Barodan ÖSYM’ye dava

Barodan ÖSYM’ye dava

Ankara Barosu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (2014 YGS) uygulanan sınav sorularının ÖYSM tarafından kamuoyuna açıklanmamasını yargıya taşıdı. Baro, söz konusu uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İdare Mahkemesi’ne başvurdu.  Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (2014 YGS) uygulanan sınav sorularının ÖYSM tarafından kamuoyuna açıklanmamasının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Ankara Barosu’nun dava dilekçesinde, bilgiye erişim ve şeffaflığın demokrasi ve saydam yönetimin olmazsa olmaz koşulu olduğu vurgulanarak, “Öğrencilerin sınav sonrasında yanlışları-doğruları bilmek en doğal hakkıdır ve bu şeffaflık ve açıklık gereğidir. Bu anlamda soruların gizlenmesi doğru olmaz. Sınavdan sonra bütün soruların açıklanması gerekir ki; eğitimciler tarafından sorular ve cevapları tartışılabilsin incelenebilsin ve hatalı soru varsa tespit edilip iptal edilebilsin. Eğitimde esas olan öğrencilerin öğrenmesine, bilgiye erişime olanak vermektir. Bu da gizlilikle sağlanamaz” denildi. Dava dilekçesinde, sınav soru ve cevaplarının açıklanmasının Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasının da Anayasa’ya aykırı olduğu savunularak, iptali için itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması talep edildi.


İlgili yazılar

49 Kişiye karşılık Hacı Bekir

Hükümet yetkilileri birbirini tutmayan açıklamalar yaparken, rehine ‘takasına’ ilişkin yeni bir iddia daha ortaya atıldı.  49 konsolosluk mensubuna karşılık, Suriye’deki

‘Hırsız var’ dövizine 7 bin lira ceza

Başbakan Erdoğan’ın 30 Mart yerel seçimleri öncesi Kırklareli mitingi sırasında ‘Hırsız var’ dövizi açtıkları iddiasıyla yargılanan Çiçek Güçlü ve Deniz

Köşk bütçesi yüzde 49 artmış!

Bazı gazetelerde Cumhurbaşkanlığı bütçesinin iki kart arttırıldığı ve artan miktarla yeni binaya harcama yapılacağı iddiası Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama ile yalanlandı.

Bir Cevap Yazın