Becerebilirlerse Esad’ı uzaklaştıracaklar!

Becerebilirlerse Esad’ı uzaklaştıracaklar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Biden arasında Beylerbeyi Sarayı’nda saat 14.30’da başlayan görüşme ve yaklaşık 4 saat sürdü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada   ABD ile Türkiye’nin stratejik ortaklıktan modern ortaklığa geçişi başarıyla tamamladığı kaydedildi.

Erdoğan, “Her şeyden önce birinci derecede Suriye ve Irak’ta yaşanan tehlike ile DEAŞ tehdidi konusunda etraflıca bir görüşmemiz oldu. Gerek DEAŞ’ın Musul’dan doğuşu, tekrar Musul’a dönüşü, Suriye’de palazlanması bütün bu süreçleri ele alma fırsatımız oldu. Bu konuda kapsamlı, ayrıntılı bir görüşmeyi bugüne kadar sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz. Aynı şekilde Kıbrıs, Ukrayna, Kafkaslar, Afganistan ortaya çıkan tüm bu bölgedeki güncel gelişmeleri, karşı karşıya bulunduğumuz sorunları ele alma imkanımız oldu. Gündemde ön planda olan bu meselelere ilaveten diğer bazı bölgesel ve küresel konuları da birlikte değerlendirme fırsatımız oldu. Özellikle Kuzey Afrika’daki son gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu. İstişare ettiğimiz pek çok konuda Amerika Birleşik Devletleri ile fikir birliği içerisinde olduğumuzu da memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konudaki işbirliğimizi ileri götürme yönünde ortak kararlılığa sahip olduğumuzu da müşahede ettik. En önemlisi iki NATO müttefiki olarak birbirimizi savunma ve güvenliğine olan bağlılığımız bir kez daha teyit ettik” diye konuştu.

Erdoğan stratejik bir ortamda ABD ile Türkiye arasındaki işbirliği ve dayanışmanın büyük bir anlam ve önem kazandığını belirterek “ABD ile yakın işbirliği ve eşgüdüm içerisinde atacağımız bu adımlar hem bölgemizde hem ötesinde yaşanan gelişmelerin yönünü tayin edecek niteliktedir. Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğimizi derinleştirerek, daha da etkin kılmaya kararlıyız. Görüşmelerimiz bu bakımdan çok çok önemlidir. En üst düzeydeki temaslarımız aynı yoğunlukta devam edecektir. ABD ile ilişkilerimiz, ortak değerler ve müşterek menfaatler temellinde, karşılıklı saygıya dayalı şekilde, günün stratejik şartlarına da uyum sağlayarak gelişiyor. Türkiye-ABD ilişkilerimizin her zamankinden daha kapsamlı ve daha güçlü olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Biden ise, “Her zaman çok açık ve dürüstçe görüşmelerimiz olmuştur. Çünkü dostlar böyle yapar, müttefikler de böyle yapar. Açık olan bir şeye, bu dostluğun önemi ve derinliği her zaman olduğundan daha fazladır .Irak ve Suriye konularını uzun zamandır görüşüyoruz. Bugün yine uluslararası bir koalisyonun bir parçası olarak IŞİD’i zayıflatmak ve yenmek için çalışmalarımızdan bahsettik. Ben IŞİD’den DEAŞ olarak bahsetmekten rahatsızlık duymuyorum” dedi.

Müttefiklerin ortak stratejiler geliştirmesi gerektiğini anlatan Biden, “Cumhurbaşkanı bana Irak ile ilgili değerlendirmelerini bana anlattı. Başbakan da dünkü görüşmede fikirlerini anlattı. Irak’la ilgili aynı görüşteyiz. Ben yeni Irak hükümetinden çok memnun olduğumu söyledim, hükümetinin onlarla ortaklık kurma noktasında liderliğini takdir ettiğimi söyledim” ifadelerini kullandı.

“ESAD REJİMİNİ UZAKLAŞTIRACAK…”

Görüşmede Suriye konusunun da derinlemesine ve çeşitli noktalarıyla gündeme geldiğini kaydeden Biden, “IŞİD’i zayıflatmak ve yenmeye ilave olarak, Suriye muhaliflerini güçlendirmek, siyasi geçişi güçlendirmek. Siyasi geçiş süreci Esad rejimini uzaklaştıracak şekilde. Ilımlı Suriye muhalefetini eğitmek ve donatmak konusundaki çabalarımızdan bahsettik. Türkiye Suriye’de olanlardan dolayı ağır bir insani yükü taşımaktadır. Bana söylenene göre Türkiye hükümeti ve halkı 1.6 milyon mülteciye kucak açmıştır Türkiye’de şuanda. Türkiye onların insancıl ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu kadar yüksek sayıda mülteciyi ülkenizde ağırlamak gerçekten maliyeti olan bir şeydir. ABD de bu konuda destek veriyor. Hiçbir şekilde sizin yapmış oldukları çabalar çok önemli gerçekten. Türkiye’nin yapmış olduğu çabalar sayesinde biz de bunun için 3 milyar dolar harcıyoruz. Bunun 200 milyon doları Türkiye’ye harcanıyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmasında Irak ve Suriye’deki savaş ortamına geçmek isteyen insanlara da değinen Biden, “Görüşmemizde, yabancı savaşçıların önlenmesi ve finansal kaynaklarının kurutulması konusunda atacağımız adımlardan bahsettik” diye konuştu.

Ziyarette Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin de gündeme geldiğini anlatan Biden, “Ülkelerimiz 60 yıldır müttefik olarak birlikte çalışmıştır. Bugün de yine yüzleştiğimiz sorunlarla, zorluklara başa çıkabilmek için yine birlikte çalışarak ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirmeye devam ediyoruz. Bizim Türkiye’ye ihtiyacımız var, sanırım Türkiye de bize ihtiyacı olduğuna inanıyor, yakınız. Yakın olmaya devam edeceği ve bütün bu sorunlara nasıl yaklaşacağımızı görüşmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


İlgili yazılar

GENÇ DİYE EMEKLİ EDİLMİYOR, YAŞLI DİYE İŞ BULAMIYORLAR

GENÇ DİYE EMEKLİ EDİLMİYOR, YAŞLI DİYE İŞ BULAMIYORLAR Sigorta pirim gününü doldurmalarına rağmen “genç” diye emekli edilmeyen “yaşlı” diye iş

Şimdi Gökçek’ten hesap sorma zamanı

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk bugünkü yazısında Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açtığı her ihaleyi kazanan Söğüt İnşaat’ı

Nereye Kadar İnanacaksınız?

Dediklerinin hep tersini yaptılar. Oy verdiniz. Yalan söylediler, aptal yerine koydular, aklınızla alay ettiler. Oy verdiniz. Büyük yolsuzlukları ortaya çıktı,

Bir Cevap Yazın