in komutasında 1921 yılı ocak ayında Kuva-yi Seyyare’nin tuttuğu Gediz-Kütahya üstüne yürüdü. 1921 Ocak ayı ortalarında Yunanlılara sığındı. İzmir’e, oradan da Atina’ya gönderildi. Ankara İstiklâl Mahkemesi’nin, ağabeyleri ve yakın adamlarıyla birlikte, Ethem Bey’in de gıyabında verdiği 9 Mayıs 1921 tarihli ve 573 sayılı karar ile “Müsellahan takibi hükümet cürmünü irtikap ederek”, düşman tarafına firarından dolayı idama mahkum oldu. Türkiye’den ayrıldıktan sonra, önce Berlin’e gitti. Daha sonra, bir süre Kahire’de yaşadı ve son yıllarını Ürdün ve Lübnan’da geçirdi. 1948 yılında öldü. 


İlgili yazılar

Herkesi omuz omuza mücadeleye çağırıyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajında “Kuva-yi Milliye destanında olduğu gibi ‘Yok edin insanın insana kulluğunu’

İŞSİZ SAYISI 5 MİLYONA YAKLAŞTI

DİSK-AR, Kasım ayında Türkiye’de gerçek işsizlik sayısının 4 milyon 784 bin, gerçek işsizlik oranının yüzde 15.8 olduğunu açıkladı.

TBMM BAŞKANINA İSTİFA MEKTUBU

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yazdığı mektupta, “Millet iradesini yok saydınız. Genel Kurul Salonu’nda ilk defa

Bir Cevap Yazın