Atatürk’ün soyadını verdiği Cumhurbaşkanı…

Atatürk’ün soyadını verdiği Cumhurbaşkanı…

Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün  ölümünün 27. yıldönümü.  1903 yılında İstanbul’da eski askerlerden Erzincanlı Osman Sabit Bey ile Nesrin Hanım’ın oğlu olarak doğan Korutürk annesini küçük yaşta kaybedince üvey annesi Nuriye Korutürk (1873-6 Kasım 1973)’ün gözetiminde büyüdü. 1916 yılında Bahriye Mektebi’ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu’nu, Gv. Mühendis (Teğmen) rütbesiyle bitirdi. 1 Mart 1923- 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Hamidiye ve Yavuz gemilerinde eğitim ve staj görev yaptı. 1931 yılında girdiği Deniz Harp Akademisi’ni 1933 yılında bitirerek Kurmay Subay oldu. Muhtelif gemi ve karargâh görevleri ile Roma ve Berlin Deniz Ataşeliklerinde bulunmuştur. 1936’da Montreux (Montrö) Boğazlar Konferansı’na askerî uzman olarak katıldı.

1950 yılında Tuğamiral oldu. İstanbul Deniz Komutanlığı ve Denizaltı Filosu Komutanlığından sonra 1953 yılında Tümamiralliğe terfi etti. Deniz  Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1956 yılında Koramiral olan Korutürk Donanma Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Deniz Kolordu Komutanlığının ardından 13 Aralık 1957 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutan vekilliğine, ardından da  1958 yılında Oramiralliğe yükseltildi  ve 17 Kasım 1959 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine başladı. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 2 Temmuz 1960 tarihinde emekliye sevk edildi. 1968 yılında dönemin cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Cumhuriyet Senatosu kontenjan senatörlüğüne seçildi.

KİLİT ROL ÜSTLENMİŞTİ

1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce üç partinin desteğiyle 15.turda 365 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin altıncı Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığı devrinde Türkiye’nin çalkantılı bir döneminde oluşu Korutürk’ün rolünü kilit konumuna getirmişti. Zira,  o dönemde kurulan koalisyon hükumetlerinin oluşumu ve yaşaması için Korutürk büyük çaba sarfetmiş kendisinin de deyimiyle Türkiye’yi hükumetsiz bırakmamıştı. Cumhurbaşkanlığı dönemnde Kıbrıs Harekâtı gerçekleştirildi . Aynı dönemde ülkede anarşi tüm hızıyla yayılırken özellikle devletin itibarını yeniden tesis için uğraş verdi. Görev yaptığı 7 yıl boyunca 8 hükumet kuruldu. 1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresini dolduran Korutürk Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılarak Anayasa uyarınca tabii senatör sıfatıyla Cumhuriyet Senatosu’nda görev aldı.

1 Mart 1944 tarihinde eski Milletvekili Salah Cimcoz’un kızı ve Moralı İbrahim Paşa’nın torunu ressam Emel Korutürk ile evlenen ve Osman (1944-),Salah(1949-),Ayşe (1955-) adlarında üç çocuğu olan Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987 günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti. Oğulları Osman Korutürk ve Salah Korutürk ile gelini Zergün Korutürk, büyükelçidir. Oğlu Osman Korutürk büyükelçi olarak emekli olduktan sonra CHP’den İstanbul milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Koruturk’e soyadını  bizzat  Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği kendisi ve yakınları tarafından ifade edilmişti.
www.yakınplan.com olarak.Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ü aramızdan ayrılışının 27.yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.


İlgili yazılar

Erdoğan eş başkan olarak Öcalan’ı getirir

CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak  Başbakan Erdoğan’ın ekonomi başta olmak üzere bütün politikalarının hatalı ve yanlış olduğunu söyledi. TBMM”de

Polis’ten CHP’lilere Gaz ve Coplu Müdahele

Polis’ten CHP’lilere gazlı-coplu saldırı. Bolu’da törenlerde 10. Yıl Marşı’nın çalınmaması talimatı veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i protesto etmek

YARGITAY’DAN ÖRNEK KARAR

Yargıtay, haksız aramaya tazminat talebinde bulunan vatandaşın başvurusunu haklı buldu. Yerel mahkemenin tazminat isteminin reddeden kararını bozan Yargıtay, davacının “uyuşturucu

Bir Cevap Yazın