Balbay: Gecekondu sorununu birlikte çözeceğiz

Balbay: Gecekondu sorununu birlikte çözeceğiz

CHP İzmir Milletvekili ve yeni dönem milletvekili adayı Mustafa Balbay “Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmayacak. Bu evlerin içinde yaşayan insanların rızasıyla yaşamsal dönüşüm gerçekleştirilecek. İktidarımızda gecekondulaşmayı betonlaşmayla değiştirmeyeceğiz” dedi.

Balbay seçim çalışmalarını Çiğli’nin Şirintepe Güzeltepe semtlerinde Karşıyaka Cumhuriyet mahallesinde Bayraklı ve Bornova’nın varoşlarında sürdürdü. Buralarda yurttaşların 1960-70-80’li yıllarda kendi olanakları ile yeni semtler yarattığını, sonraki yıllarda da bu yeni semtler eklendiğini vurgulayan Balbay, gelinen noktada kentsel dönüşümün buna tam bir çare olmadığını vurguladı.
Balbay şöyle dedi:
“Gecekondulaşma sorunu elbette çözülmeliydi. İmarsız semtler, altyapısız evler ve depreme dayanıksız düzensiz yapılaşmalar aşılmalıydı. Buna çare olarak düşünülen kentsel dönüşümün tamamen rantsal dönüşüm olarak algılanması ile birlikte gecekonduların yerini beton kondular aldı. Bu da çok sağlıklı değil. Biz kent varoşlarında dönüşümü rantsal değil yaşanabilir şehirler yaratarak gerçekleştireceğiz. ”dedi.
Balbay Cumhuriyet mahallesinde yurttaşların ulaşım için kullandığı minibüslerle yolculuk etti, esnafla konuştu, onların çözüm önerilerini dinledi. Balbay, “biz tarımın çözümünü tarımcılarla, sanayinin çözümünü sanayicilerle arayacağız. Kentsel dönüşümde de gecekondulaşmanın çözümünü elbette bu evlerin içinde yaşayan yurttaşlarla birlikte gerçekleştireceğiz ”diye konuştu.


İlgili yazılar

AOÇ’deki Atatürk Evi Sit olmaktan çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Cumhurbaşkanlığı Konutu’nun güvenliği gerekçesiyle yeni adımlar atıldı. AOÇ’ye yapılan ve halkın tepkisini çeken Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bölgeye yayılmayı sürdürüyor.

Eğitim-İş’li Öğretmenler Yargılanıyor!

Yargıdaki çarpıklıklara bir yenisi daha eklendi. MEB Şube müdürü Cumhuriyet ve Atatürk’e hakaret tweti attı. Eğitim-İş sendikası yöneticileri müdürü eleştirdi.

Rekabet Kurumundan THY’ye soruşturma

Rekabet Kurulunda, hakkında soruşturma yürütülen Türk Hava Yolları’nın (THY) sözlü savunması alındı. Sözlü savunma toplantısı, Kurum Başkanı Nurettin Kaldırımcı başkanlığında

Bir Cevap Yazın