Davutoğlu ve Arınç’a sanatçı tepkisi

Davutoğlu ve Arınç’a sanatçı tepkisi

Ödül Töreni’nde birincilik ödülünü kazanan yönetmen Suat Eroğlu’nun Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a tepki gösterdi.

Hak-İş Konfederasyonu’nun 39. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen 3. ‘Emek’ Kısa Film Yarışması Ödül Töreni’nde birincilik ödülünü kazanan yönetmen Suat Eroğlu’nun Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a tepki gösterdi. Eroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘ın kısa film gösteriminin süresine müdahalede ettiği iddiasında bulundu.

Eroğlu, “Öncelikle herkese teşekkür ediyorum. Biz sizleri 2 saattir dinliyoruz ve hiçbir saygısızlık da bulunmadık. Keşke siz de bizim 10 dakikalık filmimize müdahale etmeseydiniz. Rahatlıkla izleyebilseydik, emeğe saygı görebilseydik emeğe saygınızdan dolayı teşekkür ediyorum Bülent Bey” diye tepki gösterdi.

Arınç kendisine tepki gösteren yönetmene, “Benim sözlerimin o kadar beyefendiyi üzmesi ve kalkıp burada beni saygısızlıkla suçlaması doğru değildi. Ben bunu hak etmedim.” diye cevap verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan sonra bir konuşma yapılmasının doğru olmadığını düşündüklerini belirten Bülent Arınç, “Pek çok arkadaşımız da Sayın Mahmut Arslan’a artık konuşmalar yapılmasını, ödül törenine geçilmesini istediğini söyledi. Sayın Başbakanımız da ödüllerini verip ayrılacaktı. Bizler de mazeret beyan edip ayrılmış olacaktık.” dedi. Ödül töreninde bugüne kadar hiç karşılaşmadığı bir olayla karşılaştığını ifade eden Arınç, “Ödül alan arkadaşım bir konuşma yaptı ve bizi saygısızlıkla suçladı. Sayın Başbakanımız bir cevap verdi, kendisine teşekkür ediyorum.

Sadece benim değil bütün burada arkadaşlarımıza da hislerine tercüman oldu. Ödül alan arkadaşımız Sayın Başbakanımızın konuşmasından sonra ne hissetti bilmiyorum ama ben birkaç cümleyle kendisine bir şeyler söylemek istedim. Bir defa bu ödül törenlerinde daha arkadan ikinciye, üçüncü ve dördüncüye de ödül vereceğimiz için bu kadar uzun süreyle bir tanıtımın yapılması olağan değil. Şüphesiz toplantının akışı içerisinde Sayın Başbakanımız tamamını görmek istedi. Olabilir ama arkadaşlarımbızın da hissiyatlarını düşünerek elbette belli bir yerde kesilip ödüllerin takdim edilmesini uygun bulduğumu ifade ettim. Sonradan biraz da şaka yollu henüz vizyona gösterime girmemişse ‘şu sigaraların buzlanması lazım’ dedim. 5,5 yıldır RÜTÜK’ten sorumlu bir Başbakan Yardımcısıyım. Bundan dolayı ceza alan, yerel, bölgesel televizyonların cezalarından kurtarmak için de son Torba Kanun’da bazı maddeler eklemiş olduk.” şeklinde konuştu.

“EMEĞİ TEMSİL EDEN SOL KOLU KALDIRMAK DEĞİLDİR”

“Yani, ben burada şunu söylemek istedim ‘Artık bu kadar yeter’ birinci olduğuna göre takdir edildiğine göre çok başarılı bir film ama arkadan diğerleri olacağı için bu kadar uzun bir zaman da arkadaşlarımızın tutulması mümkün değil.” ifadelerini kullanan Arınç, “Bir Başbakanki iki ay sonra çocuklarına verdiği bir sözü yerine getirecek ama nezaketen ayakta arkadaşımızın yanında bu filmi izliyor. Yani, benim sözlerimin o kadar beyefendiyi üzmesi ve kalkıp burada beni saygısızlıkla suçlaması doğru değildi. Ben bunu hak etmedim ama yanınızda arkadaşlarınız var.Genç bir yavrumuz evladımız var. Emek vermişsiniz, biz emeğe saygı gösteriyoruz. Emeği temsil eden sol kolu kaldırmak değildir, bunlar geçmişte kaldı. Bunlar geçmişin sloganları. Artık dünyada fazla takipçileri de yok. Emeğe nasıl değer verilmesi gerektiğini Sayın Başbakanımız inancımızı da ortaya koyarak ifade etti. Emekle kültürü, ahlakı biraraya getirmek gerektiğini güzel bir şekilde ifade etti. Yani bu kol kaldırmalar, slogan atmalar, protestolar biraz geride kaldığını düşünüyorum. Ben bu topluluğun nezahetini bozmak niyetinde değilim ama sözünüzün altında kalmayacaktım, Sayın Başbakanımız cevap verdi. Ben de en azından bir ödül takdim etmek üzere arkadaşlarıma tekrar dönmek arzumu ifade ettim. Ben sizin yaptığınız bu eserin karşılığını almışsınız. Hak-İş Konfererasyonu, hangi inançta, hangi kültürde, hangi ahlaki yapıda, çalışma düzenimiz içinde hangi görüşleri temsil ettiğini çok iyi bildiğinizi zannediyorum. Böyle bir konfederasyon size birincilik ödülünü veriyorsa 3 defa 5 defa teşekkür etmeniz lazım.” açıklamasında bulundu.


İlgili yazılar

Aynı ihaneti tekrarlamanız halinde…

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu, AKP’yi ve Çalışma Bakanlığı’nı 2014 toplu sözleşmesi nedeniyle Avrupa Konseyi’ne ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik

Cehaletin TBMM’deki Temsilcisi!

TBMM Başkanı  Kahraman Amerikan emperyalizmine karşı mücadele eden, Atatürk’ün mücadelesini  örnek alan Che Guavera’yı “eşkiya” olarak tanımladı. Türkçe okunmadığı için

CHP’nin Resepsiyonuna Hizmet Engeli

TBMM Başkanı İsmail Kahraman CHP’nin özel oturumla cumartesi Günü TBMM yerleşkesinde halkla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama

Bir Cevap Yazın