Asıl müslümanlar buna tepki göstermeli

Asıl müslümanlar buna tepki göstermeli

İngiliz gazetesi Daily Telegraph IŞİD’in binlerce Ezidi kadını cariye olarak sattığını bildiriyor. Gazeteye göre kendisini İslam Devleti olarak tanımlayan oluşum bu uygulamanın detaylı teolojik nedenlerini de yayınladı. İslam Devleti’nin İngilizce internet dergisi Dabiq’da yeni bir makIalede, sadece uygulama itiraf edilmiyor, bunun erken İslam’ın teolojik kararlarına uygun olduğu ileri sürülüyor.

Makalede “Yakalanmasından sonra, Ezidi kadın ve çocuklar çatışmaya katılan İslam Devleti savaşçıları arasında şeriata göre bölüştürüldü” deniyor.

Müşrikler olarak tanımlanan paganlar ve putperestler ile, sapkın olarak kabul ettikleri Müslüman mezheplerin kadınların arasında bir fark olduğunu da söylüyor.

IŞİD 5 köyü daha ele geçirdi

İSLAMIN İLK YILLARINI GEREKÇE GÖSTERİYORLAR

Daily Telegraph grubun bu kadınları Ağustos ayında Kuzey Irak’ta yayıldıkları o zaman ele geçirdiğini kaydediyor. Makalenin büyük bölümü İslamın ilk yıllarında Hz Muhammed ve sahabelerin uygulamaları gerekçe göstererek, İslam Devleti’nin davranışı için teolojik gerekçelere ayrılmış.

Gazeteye göre, Dabiq’deki makalede “iyi bilinen” kurallar uyarınca çocukların annelerinden ayrılmadığı da kaydediliyor. Irak’ın kuzeyinde, Bölgesel Kürdistan Yönetimi’nin kontrolü altındaki yerlerde Ezidiler derme çatma kamplarda ve hatta köprü altlarında yaşam mücadelesi veriyor.

Canlarını zor kurtardılar milyonları sınırda kaldı

Uzmanlar 4 bin 500 Ezidinin hâlâ IŞİD’in elinde olduğunu söylüyor. Bunlardan 3 bin kadarının ise kadın ve çocuk olduğu tahmin ediliyor. IŞİD’in genç Ezidi kadınları ‘savaş ganimeti’ olarak gördüğü ve kontrol altında tuttuğu bölgelerde esir Ezidilerin alınıp satıldığı belirtiliyor. Şu ana kadar IŞİD’in elinde esir düşen Ezidilerden sadece birkaçı kaçıp kurtulmayı başarabildi.


İlgili yazılar

Akay: 19 Mayıs mandacılık anlayışının reddidir

CHP Karabük Milletvekili Adayı Mustafa Akay “19 mayıs Emperyalizme vurulan şamarın başlangıcıdır” dedi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının  96.

Benim oğlum fakirdir, önce asker, sonra şehit olur!

Yüksekova Dağlıca Bölgesi’nde 14 Ağustos günü arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada ağır

El Nusra Reyhanlı katliamını yapmıştı!

Hükümetin El Kaide bağlantılı ve Suriye’de rejime karşı savaş ilan eden dinci terör örgütü  El Nusra Cephesi’ni  “terör örgütü” listesinden

Bir Cevap Yazın