Bedelli’de “Bedel” tartışması

Bedelli’de “Bedel” tartışması

Uzun süredir kamuoyunda tartışılan bedelli askerlik yasası TBMM’de kabul edildi ama tartışma durmadı. Tartışmanın temelinin iki konu oluşturuyor. Daha önce ödenen bedel ile son çıkan yasayla ödenen bedel arasındaki fark ve askerlik süresi.

Toplumun farklı kesimlerden gelen talep üzerine hükümet bir kez daha bedelli askerlik yasası çıkardı. Yasaya göre 31 aralık itibariyle 28 yaşından gün almış olanlar 18 bin lira ödedikten sonra yasadan yararlanabilecek. Yasa TBMM’den geçti ancak tartışma bitmedi, muhalefet partilerinin temsilcileri yasaya genel olarak destek vermekle birlikte bedelin yüksekliği ve sık aralıklarla bedelli yasası çıkarılmasını eleştiriyor.
İlk eleştiri CHP grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’den geldi. Hamzaçebi uygulamanın başarılı askerlik süresinin azaltılmasını ve süre konusunda düzenleme yapılmasını önerdi. Hamzaçebi “Hükümet 2010 yılında bir bedelli yasası daha çıkardı. 30 yaş ve 30 bin lira kuralı getirdi. Başarılı olmaz dedik. Ve olmadı. Şimdi de 18 bin lira bedel  koydu. Peki parası olmayanlar ne yapacak. Bu uygulamanın başarılı olabilmesi için parası olmayanlara yönelik bir düzenleme yapılmalı” diye konuştu.

Devlet Bahçeli’nin talebi görmezden gelemeyeceklerini açıklaması üzerine Meclise getirilen ve bütün partilerin desteğiyle çıkan yasanın bazı maddelerine MHP’den itiraz geldi. Grup Başkanvkili Oktay Vural askerlikle ilgili ciddi ve kökten bir düzenlemeye gereksi nim olduğunu söyledi. Oktay Vural Bedelli askerlik uygulaması sistemini yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek  “Demografik yapıyı biliyoruz. Herkesin işi gücü var. Nereye kadar. Bunlar yeniden düzenlenmeli ve insanlar hayatını ona göre düzene koymalı” dedi.

 


İlgili yazılar

Türk halkı rant kurbanı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin AKP hükümetleri döneminde imar yasalarında yapılan değişiklikle insanların yaşamlarının tehlike altına girdiğini, “rant kurbanı” olduğunu söyledi.

DİSK Genel Başkanı Beko açıkladı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “Sendikacılık Taksim değildir” sözlerini hatırlatarak, “Ancak unutulmamalı ki,

Oran: Hesap Sorduğum için hedef yapıldım

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, hükümet tetikçiliği ile bilinen üç ‘gazete’de yer alan asılsız, kumpas iddialarını tamamen reddederek suç duyurusu

Bir Cevap Yazın