Batum: Tazminat davası da açacağım

Batum: Tazminat davası da açacağım

CHP’den ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, MYK komplosuyla karşı karşıya kaldığını belirterek “en kısa zamanda işlemin iptali için dava açacağım. Sadece iptal değil, MYK’nın 17 üyesi için de dava açacağım” dedi.

Süheyl Batum  ihraç kararının açıklanmasından sonra TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Batum, kararın usülsüz olduğunu kendisine komplo kurulduğunu belirterek en kısa sürede iptal davası açacağını söyledi.

MYK ÜYELERİNİN TAMAMINA DAVA AÇACAĞIM

Eskişehir Milletvekili Prof. Süheyl Batum, “ hukuk dışı bir süreçle ihraç edildiğini” belirterek, Bunun kamuoyunda itibarının kaldırılmasını yönelik bir süreç olduğunu söyledi. Batum, ihraç kararının iptali ve MYK üyelerinin tümü hakkında tazminat davası için yargıya gideceğini  belirtirken  ‘ Genel başkana da dava açacak mısınız.” sorusuna, “ hepsine ” yanıtı verdi.

Batum’un açıklaması özetle şöyle:

TAMAMEN HUKUK DIŞI BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLDÜ

Tamamen, hukuk dışı bir süreç ile bugün ihraç edildiğimi öğrendim. Bu süreç yürütülürken tamamen kamuoyundaki itibarımı ortadan kaldırmaya yönelik bir süreç biçiminde yürütülerek bu karar verildi.  YDK üyesi milletvekilimiz Mustafa Moroğlu, bana “bunu bir boşanma kararı gibi düşünün, Genel Merkez, sizinle evli kalmak istemiyor” demişti. Ben de “evet Atatürk Türkiye’sinde artık boş ol boş ol boş ol diye bir dönemde değiliz, haklı bir gerekçe olmalı” demiştim… Genel Başkanların da artık insanları istediği gibi atabileceği bir Türkiye’de değiliz!
Ben adam mı öldürmüşüm, bir yolsuzluğu mu kapatmıştım, kavga mı etmiştim… Ben ayın 5’inde disipline sevk ediliyorum, 19’unda bana tebligat yapılıyor. Hiçbir suçlama yok. 26’sında öğreniyorum… “Her hafta bir milletvekili istifa ederek, arka arkaya istifalarla partiyi sarsacağız” demişim güya…

“SAVUNMAMA YAPMAMAM İÇİN GEÇ TEBLİGAT YAPILDI”

Bana niye 26`sında bildiriyorlar. Ben ayın 3’ünde savunma veriyorum. Niye vaktinde bildirmiyorsunuz, ben de savunmamı yazayım!
Bir komplo düzenleniyor. 5’inde YDK’ya sevk edildiğim söyleniyor. 26’sına kadarki süreçte arka arkaya partiden birileri çıkıp, “Batum bunu hak etti” deniyor. Berberoğlu’nun açıklaması var, 39 gazetede haberi çıkıyor… “Ben hak etmişim!” Kamuoyunda böyle bir algı yaratmak için. Ama ne yaptığım söylenmiyor…

GAZETECİLERİN TANIK OLARAK DİNLENMESİNİ TALEP ETMİŞTİM

Ben, güya “arka arkaya istifalar olacak” demişim. Bu haberler, Eskişehir’de ve Ankara’da verdiğim iki demece dayandırılmış… Biri Anadolu Ajansına… Muhabir arkadaşımla konuştum, “bana demecin tamamını verir misin, gerekirse ‘söylemediğime dair şahitlik yapar mısın’ “dedim. ‘Tabii’ dedi.

YDK’ya gittim, bunu Genel Başkan’a söylemedim… Çünkü komployu kuran onlar… “İki arkadaşımdan ben demeçleri istedim, siz niye istemediniz… Bu gazeteci arkadaşlarımı tanık olarak dinlemenizi talep ediyorum” dedim. Tanık olarak dinlediler mi bilmiyorum ama söylemediğim bir söze dayanarak, ihraç kararı aldılar… Bu bir komplo…

Bu MYK’nın bir değerlendirmesidir. Genel Başkanı eleştiriyorum diye beni attılar. Bu bir oyundur.

