AYM BAŞKANI KILIÇ DAYANAMADI

AYM BAŞKANI KILIÇ DAYANAMADI

Hükümetin, Anayasa Mahkemesi’ne dönük tepkilerine, AYM Başkanı Haşim Kılıç’tan yanıt geldi. “Biz işimizi yapıyoruz” diyen Kılıç, HSYK düzenlemesine ilişkin yorumlara da tepki gösterdi. Önce Twitter’a erişim engelini kaldıran karar, ardından da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanunda Adalet Bakanı’na tanınan özel yetkilere kısmi iptal kararı.

Bu iki karardan sonra hükümetin eleştirileri Anayasa Mahkemesi’ne yöneldi. Tepkilere, Yüksek Mahkeme’nin Başkanı Haşim Kılıç’tan cevap geldi. Milliyet Gazetesi’ne konuşan Kılıç, “Anayasanın verdiği yetki çerçevesinde görevimizi yerine getiriyoruz” dedi. Anayasa Mahkemesi Başkanı, HSYK ile ilgili iptal başvurusunun gündemde olmamasına rağmen öne alınarak görüşüldüğü iddialarına da “doğru değil” yanıtını verdi.

Kılıç, ”HSYK ile ilgili konunun görüşeleceği de bir hafta önce düzenlenen gündemde yer alıyordu. Heyet üyelerine de gündem gönderilmişti. Anayasa Mahkemesi üyelerinin bilgisindeydi. Önemli olan heyet üyelerinin bilgisi olması. Bu tartışma sanıyorum Anayasa Mahkemesi sitesinde olmayışından kaynaklandı. Kamuoyunun çok ilgisini çeken bazı konuları siteye koymuyoruz. Heyet üyelerinin rahat çalışmalarını sağlamak amacıyla her konuyu siteden duyurmuyoruz. Yoksa, gündemde yer almayan bir konunun görüşülmesi söz konusu değil” dedi.

Haşim Kılıç, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın, Twitter kararını değerlendirirken kullandığı “Bakanlık kararını beklememenin önünü açan tüzük değişikliğine gidilmesi manidar” sözlerine ise şu sözlerle tepki gösterdi:

”Anayasada, mahkemenin çalışma usullerini belirleyebileceği belirtiliyor. Bunun için de içtüzükte değişiklik yetkisi tanınıyor. Bu yetki doğrultusunda tüzük değişikliği yapıldı. Telafisi güç ya da imkansız zararların doğabileceği durumlarda bakanlıktan savunma alınmadan karar verilmesinin önü açıldı.”


İlgili yazılar

Davutoğlu: AK Parti tarihe iz bıraktı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu elektrik kesintisine ilişkin ” Terör dahil her türlü ihtimali araştırıyoruz ” dedi. Davutoğlu, “Enerji Bakanlığı’nda kriz masası

Sarıgazi’de silah sesleri

9. Sarıgazi Halk Festivali’nde Grup İsyan Ateşi sahnedeyken silah sesleri duyuldu. Silah seslerinin duyulmasından sonra festival alanında büyük bir kargaşa

Çok çetin coğrafyada yaşıyoruz

MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkiye’nin, dünyanın en çetin coğrafyasında yaşadığını belirterek teslimiyete asla yaşanmayan millet evlatları bağımsızlığımıza sahip çıktı” diye konuştu

Bir Cevap Yazın