Avukatlar,  “Azmettiren Erdoğan, bu suçlarda zaman aşımı olmaz”

Avukatlar, “Azmettiren Erdoğan, bu suçlarda zaman aşımı olmaz”

Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davada Korkmaz ailesinin avukatları mahkemeye bir dilekçe gönderdi. Dilekçede işlenen suçun azmettiricisinin Recep Tayyip Erdoğan olduğu belirtilerek, bu suçlarda zaman aşımı olmadığı ifade edildi.

Ali İsmail Korkmaz’ın 2 Haziran 2013 gecesi Eskişehir’de polisler ve polislerden talimat alan bir grup tarafından pusuya düşürülerek öldürülmesine ilişkin davada sona yaklaşıldı. Savcının bugünkü duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklaması beklenirken, Korkmaz ailesinin avukatları, değerlendirme ve taleplerine ilişkin bir dilekçe hazırladılar. Davaya bakan Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan 80 sayfalık dilekçede hükümet sert bir dille eleştirildi.

soL Haber Portalı’nda Elif Örnek’in haberine göre Korkmaz ailesinin avukatları, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında toplanan tüm rapor ile kayıtların değerlendirilmesi sonucunda polis sanıklardan Hüseyin Engin ile Şaban Gökpunar’ın kasten adam öldürme fiiline ihmalen katılmaları nedeniyle TCK’nın 83. maddesi hükmünce, üst sınırı 25 yıl olmak üzere hapis cezasına çarptırılmasını istediler.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

Dilekçede polis sanıklardan Mevlüt Saldoğan hakkında “kasten adam öldürme” suçunu “canavarca hisle veya eziyet çektirerek” ve “çocuğa ya da beden veya ruh sağılığı bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı” işlediği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi talep edildi. “Müşterek fail” olduğu belirtilen polis sanık Yalçın Akbulut’a da aynı hükmün uygulanarak ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi gerektiği savunuldu.

Davanın sivil sanıkları İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harların da tıpkı sanık Akbulut gibi, TCK 37. Madde göndermesiyle “müşterek fail” olmaları nedeniyle haklarında aynı hükmün uygulanarak ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmaları istendi.

Haziran direnişine ilişkin uzun bir değerlendirmeye de yer verilen dilekçede özetle şunlar kaydedildi: Dönemin Başbakanı, şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in polisi azmettirdiği açıktır.


İlgili yazılar

Özgür Özel:”Madenciye verdiğiniz tüm sözlerin takipçisiyiz..

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in dün  Soma’ya verilen sözlere ilişkin TBMM’de yaptığı konuşmanın videosu. [dailymotion id=x1z5jx9]    

Erdoğan sen kimin torunusun?

Dil  ve din tarihin her döneminde çok tartışıldı; Çünkü ikisi de hala en çok tartışılan üç önemli sorundan biri. Ancak

En genç Silivri tutuklusuydu

Egitim yaşamı boyunca  hep birinci olan ve teğmen olduktan sonra Ergenekon Davas’nda cemaatçi bir polisin telefonuna  başka numaralar kaydettiği belgelenmesine

Bir Cevap Yazın