“HUKUK YOLUNA BAŞVURUP, İTİRAZ EDECEĞİM”

Hukuk yoluna başvuracağım. CHP’deki arkadaşlar ile birlikte mücadele edeceğim. Kararın iptali için mahkemeye gideceğim… Bu karar, MYK’nın tamamı tarafından, belirli kişiler görevlendirilerek yapılmış bir oyundur. Bu nedenle kimsenin, “ben bilmiyorum, arkadaşlar hukuka aykırı davranmışlar ” deme hakkı yok.

“TEK TEK TÜM MYK ÜYELERİNE TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM”

Bilinçli olarak yaratılan ve kamuoyunda bir etki amaçlalanan bir oyundur. Bir planlı ve istemli harekettir bu gerekçe ile Yargı’da tek tek hepsine karşı hakkımı arayacağım. Tazminat davası da dahil!
“MYK böyle bir şey yapar, MYK’da hukukçu yok ama YDK’da var, onlar doğru karar verir” diye beklemiştim… Gazetede bu sabah haber çıktı, “oy çokluğu ile ihraç kararı çıktı, oy birliği ile karar alınması için baskı oluşturulmaya çalışılıyor” diye…
Biz ‘Balyoz’da, Ergenekon’da mahkemelere baskı var’ diye ayağa kalkmıştık… Bu haber, benim söylediklerimin doğru olduğunu gösteriyor. Bana tebliğ edilmeden, karar çıkıyor, haber oluyor, oy birliği için baskı oluşturulmaya çalışılıyor… Bu üzüntü vericidir.
Parti ile şiddetli geçimsizlik yok, genel baskanın tavırları ile geçimsizlik var. Ama bu ihraç sebebi ise nerede atetürk’ün kurduğu parti diyeceğiz… Benim bazı kişilerle ters düşmüş olmam bir ihraç sebebi değildir.
Bu bir baskıdır. Genel Başkan beni çağırıp, konuşmadı… Çünkü oyun oynanıyordu…

EMİNE ÜLKER TARHAN’IN PARTİSİNE Mİ KATILACAK?

Emine Ülker Tarhan’ı ben çok seviyorum… Ama Türkiye’de bu düzene karşı yüzde 35’lik kesimin yüzde 25’i CHP’de… Niye başka partiye gideyim… Bölünerek, ayrılarak bir yere varmamız mümkün değil! Günümüz artık bölünme, ayrılma dönemi değil. Nasıl AKP, paralel biraraya geldi. Bizim de bir araya gelmemiz gerek.

“CHP’Lİ ARKADAŞLARLA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİM”

Burada kalan arkadaşlarımla birlikte, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Buradaki arkadaşları yalnız bırakmayacağım. Hep beraber bu oyunu bozacağız.

Bu bir sindirme, bezdirme, ‘ağzını açma’ demenin politikası. Kurultayı biz demek ki Bekaroğlu’nu kadın kotasından almak, Murat Özçelik’i almak ve ‘konuşanı atarım’ demek için yapmışız.


İlgili yazılar

TSK ve Emniyetten 10 Bin İhraç

OHAL kapsamında yeni Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayınlandı. TSK’dan 1988 kişi, Emniyet’ten 7586 kişi ihraç edildi. Kamu kurumlarında görevli 5434

Davutoğlu: AK Parti tarihe iz bıraktı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu elektrik kesintisine ilişkin ” Terör dahil her türlü ihtimali araştırıyoruz ” dedi. Davutoğlu, “Enerji Bakanlığı’nda kriz masası

Boydak Holding’e Büyük Operasyon!

Hükümetin Cemaatçi yapıya yönelik operasyonları  sürüyor. Emniyet ve kamu kurumlarındaki cemaatçi görevlilerin soruşturulmasından sonra iş dünyasına sıçrayan operasyonda İpek Grubu’nun

Bir Cevap Yazın